Zápisník Hany Filipové: Jak si šlapat po štěstí | E15.cz

Zápisník Hany Filipové: Jak si šlapat po štěstí

Hana Filipová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

To, co se děje, je pro mě konec světa. Rozvrátíme své finance. Dluhy budou platit nejen naše děti a vnuci, ale ještě vnuci našich vnuků. To je nepřijatelné. Slova bývalého prezidenta a bývalého ministra financí Václava Klause o plánovaném půlbilionovém schodku uslyší ale asi jen ti, kteří je slyšet chtějí a kteří jim chtějí rozumět.

Rozhazování peněz bez koncepce, přisypávání tomu, jehož lobby je momentálně silnější, a zasahování tam, kde by si trh poradil snáz a rychleji, je, zdá se, jediná role vlády. Po nás potopa. A co že zašlapeme štěstí i dalším generacím…

Když premiér Andrej Babiš ještě v březnu v plamenném projevu přijímal plnou politickou odpovědnost za všechna krizová opatření v boji proti šíření koronaviru, voliči dojetím takřka nedutali. Když se ale situace vymkla kontrole v karvinském OKD, majetku státu, najednou dělali všechna rozhodnutí ohledně viru epidemiologové a hygienici. Přece si premiér nenechá šlapat po předvolebním štěstí.

Amerika, závislá stejně jako celý svět na čekání, zda a kdy se podaří vědcům vyvinout vakcínu proti koronaviru, slavila Den nezávislosti. Oslavujeme historii, vlajku, hrdiny, dědictví i naši svobodu, hřímal prezident Donald Trump a děkoval vědcům, kteří pracují na vývoji očkovací látky. Pak to zkrátil a vzal po svém: USA budou mít vakcínu dlouho před koncem letošního roku, prohlásil. Šéf Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv, šéf Světové zdravotnické organizace i epidemiolog a člen krizového štábu Bílého domu pro boj s koronavirem zalapali po dechu. Rozhodně nejde o termín, ale pouze o to, zda se vůbec vakcínu podaří vyrobit a otestovat. Záruky neexistují. A zatímco počty nakažených v Americe opět stoupají a lidé se mají vyhýbat velkým akcím, Trumpova kampaň zvesela pokračuje a jeho štěstí v Bílém domě zdá se na dosah. Hlavně nešlápnout vedle.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video