Zápisník Michala Noska: Kdo za to může? | E15.cz

Zápisník Michala Noska: Kdo za to může?

Šmoulové
Šmoulové
• 
ZDROJ: Falcon

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Horkokrevné Kavkazany trápí závažný problém, který působí ploštice vroubenka americká. Za svou oběť si vybrala úrodné keře lískových oříšků, které tam patří k nejvýznamnějším zemědělským komoditám. Původ ploštice je patrný již z názvu – poprvé byla objevena v Severní Americe. To zřejmě u milovníků spiknutí vyvolalo přehršel teorií. Například ze separatistické Abcházie se ozývají hlasy o gruzínském útoku, z Ruska o americké biologické zbrani a mezi místními kolují fámy o tom, že ploštici vypustili italští konkurenti.

Jihovýchodní Moravou hýbe jiná živočišná kauza, totiž medvěd zabiják. Šelma, která na Zlínsku ničí včelíny a roztrhala už dvacet ovcí, koz a jednoho kohouta, se v tamních lesích zabydlela. Odborníci soudí, že medvěd přišel z pohraničních lesů. Milovníkům spiknutí se tak nabízí vysvětlení. Přivezli ho slovenští bačové, kteří se obávají konkurence. O americké stopě se však dá pochybovat.

Bez pochyb ale je americký přínos k popularitě Šmoulů. Modré postavičky, jeden z nejslavnějších výtvorů belgické komiksové tvorby, přesně dnes slaví šedesáté narozeniny. Světového věhlasu se ale Šmoulové dočkali až začátkem osmdesátých let, kdy se jich ujali v americkém studiu Hanna-Barbera a přetvořili v animovaný seriál. Šmoulové poté přerostli do zábavního impéria a šmoulí byznys ročně vydělává miliony dolarů. To není na bytosti, které nic nedělají, vůbec špatné.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video