🎧 České penzijní fondy mohou zlevnit nájemní bydlení. Praha ale nezvládne stavět víc, varuje šéf Finepu

Tomáš Pardubický, Finep

Tomáš Pardubický, Finep Zdroj: E15 Michael Tomeš

Adam Váchal

Penzijní fondy by se konečně mohly zapojit do výstavby nájemního bydlení v Česku. Podle Tomáše Pardubického, generálního ředitele skupiny Finep, to výrazně pomůže dostupnosti – a navíc udrží výnosy v zemi. Problém je ale jinde. Na trhu podle něj chybí lidé, kteří by takové byty stavěli. To navíc potvrzují i samotní stavaři. A nové evropské normy navíc bydlení dál prodraží.

„Na změnu v zákoně čekáme roky. Teď by penzijní fondy mohly přispět k dostupnějšímu nájemnímu bydlení – a navíc udržíme výnosy doma,“ říká v rozhovoru pro e15 Tomáš Pardubický, šéf developera Finep.

Vláda se chystá povolit českým penzijním fondům investice do nájemního bydlení. Pardubický, který za tuto změnu dlouho lobboval, tvrdí, že její dopad může být výrazný: fondy pracují s nižším očekávaným výnosem než klasické investiční skupiny, takže výsledné nájmy mohou být i o dvacet procent nižší. A hlavně – „zisky zůstanou v Česku a budou sloužit českým důchodcům,“ říká.

Pardubický ale zároveň upozorňuje na to, že ani tato změna problém s dostupností bydlení v Praze nevyřeší. Chybí stavební kapacity – podle odhadů bude v Česku do pěti let chybět přes 70 tisíc stavebních dělníků. A kvůli přísnějším evropským požadavkům na energetickou náročnost budov se nové byty dál prodražují.

▶️ Poslechněte si celý rozhovor v pořadu REcast

🎧 V pořadu REcast mluví Tomáš Pardubický mimo jiné o tom:

🟠 Penzijní fondy jako řešení „Penzijní fondy mají dlouhé peníze a nízký výnosový cíl. Místo fondů z Německa nebo Skandinávie by tak mohly byty skupovat české fondy. A zisky by zůstávaly v ekonomice.“

🟠 Nájemní bydlení může zlevnit až o 20 % „Půlprocentní rozdíl ve výnosu znamená desetiprocentní snížení nájmu. A když fond pracuje s výnosem ještě o procento nižším, dostáváme se na dvacet procent dolů.“

🟠 Dostupnost bydlení je hlavně o kapacitách „Povolit víc bytů nestačí. I kdyby Praha povolovala desetkrát víc projektů, nemá kdo je stavět. A když sem přivedeme dělníky ze zahraničí, zatížíme tím trh s bydlením ještě víc.“

🟠 Evropské normy bydlení dál prodraží „Změna ze štítku B na A může znamenat přidání fotovoltaiky, rekuperace nebo zrušení klimatizace. To všechno často vyžaduje nové územní rozhodnutí – a v Česku to může trvat dalších sedm let.“

🟠 Výstavba v Praze je stále pomalá „Zatímco v Německu povolíte bytový dům za 14 měsíců, v Česku to trvá sedm let. Pokud chcete změnit územní plán, přidejte dalších deset let.“

🟠 Stát vydělává víc než developer „Díky DPH stát vydělává z výstavby až dvakrát víc než developer. A to bez jakéhokoliv rizika. Přitom pozemky kupujeme roky dopředu a nevíme, co s nimi v metropolitním plánu vlastně bude.“

🟠 Finep bude dál stavět „na třetiny“ „Chceme dál pokračovat v kombinaci třetinového prodeje – osobní vlastnictví, družstva, nájemní fondy. Změna strategie u projektů, které plánujeme sedm let, nedává smysl.“

🟠 Kanceláře čeká návrat „Kancelářská výstavba teď pět let spala. Teď se znovu rozjede. Lidé chtějí pracovat efektivně a rychle. Relax zóny nikoho nezajímají. V práci chtějí hlavně dobře pracovat.“