Život v době (po)virové podle Daniela Drahotského 5: Robot se nenakazí | E15.cz

Život v době (po)virové podle Daniela Drahotského 5: Robot se nenakazí

14. dubna 2020 • 18:00

Prokázaná nákaza například v potravinářské firmě přinese stahování zboží z distribuce a milionové škody. I ti nejlepší zaměstnanci tak pro zaměstnavatele najednou představují jak potenciál dalšího rozvoje, tak riziko ztrát. Rizika je potřeba eliminovat.

V těžké době, kdy vynucené uzavírky spousty podniků sebraly lidem příjem a oslabily poptávku po většině zboží a služeb, budou vedení firem intenzivně přemýšlet, jak své činnosti ještě více automatizovat. Robot nepotřebuje spát, může dělat na tři směny, v sobotu i v neděli – a bez příplatků. Robot se nesdružuje v odborech, neremcá, nechce dovolenou, nebere si paragraf na ošetřování dětí. Robot neonemocní, ani kdyby na něj všichni kolem prskali všechny viry a bacily světa. Robot nekontaminuje várku droždí.

Ohrožené pozice

I podniky, kterým až dosud vycházelo, že zaměstnávat skupiny gastarbeiterů z Ukrajiny, Rumunska či z Mongolska u pásu je levnější než postavit plně automatizovanou linku, si nyní do nákladů připočítají riziko stahování výrobků z distribuční sítě či potenciální ztráty z odstávek kvůli celozávodní karanténě. Managementy budou svá strategická rozhodnutí revidovat a některým vyjde, že bude lepší zaměstnávat více strojů a méně zdravotně i jinak nespolehlivých lidí.

Nejinak tomu bude u firem v oblasti služeb. Ty společnosti, jejichž zaměstnanci nyní pracují z domova, zjišťují, že vlastně nepotřebují tolik kancelářských prostor a v nich tolik lidí. Pracovní místa těch, bez jejichž činnosti na dálku kancelářská instituce krizi přežila, budou v průběhu první vlny úsporných opatření v největším ohrožení.

Na pracovních úřadech přibude žadatelů. Bezradná vláda nakonec ustoupí v oblasti ochrany zaměstnanců, aby se firmy nezdráhaly nabírat lidi do trvalého pracovního poměru. Švarcsystém ztratí stigma nezákonného a opakovaným zakázkám pro OSVČ se začne říkat spolupráce s kontraktory. Nastane „economy of gigs“. Opakované pracovní poměry na dobu omezenou se stanou normální. Též se stanou normou kurzarbeit a flexibilní odměňování zaměstnanců podle délky pracovní doby závislé na aktuálním objemu zakázek firmy.

Přístup k veškerému digitálnímu obsahu

Předplatit E15 Premium

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Investujte jako miliardáři

Koupit? Prodat? Investovat? Akcie, zlato, eura, dolary, exotické měny, bitcoin, pozemek, investiční byt, obrazy, fondy, forex , dluhopisy, start-up… Poraďte se s odborníky, kteří se starají o peníze miliardářům VIP Investiční poradna na e15.cz/premium

Své otázky posílejte pomocí formuláře na této stránce, snažte se popsat svůj problém co nejpřesněji. My je odborníkům předáme a odpověď zveřejníme bez vašich osobních údajů.

Disclaimer:

Informace obsahující názor, prognózu nebo úvahu redakce, konkrétní fyzické osoby (včetně, nikoli však výlučně poradců zaměřených na konkrétní obor), právnické osoby nebo jakékoli jiné osoby, nepředstavuje pokyn, doporučení nebo radu uživateli této stránky (dále jen „Uživatel“) a Uživatelé nejsou žádným způsobem vyzýváni k jejich respektování, ani nepředstavuje nabídku na poskytnutí jakékoli služby nebo na realizaci jakéhokoli obchodu. Takto publikované informace jsou adresovány široké veřejnosti a neberou v potaz osobní ani ekonomickou situaci, záměry a očekávání konkrétních Uživatelů a nemohou samy o sobě, ani ve spojení s jinými informacemi publikovanými v rámci Služby být podkladem pro kvalifikované rozhodnutí Uživatele nebo jakékoli jiné osoby a nemohou nahradit vlastní úvahu nebo konzultaci s odborníkem v dané oblasti. Takto publikované informace se zpravidla vztahují k situaci v místě a čase, kdy byly publikovány a provozovatel této stránky (dál ejen „Provozovatel“) není povinen je aktualizovat nebo měnit v souvislosti se změnou okolností ani z jakéhokoli jiného důvodu. Provozovatel neodpovídá za škodu ani za jakoukoli jinou ztrátu způsobenou jednáním Uživatele nebo jakékoli jiné osoby na základě publikované informace.