Jak vybrat robotickou sekačku, která vám opravdu sedne?

Robotické sekačky jsou hitem nejen u technonadšenců, ale u každého, kdo chce mít pěkný trávník bez námahy. Výběr té správné ale není jen o designu nebo ceně – záleží hlavně na velikosti a tvaru pozemku, sklonu terénu, ale taky třeba na tom, zda chcete instalovat vodící drát nebo bezdrátovou variantu. Připravili jsme pro vás stručného rádce, díky kterému zjistíte, který model robotické sekačky vám bude opravdu sedět.
Velikost trávníku je základ
I menší zahrady si zaslouží pořádnou péči. U trávníků do 1000 m² bohatě postačí kompaktní modely, jako třeba Anthbot Pion s vodícím drátem. Jestli preferujete bezdrátovou variantu, zkuste Anthbot Genie 1000 – ten hravě zvládne i 2000 m². A pokud máte spíš zahradu jako zámecký park, nezapomeňte na sekačky Hookii Neomow, verze PRO vám poseká až 6000 m². Je potřeba myslet na to, že každá sekačka má své limity, proto je lepší zvolit model s kapacitou vyšší, než je velikost vaší zahrady – například pro zahradu o 1500 m² vybírejte raději sekačku určenou na 2000 m².
Je robotická sekačka jen na rovné trávníky?
Ani náhodou! Zahrada z katalogu je spíš výjimka. Stromy, keře, úzké průchody, záhony, kopečky nebo rozdělené plochy – to všechno hraje roli. Sekačky s chytrou navigací, senzory a možností vícero zón si v takovém terénu vedou mnohem líp. Máte členitou zahradu? Vsaďte na model, který se nezasekne u každého tulipánu, třeba Neomow X, který si poradí i s hračkami, nářadím nebo domácími mazlíčky a ježky.
Věřit bezdrátovce, nebo zůstat u klasiky?
Robotické sekačky s vodícím drátem, jako Anthbot Pion 1000, jsou osvědčená jistota. Instalace drátu ale není pro každého. Naštěstí existují i modely s RTK anténou, kde je instalace rychlá a jednoduchá, nebo varianty využívající technologii LiDAR – obě možnosti jsou bezdrátové, přičemž LiDAR navíc funguje i tam, kde není dostupný GPS signál.
Jak se bezdrátovky orientují?
Máte složitější zahradu s mnoha záhony, stromy a zónami? Pak potřebujete sekačku, která nejen nezabloudí, ale přesně ví, kde už byla. Tady kralují pokročilé navigační systémy jako LiDAR u Neomow X PRO, který laserovým skenováním mapuje terén v reálném čase a vyhýbá se překážkám. Navíc si poradí s trávou i tam, kde běžně není signál.
Na otevřených plochách zase excelují modely s RTK anténou – ty si s přesností na centimetry ukládají mapu a také nepotřebují žádné dráty. Ale pozor – pokud máte pozemek s množstvím stromů, stinných míst nebo úzkých průchodů, může RTK signál kolísat a výkon pak není stoprocentní.
Chytrá ve všem: ovládání, návrat, déšť i zabezpečení
Moderní robotická sekačka je chytrá skoro jako váš mobil a často ji ovládáte přes aplikaci. Naplánujte si časy sečení, rozdělte zahradu na zóny, sledujte sekačku z dálky. Když jí dochází baterka, sama odjede do nabíječky, dobijí se a pokračuje přesně tam, kde skončila – bez zbytečného bloudění. A pokud se přeci jen stane, že by nějaké místo sekačka vynechala, lze ho pomocí aplikace snadno dosekat.
Má i senzor deště, takže se nezamotá do mokré trávy a bezpečnost? PIN kód, GPS sledování, alarm – krádež? Ne u nás! Některé modely dokonce po pokusu o krádež zablokují ovládání úplně.