Bendl: Nikdo si snad nemyslí, že vláda za dražší dálniční známky pořídí lepší silnice | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Bendl: Nikdo si snad nemyslí, že vláda za dražší dálniční známky pořídí lepší silnice

Štěpán Kult

Štěpán Kult

Řidiči si možná za roční dálniční známku výrazně připlatí, poslanec Martin Kolovratník (ANO) navrhl její zdražení z 1500 na 2000 korun. K nelibosti opozice. Exministr dopravy a nynější poslanec Petr Bendl (ODS) vnímá záměr jako nesmysl, navrhované úlevy pro řidiče vozů s alternativními pohony ale chválí.

Bylo by zdražení roční známky opodstatněné?  

Je to jenom snaha vytáhnout z lidí peníze. Vláda je hledá ve všech možných zdrojích, aby mohla co nejvíc vydělat. Je to ten samý nesmysl jako zavádění mýtného na D1. Přijde mi, že konkrétně u dálničních známek vláda prostě hledá jenom další možnosti, aby tomu nemusela říkat vybírání daní. Ale nikdo snad není tak naivní, aby si myslel, že z těch vybraných peněz si zaplatíme kvalitní dálnice.
 
Kde jinde by měl podle vás stát vzít potřebné peníze?                              

Platíme přece dost daní na to, aby se o to stát postaral. Aby věci fungovaly, to by se musel překopat celý systém. Většina státního rozpočtu jde do nesmyslných investičních pobídek. Dopravní infrastruktura nemá volební hlas. Dokud něco funguje, tak to stát neřeší. Jdeme od špatné situace do katastrofální.

Kolovratník chce citelně zdražit dálniční známky

Co si myslíte o tom, že řidiči elektromobilů si nebudou muset kupovat dálniční známky?

Je to podle mě určitě cesta správným směrem. Beru to jako takovou motivaci do budoucnosti. Jsem rád, že jsou podpořeny čistší ekologické zdroje. Ať už jde o elektromobily, vozidla, která jezdí na zemní plyn nebo hybridy.

Věříte, že by levnější dálniční známka přispěla k jejich většímu rozšíření?

Úleva od dálničních poplatků podle mě pro většinu lidí určitě není zásadní motivace k nákupu elektromobilu a dalších vozidel, která využívají ekologické zdroje. Ale souhlasím s tím, aby se úleva nevztahovala na automobily jezdící na fosilní paliva.

STK mají automaticky hlásit stočené tachometry ministerstvu
SŽDC vybrala pět úseků budoucí rychlodráhy, které postaví přednostně


 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!