Brexit: Britové budou děsivě zklamaní, říká politolog Tomský | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Britové opustí EU na sto procent a pak budou děsivě zklamaní, říká politolog Alexander Tomský

Pavel Štrunc - Info.cz, Jan Palička - Info.cz

Hlavní téma britských voleb byl jednoznačně brexit, říká v rozhovoru s Pavlem Štruncem politolog a překladatel Alexander Tomský. „Byl tím, co rozhodlo,“ doplňuje v rozhovoru. Podle něj toho už měli lidé po třech a půl letech „plné zuby“ a chtěli to mít za sebou. Formální vystoupení Británie z EU je podle Tomského jisté na sto procent. Pak ale nastane zdlouhavý proces jednání o jeho konkrétních podmínkách. „A to bude strašné, čeká je děsivé zklamání,“ hodnotí situaci Tomský.

Před více než třemi lety Britové rozhodli v referendu o vystoupení z Evropské unie. Takzvaný brexit byl dominantním tématem i těchto voleb do dolní komory britského parlamentu. A podle politologa a překladatele Alexandera Tomského, který ve Velké Británii v emigraci přes 20 let žil, byl brexit i tím, co volby rozhodlo.

„Strana, která v plebiscitu prohrála, neuznala porážku, což je v Británii neobvykle neférové. Zatím vždy se poražení drželi zásad fair play, ale zde se vytvořil konflikt mezi lidmi a establishmentem,“ říká Tomský a vysvětluje, že politici po celou dobu od brexitového referenda jen vše odmítali a nebyli sami schopni přijít s žádným pozitivním řešením.

Babiš obnovené trestní stíhání ustojí, říká Daniel Kroupa

„I proto vyhrál Boris Johnson, který neustále razantně opakoval: „Get brexit done!“ Jeremy Corbyn se v tom plácal, byl vlastně taky pro brexit, ale podléhal tlakům vlastní strany. Do toho byl ještě staronovým socialistou jako z 60. let, který nabízí obrovské znárodňování, vysoké progresivní daně a nebo třeba i nesmyslný slib čtyřdenního pracovního týdne za stejné peníze,“ popisuje Tomský souboj dvou vůdčích osobností voleb.

Zároveň dodává, že velkou roli sehrálo i téma zdravotnictví. „Zdravotní systém je ve Velké Británii odjakživa katastrofální. Nikdo ho nekontroluje, je tam desetkrát více byrokracie a stát do toho všeho jen lije peníze,“ říká Tomský.

Další rozhovory Pavla Štrunce najdete na webu info.cz >>>

Nemocnice potřebují více peněz do zabezpečení, tvrdí Česká asociace bezpečnostních manažerů
Sunday Times: Johnson plánuje revoluční změny britské vlády

Autor: Pavel Štrunc - Info.cz, Jan Palička - Info.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!