Češi zpočátku vše dodržovali správně a teď všechno pohřbili, říká epidemiolog Roman Prymula | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Češi zpočátku vše dodržovali správně a teď všechno pohřbili, říká epidemiolog Roman Prymula

Čestmír Strakatý - Reflex.cz

K rizikům přistupujeme nezodpovědně a bagateluzujeme je, tvrdí jedna z tváří koronavirové krize epidemiolog a bývalý náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. V pořadu Prostor X dále uvádí, že povolit masové akce do současné míry byla chyba. „Češi jsou zvláštní národ, na začátku všechno dodržovali možná i tvrději, než bylo nutné, a teď všechno pohřbili,“ tvrdí Prymula v rozhovoru. 

Není korektní radovat se z klesání pozitivních případů, když se dostatečně netestuje, míní Prymula. K zavření dolů na Karvinsku se podle něj mělo přistoupit výrazně dřív. Říká, že stát stále nezavedl Chytrou karanténu 2.0, je třeba implementovat například takzvanou e-roušku, kterou by mělo ideálně používat 80 % lidí a za určité situace by podlePrymuly mohla být i povinná.

Epidemie ve světě jede vesele dál a ještě ani nekulminovala, říká Prymula. Léto podle něj bude, co se testování týče, složité, protože se může stát prakticky cokoliv. Okolní země se můžou a některé zřejmě i budou nárazově zavírat v závislosti na aktuální epidemiologické situaci.

Absurdní jsou podle Prymuly slova premiéra Babiše, který řekl, že epidemiologové rozhodovali a vláda jen schvalovala. Prymula tvrdí, že kabinet musí nést finální zodpovědnost, jinak by tam vůbec nemusel být a mohli by to řídit epidemiologové přímo. Pokud prý nebyl s prací odborníků spokojený, měl je vyměnit.

Babiš v počátku jasně nevěděl, co má krizový štáb dělat, říká ministr vnitra Jan Hamáček

Prymula zároveň nechápe některá kritická slova na svou hlavu ze strany ministra zdravotnictví Vojtěcha. Zpochybňuje taky odbornost epidemiologa Rastislava Maďara a naznačuje, že ho na ministerstvo Vojtěch nasadil, aby se rychleji uvolňovala vládní opatření. Sám by byl pro opatrnější postup.

Až se najde jeho nástupce na ministerstvu zdravotnictví, chce Roman Prymula začít pracovat z části i v soukromém sektoru. Odmítá, že by mohl zneužít data a informace, které třeba ke koronavirové pandemii ve své funkci získal. Dostal i nabídky na vstup do politiky, dvě strany ho chtěly za lídra pro krajské kandidátky. Vstup do politiky ale teď odmítá, později přitom nevylučuje.

Další díly pořadu Prostor X najdete na webu Reflex.cz >>>
Až na podzim bude jasné, jak jsou na tom nájemníci, říká šéf Czech Home Capital Martin Gillar
Bez tmy není světlo a bez světla architektura, říká architekt Pleskot, mimo jiné autor Kellnerovy vily

Autor: Čestmír Strakatý - Reflex.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!