Potřebujeme vyšší nezaměstnanost, říká šéf Asociace pro kapitálový trh Řezáč | e15.cz
Štítek Premium

Česko potřebuje propouštění, práce musí být zase vzácná, říká šéf Asociace pro kapitálový trh Řezáč

Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Neefektivně přezaměstnaná ekonomika, která se nikdy nezbavila puncu montovny. Země s měnou, která se jednoho dne může stát terčem kolosální spekulace. Inflační terapie centrální banky spoléhající na jedinou divokou kartu. I takové může být moderní Česko. „Nová bankovní rada ČNB v čele s Alešem Michlem si musí dávat velký pozor na komunikaci. Guvernér bude dost možná muset obdobně jako svého času Mario Draghi říci, že udělá cokoli, aby inflaci stlačil zpět. A to i za cenu, že přehodnotí svůj výrok o tom, že úroky už zvedali a je to zbytečné,” říká šéf Erste Asset management a předseda Asociace pro kapitálový trh Martin Řezáč.

Jak těžký život má manažer konzervativního podílového fondu, když je úrok na spořicím účtě i vysoko nad pěti procenty ročně?

Obchodně, a to mluvím i za kolegy z konkurence, to v posledním roce nebyla žádná procházka růžovým sadem. Máme tu vnitropodnikovou produktovou konkurenci, tedy banku, která je váš klíčový distributor, ale také přímý konkurent. Zvláště pak v okamžiku, kdy úrokový cyklus přináší vyšší úrokové sazby, což probíhá právě v posledních měsících. Ovšem jsou tu fondy krátkodobých dluhopisů, kde nákupem jedno- a dvouletých státních dluhopisů nakupujete více než šestiprocentní výnosy. To tu dlouhá léta nebylo, v období, kdy tu byly nulové úrokové sazby.

Skutečně jde o tak zajímavou prémii nad bankovním kontem?

Vezměte v potaz i daně, úroky ze spořicích účtů jsou totiž vždy zdaněny 15procentní srážkovou daní. Ve fondech, pokud investujete na tři a více let, máte výnosy osvobozené od daně. Což může řešení takového dilematu trochu napomoci.

A pochopili to vaši klienti?

Teď nám tečou do dluhopisových fondů stamiliony týdně, jeden srpnový týden i půl miliardy. To jsou za posledních pět let nejsilnější přírůstky v této třídě aktiv a v horizontu půl roku čekáme, že to ještě o jednotky miliard korun nabobtná, což by znamenalo nárůst objemu některých fondů o desítky procent.

Naše čtenáře nejvíce vzrušují akcie, těm se letos nijak zvlášť nedaří. Dají se snad už označit za levné?

Ceny akcií jsou nadále volatilní a nálada se mění každý týden. Kvartální výsledky amerických firem pozitivně překvapily a průměrná ziskovost byla zhruba o tři procentní body vyšší, než se čekalo. Ale analytici dál čekají růst ziskovosti. Což v okamžiku, kdy roste inflace a porostou úroky, jak v dolarech, tak eurech a máte tu reálný recesní scénář, tak to je mix, který nedává dohromady smysl. Často jsme byli paradoxně v situaci, kdy bylo zveřejněno špatné makročíslo a trh si v ten moment řekl: Fed nepůjde s úroky tak nahoru a navíc už začátkem příštího roku sazby začne uvolňovat. Já si to nemyslím, inflace to neumožní a centrální banky budou muset i s rizikem recese držet úroky přiměřeně vysoko. Takže prázdniny byly poznamenány právě tímto úrokovým paradoxem.

Dá se o současné ekonomické realitě mluvit jako o stagflaci, nebo jsme už o krok dale?

Možná už dokonce ekonomicky klesáme, aniž bychom to ještě měli potvrzeno takzvaně tvrdými čísly. Například maloobchodní tržby klesají už několik měsíců a s nástupem podzimu zřejmě přijde i recese. Léto trochu připomínalo poslední párty před truchlivým podzimem a zimou. Vyšší zálohy a účty za energie a potraviny se u domácností projeví v šetření u zbytného zboží.

Dá se vůbec érou stagflace projít bez investiční úhony?

De facto neexistuje ideální investiční instrument, kterým byste pobil inflaci a netratil na stagflací. Vetšina podílových fondů má letos obtížný rok, do prázdnin klesaly dluhopisy včetně těch korporátních a klesaly i akcie, diverzifikace moc nepomáhala, a to platilo i o některých bezpečných přístavech včetně zlata. Na druhou stranu už jsme u konzervativních investic v poměrně komfortní situaci a nominální výnosy státních dluhopisů jsou na zajímavých úrovních. Výnosy do splatnosti desetiletých českých státních dluhopisů se nyní pohybují kolem 4,5 procenta. A pokud někdo nechce vůbec riskovat, tak si může vždycky koupit dvouleté státní dluhopisy. Současnou inflaci nepobijete, to ale ani dost dobře nejde. Je to každopádně mnohem lepší, než nedělat s penězi nic.

Podle valuací je v současnosti jedním z nejlevnějších regionů střední Evropa. Nakolik vás zajímá pražská burza?

Máme ve fondech i české akcie, byť expozice na domácí trh není v kontextu celkové alokace markantní. Součástí naší pozice je i třeba ČEZ, jehož akcie poslední dobou trochu připomínají gambling. Má to být nudná akcie s nízkou volatilitou. A podívejte se, co cena akcie během posledních týdnů dělá. To už musíte mít dost silný názor na to, co má stát s firmou za plány a jak pravděpodobná je windfall tax. Ani investice do defenzivních titulů tedy nejsou jednoduché.

Ani zdánlivé ostrůvky klidu tedy nefugují, ostatně spousta lidí takto hektické období možná ani nezažila a nemá daleko k panice.

Není důvod panikařit, ideální je držet konzistentně dřívější investiční kurz a pravidelně investovat. Časovat trh je zhouba, to už víme dávno. Pokud nevíte, co trhy budou dělat a nemáte na to ani žádný názor, tak je teď čas pro fondy krátkodobých dluhopisů. Zavřít oči a tři roky na tom sedět a nechat to být. Protože inflace nebude za rok za dva na dvou procentech. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video