Koronavirus tu bude měsíce, říká šéf stomatologické komory Šmucler | E15.cz

Koronavirus tu bude měsíce, zdravotnictví zkolabovalo, říká šéf stomatologické komory Šmucler

Čestmír Strakatý - Reflex.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pandemie koronaviru bude trvat měsíce, říká v rozhovoru pro pořad Prostor X šéf České stomatologické komory Roman Šmucler. „Můj odhad je půl roku trvání,“ doplňuje Šmucler nepříliš pozitivní odhady. Pro zubaře se pokouší sehnat respirátory, aby mohli dál fungovat, problémy ale mají všichni lékaři. Podle Šmuclera i proto, že stát před časem zakázal tyto pomůcky nakupovat. Tvrdí, že je třeba se taky připravit na globální ekonomickou krizi a na to, že někde nebude na mzdy.

Potřebujeme, aby stát co nejmíň krvácel, lidi budou mít dál rakovinu a zubní kazy, nemůžeme to nechat zabít, říká Šmucler. Musíme podle něj udržet ty klíčové věci a tam by se měly rozdělit roušky a respirátory. Stát zakázal, aby si lékaři mohli respirátory sami kupovat. Šmucler teď s kolegy distribuci pomůcek řeší vlastní cestou. Je podle něj logické, že řada lékařů je nakažená, jde jim teď o vše a riskují. Dodává, že neví, kam stát respirátory, které nakoupil, rozdělil.

Karanténa nic nezměnila, potřebujeme skutečnou karanténu, míní Šmucler. Stát by měl dohlédnout na to, že se skutečně dodržuje, v ulicích by mohla být i armáda. Roušky by pak měli lidé nosit povinně. Šmucler apeluje na lidi, aby je opravdu nosili. Klíčové podle něj je ochránit starší lidi. Koronavirus totiž nezmizí během pár dní, ale bude tu měsíce.

Zdravotnictví by měli převzít Lékaři bez hranic, jsou zvyklí přijít někam, kde není systém, říká Šmucler. Musíme myslet krizově a říct si férově, co máme a co chybí. Taky je třeba se připravit na ekonomickou krizi a dopady, jaké to bude mít na firmy i lékaře.

Autor: Čestmír Strakatý - Reflex.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.