Na Tchaj-wan pojedu, Číně se nemá ustupovat, říká šéf Senátu Vystrčil | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Na Tchaj-wan pojedu, Číně se nemá ustupovat, říká šéf Senátu Vystrčil

Čestmír Strakatý - Reflex.cz

Předseda Senátu Miloš Vystrčil prakticky potvrdil, že se jeho cesta na Tchaj-wan skutečně uskuteční. Oficiálně to oznámí v úterý, už se ale rozhodl. V pořadu Prostor X dále říká, že jeho motivací je mimo jiné i vyrovnání pročínského postoje prezidenta Zemana a že Číně se nemá ustupovat. Dodává, že se nemůže zbavit myšlenek na to, že tlak Číny mohl přispět ke smrti Jaroslava Kubery.

Na Tchaj-wan bych chtěl jet jako předseda Senátu, takže do podzimu, popisuje své plány Vystrčil. Tlak na něj byl v poslední době hlavně nepřímý, co se ale stane po tom, až cestu oznámí, těžko předjímá. Přiznává, že nás to bude bolet, tedy zřejmě hlavně podnikatele. Jde ale i o hodnoty, nemůže nám jít jen o to, mít se dobře. V této souvislosti zmiňuje Václava Havla a to, co doma i ve světě reprezentoval. Na Tchaj-wanu se chce ale taky leccos přiučit.

Miloš Vystrčil a Miloš Zeman byli přátelé, kvůli zahraniční politice se už několikrát střetli. Proměnu jejich vztahu a posun prezidenta v rozhovoru senátor popisuje. Zemanův postoj k Číně byl jednou z věcí, které Vystrčila posunuly směrem k rozhodnutí na Tchaj-wan jet. Je podle něj nešťastné, že dva nejvyšší ústavní činitelé a ministr zahraničí mají odlišné pohledy na zahraniční politiku Česka. Vyřešit by to mohly volby, třeba ty prezidentské.

Předseda Senátu taky argumentuje pro odvolání místopředsedy Poslanecké sněmovny Vojtěcha Filipa z funkce, jeho výroky na adresu československých legionářů jsou podle něj mimo. Za dvojitě hloupé má plány vlády vzít samosprávám peníze v rámci opatření na zmírnění dopadů pandemie koronaviru a vrátit jim část z nich prostřednictvím dotací. Připravuje vlastní plán, jak výpadek příjmů obcím a městům kompenzovat.

Další díly pořadu Prostor X najdete zde >>>

Nečas: Šlachta si o post policejního prezidenta řekl sám, odmítl jsem ho
Elon Musk je inspirátor. Rozběhl novou éru létání do vesmíru, říká expert na kosmonautiku Pacner
Že je Slovensko dílnou světových automobilek, bychom měli považovat za přechodné období, řekla Čaputová

Autor: Čestmír Strakatý - Reflex.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!