Nejdřív podpis s ČEZ o Dukovanech, až pak smlouvy s českým průmyslem, říká manažer korejské KHNP

Viceprezident KHNP pro projektovou kancelář v Česku Harry Chang.

Viceprezident KHNP pro projektovou kancelář v Česku Harry Chang. Zdroj: KHNP

Ondřej Souček

Dodavatelská smlouva mezi korejskou KHNP a investorem ČEZ je připravená a český průmysl má poslední šanci zajistit si závazné kontrakty ještě před jejím podpisem. KHNP sice dříve slibovala 60procentní zastoupení domácích firem, avšak nyní chce před podpisem smlouvy garantovat jen polovinu, a navíc bez závazných dohod. „Závazné smlouvy se subdodavateli sice podepíšeme až po podpisu smlouvy s ČEZ, už nyní ale můžeme 30procentní podíl českého průmyslu garantovat. Tento postup je podle nás jediný správný,“ vysvětluje v rozhovoru pro e15 viceprezident KHNP pro ČR Harry Chang.

V poslední době roste tlak ze strany českého průmyslu i vlády, aby se KHNP zavázala k většímu zapojení českých firem do výstavby dukovanského jaderného bloku. Dosud je pro české strany zajištěno pouze deset procent zakázky, přestože původně KHNP slibovala 60 procent. Jak se k tomu postavíte?

Velmi si vážíme vysoké technické úrovně a know-how českých firem a to je také jeden z důvodů, proč s nimi chceme spolupracovat. Naším cílem je, abychom si ještě před podpisem dodavatelské smlouvy s ČEZ zajistili 30procentní míru lokalizace. To jinými slovy znamená, že ještě před podpisem EPC kontraktu (smlouva na dodávku elektrárny – pozn. red.) bychom rádi byli schopni garantovat zhruba 30procentní zapojení českých firem. Na tento podíl je pak navázaný celkový cíl 60procentní lokalizace, kterou budeme dojednávat po podpisu smlouvy. 

Už dnes například víme, že turbínu dodá česká společnost Doosan Škoda Power. Ve hře je také její dodání i celé turbínové haly, což by podíl českého zapojení opět navýšilo. A navíc je zřejmé, že některé zakázky jako povolování, inženýring a projektování mohou díky znalostem českých předpisů nejlépe zvládnout domácí firmy. Proto v těchto oblastech počítáme s tím, že je z velké většiny budou provádět české firmy.

Jaký podíl zakázky je tedy pro české firmy smluvně daný dnes?

Když započteme veškeré výše zmíněné zakázky, dostaneme se na zhruba 30 procent, o kterých jsme se bavili.

To znamená, že s českými lídry jaderného strojírenství, jako je Metrostav, Škoda JS, I&C Energo či Sigma Group, zatím nic závazného podepisovat nebudete? A minimálně do podpisu EPC smlouvy s tím nepočítáte?

Základním principem celého projektu je výběrové řízení konečných subdodavatelů prostřednictvím otevřených tendrů. Obecně jsme přesvědčeni, že jsou české firmy velmi konkurenceschopné, proto předpokládáme, že v soutěžích mohou uspět. S mnoha firmami včetně těch zmíněných už navíc máme podepsaná memoranda o porozumění, která jim v soutěži mohou pomoci, protože jsme s nimi v přímém kontaktu. V neposlední řadě mají české firmy výhodu i v tom, že mohou z podstaty nabídnout levnější servis díky nižším přepravním nákladům.

Přesto se k jejich zapojení zatím zavázat nechcete. Mají tedy i nějaké nevýhody? Jsou zmíněné české firmy například dražší než zahraniční konkurence?

Mohu říct jen to, že zatím nám připadají velice konkurenceschopné. Nicméně budu se opakovat, nakonec rozhodnou výběrová řízení.

S českou firmou Doosan Škoda Power závaznou dohodu máte. Proč to nejde u ostatních?

To je jiný příběh. Společnost Doosan Škoda Power spolupracuje na projektu Dukovany od počátku výběrového řízení jako člen týmu KHNP. 

Kdy chcete vypsat první výběrová řízení?

U služeb týkajících se povolování, inženýringu a projektování chceme dodavatele vybrat ideálně ještě před podpisem EPC smlouvy, poté s těmito firmami ještě nějaký čas budeme ladit smlouvy. Další firmy budeme vybírat do poloviny příštího roku a výběrová řízení pak budou probíhat víceméně kontinuálně. Například v roce 2026 pravděpodobně zahájíme výběrové řízení na stavební firmu.

To ale nevypadá, že byste byli schopni garantovat 30 procent domácí lokalizace, když se podpis EPC očekává v nejbližších týdnech, maximálně měsících.

Závazné smlouvy podepíšeme až po podpisu smlouvy EPC, ale už nyní tu úroveň lokalizace můžeme garantovat. Tento postup je podle nás jediný správný, protože musíme dodržovat podmínky EPC, které následně použijeme na jednotlivá výběrová řízení.

Jak můžete garantovat nějaký podíl zapojení českých firem, když budou teprve probíhat výběrová řízení?

Část subdodávek bude ještě před podpisem EPC kontraktu zajištěna smluvně a část bude garantována. 

Česká strana ale dlouhodobě mluví o tom, že před podpisem smlouvy je oněch 30 procent nutné zasmluvnit. Nedávno to v rozhovoru pro e15 zdůraznil šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj

Jak už jsem říkal. Existují oblasti jako povolování a projektování, kde jiné než české firmy vybírat nemá ani smysl. A když je započteme, dostaneme 30 procent.

Když započteme pouze zakázku pro Doosan Škodu Power, jak významná je z pohledu celého projektu?

Je to přibližně deset procent. Když dodá celou turbínovou halu, bude to ještě více. 

Na začátku dubna vyšel článek na korejském serveru Pulse, v němž se píše, že v rámci dohody s Westinghousem korejská KHNP zaplatí jednorázově 150 milionů dolarů za využívání duševního vlastnictví a zároveň u každého v zahraničí budovaného bloku přenechá americké firmě subdodávky za 800 milionů dolarů. To znamená asi 18 miliard korun. Můžete se k tomu vyjádřit?

Nemohu. Tyto informace nejsou ničím podložené a dohoda s Westinghousem je neveřejná, takže k tomu bohužel nic víc říct nedokážu. Jen to, že jsem rád, že jsme dosáhli dohody o ukončení sporu.

Nemůžete říct ani to, zda se díky dohodě Westinghouse bude podílet i na výstavbě Dukovan?

Nemohu. Dohoda s Westinghousem bude mít každopádně pozitivní dopad na dukovanský projekt.

Otevřeně mluvíte o vyjednávání s desítkami českých firem. Můžete potvrdit, že vyjednáváte i s Westinghousem?

Logicky chceme mít otevřené co nejširší možnosti a jednat se všemi, kteří mají v oboru co nabídnout.