Michal Strnad: Nevěřím na konec evropského průmyslu | E15.cz

Nevěřím na konec evropského průmyslu, říká šéf a majitel Czechoslovak Group Michal Strnad

Michal Půr

Jarní zastavení ekonomiky a opatření, která stát zavedl, dopadla i na byznys holdingu Czechoslovak Group. Přesto jeho šéf a majitel Michal Strnad hodnotí zásahy v podstatě pozitivně. „Drsná preventivní opatření byla na místě. Byl to drastický zásah do malého podnikání ve službách či cestovním ruchu, velcí zaměstnavatelé ale mohli dál fungovat, pokud nezastavili provoz z vlastní vůle,“ říká nejmladší český miliardář.

Koronavirus měl nepochybně dopad i na váš byznys. Daleko zajímavější mi ovšem přijde, jak jej vnímáte z globálního pohledu?

Ten mohu od byznysového jen těžko oddělit. Skupina generuje asi čtyři pětiny tržeb v zahraničí. Ale ukázalo se, že náš byznys je ve většině oborů, kde podnikáme, tak robustní, že i v podmínkách pandemie dokážeme fungovat.

Dáte mi příklad?

Jedna z našich společností třeba plní technologickou zakázku v Číně. Technika už v Číně byla, ale kvůli pandemii nebylo možné, abychom provedli zaškolení na místě. Vyřešila to nakonec on-line videokonference. Nebylo to ideální, ale šlo to. To, že se lidé nemohou vídat osobně, je ale komplikace. Náš byznys je postavený na vztazích, a vztahy na dálku, jak známo, moc nefungují.

A obavy nejen jako podnikatel, ale čistě lidsky nemáte, co covid udělá se světem, jak ovlivní každodenní život?

Více než obvykle jsem sledoval zpravodajství, které bylo a vlastně dodnes je dost na jedno brdo. Nějaké obavy ne o sebe, ale spíš o moje prarodiče, jsem pociťoval v prvních pár týdnech. Brzy jsem si ale začal uvědomovat, že mezi tou mediální interpretací a realitou v terénu je rozdíl.

Jaký?

Média na nás valila statistiky nakažených, ale bez jakéhokoliv kontextu. Naše skupina zaměstnává přes osm tisíc lidí. V celé skupině se vyskytly jen jednotlivé případy, všechny měly mírný průběh a neměly dopad na fungování žádného podniku. Samozřejmě chápu, že naši zaměstnanci jsou lidé v produktivním věku a dobrém zdravotním stavu. Ale ta míra zjednodušení v médiích je opravdu na pováženou.

Časem jsem si udělal názor, že nejde o statistiku, kdo má pozitivní test. Ale komu je opravdu blbě, skončí v nemocnici, nebo mu jde dokonce o život. A tahle statistika je v porovnání s rakovinou či srdečními chorobami u nemoci COVID-19 úplně bezvýznamná.

Takže chcete říct, že některá média lidi zbytečně děsí?

Nechci je odsuzovat. Bylo by naprosto špatně, kdyby média tvrdila, že covid je trochu jiná chřipka a že to je v pohodě. Je dobře, když nás varují a motivují k odpovědnému chování. Ale pokud to přeženou, informují bez kontextu a dělají z koronaviru několik měsíců strašáka číslo jedna, tak to lidi začne otravovat. Nakonec vidí, že jejich životy neovlivňuje samotný vir, ale všechna opatření proti němu. Část z nich přestane novinářům věřit a ztratí motivaci k dodržování opatření, která dávají smysl.

Co říkáte reakci státu? Zajímají mě jak protipandemická opatření, tak následná pomoc podnikatelům.

Myslím, že stát jednal v zásadě správně a že většina opatření, hlavně v jarním období, dávala smysl. Na začátku skutečně nikdo nevěděl, jak velké riziko covid vlastně je. Drsná preventivní opatření byla na místě. I když, drsná… Byl to drastický zásah do malého podnikání ve službách či cestovním ruchu, na druhou stranu velcí zaměstnavatelé mohli dál fungovat, pokud nezastavili provoz z vlastní vůle, protože se jim přerušily dodavatelské řetězce.

Překvapilo mě, že Muskova automobilka Tesla v Kalifornii musela na nějakou dobu zavřít, protože jí úřady, dokonce jen na okresní úrovni, zakázaly kvůli pandemii provoz. Tak daleko to u nás nezašlo.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15

Podpořte E15 v anketě Křišťálová lupa

Deník E15 byl nominován v anketě Křišťálová Lupa 2020 o nejlepší zpravodajský web v Česku. Podpořte nás svým hlasem - ZDE.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!