Petr Gazdík: Obce by měly o více věcech rozhodovat samy, omezí to korupci | E15.cz

Petr Gazdík: Obce by měly o více věcech rozhodovat samy, omezí to korupci

Petr Gazdík
Petr Gazdík
• 
ZDROJ: anna vackova / e15

Jana Havligerová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Starostové a nezávislí už dávno nejsou podle místopředsedy Poslanecké sněmovny Petra Gazdíka jen regionálním hnutím. I proto chtějí svou sílu samostatně otestovat v krajských volbách, které se budou konat příští rok. Otázku, zda kandidovat společně s TOP 09, si hnutí STAN definitivně vyřešilo. Teď jeho vedení pálí situace na pražské radnici.

Krize na pražském magistrátu skončila rozpadem vládnoucí koalice, jednání o novém uspořádání jsou na začátku. Setrvá STAN dál v Trojkoalici, anebo uvažuje o tom, že by bylo možné jednat samostatně?

Do voleb jsme šli jako Trojkoalice a zatím ji stále držíme. Problémem jsou ale personální otázky Strany zelených. Všichni jsme věděli, že politik, který se chlubí tím, že jeho pracovní metodou je konflikt, bude jen těžko hledat konsenzus s ostatními. Mluví o tom ostatně už delší dobu prakticky všechny strany na pražském magistrátu.

Mluvíte o Matěji Stropnickém?

Jistě. A pokud se Strana zelených nevzpamatuje, nevylučuji nic.

Tedy ani jednání STAN samostatně, bez návaznosti na Trojkoalici?

To je sice nyní ještě trochu předčasné, ale ano – nevylučuji to. Nemyslím si, že by pražští STAN chtěli zůstat stranou nové koalice a ztratit možnost ovlivňovat dění v Praze.

Větší stabilitu, minimálně početní většinu, by mohl přinést vstup TOP 09 do nové „vládní garnitury“. Budete takovou variantu doporučovat, prosazovat?

Spolupráci s TOP 09 preferuji. Dodnes si myslím, že je škoda, že s námi TOP 09 nechtěla jít společně do pražských voleb. Problém teď ale je, že TOP 09 sice vyčítá zastupitelům za ANO, že nejsou jednotní, sama pražská TOP 09 ale také nevykazuje přílišnou jednotu. Zkrátka je tam minimálně skupina zastupitelů, o kterých nevíme, co si opravdu myslí.

Pokud se Strana zelených nevzpamatuje, nevylučuji nic

Stojí vám vůbec za to účastnit se dál projektu, který patrně žádné politické straně nezlepší image?

Nejde jen o image. Programem starostů je přiblížit rozhodování co nejblíže lidem, v praxi tedy posílit i obce. V Praze se to nyní v případě jednotlivých městských částí podařilo. Nejde o „přihrávání peněz starostům“, jak se nám to snaží podsouvat nejen političtí soupeři, ale někdy i naši partneři.

Ani ti si neodpustí poznámky, že se jen chceme přisát na zdroje peněz nebo „vemena“, když už to chtějí vyjádřit expresivně. Tady ale přece nejde o peníze pro starosty! Jde o to, že obce by měly být soběstačnější a o věcech, o kterých rozhodnout mohou, by měly rozhodovat samy. Omezí to byrokracii i korupci v této zemi.

V Praze se Starostové a nezávislí spojili s ANO, ve sněmovně hnutí kritizujete. Chtěli jste si tak otevřít zadní vrátka pro případnou užší spolupráci po krajských volbách?

Tady se vracíme k tomu, co jsem právě říkal: naším cílem je přiblížit rozhodování co nejblíže lidem. A na státu nechat rozhodování jen ve věcech, ve kterých je nezastupitelný, jako je bezpečnost, obrana, mezinárodní politika. Tam by měl být podle nás dokonce silnější.

Čili my bychom rádi decentralizovali, ale hnutí ANO naopak horuje spíše pro centralizaci. Vždyť Andrej Babiš mluví o tom, jak je hrozné, že máme patnáct vlád, čímž myslí samosprávné kraje a jednu centrální vládu. Takže bychom se asi stěží shodli.

Dá se srozumitelně vysvětlit, proč jste se nedomluvil s TOP 09 na pokračování podpory v krajských volbách, které se blíží?

Spolupráce našich krajských reprezentací občas vázla na tom, že si Franta nesedl s Pepou. Proto jsme se společně – a to zdůrazňuji – rozhodli dát do smlouvy v roce 2013, že na krajské a komunální úrovni i po dobu trvání spolupráce můžeme jít do voleb samostatně.

Je pro vás důležitější „obsadit“ kraje než uspět ve sněmovních volbách?

Starostové a nezávislí už dávno nejsou jen regionálním hnutím. A pochopili jsme, že dění v krajích a obcích se dá hodně ovlivnit v parlamentu. Takže máme samostatný senátorský klub, máme ve sněmovně pět poslanců za STAN v klubu TOP 09. Krajské volby jsou pro nás velmi důležité, ale neznamená to, že bychom nechtěli uspět ve sněmovních volbách nebo že bychom je vypustili. Upřímně věřím, že jsme stranou budoucnosti, schopnou najít a oslovit úspěšné lidi se zkušenostmi z komunální politiky.

Petr GazdíkAutor:

V preferenčních výzkumech se stále objevuje TOP 09/STAN. V podstatě tak nelze odhadnout sílu Starostů a nezávislých. Jste si skutečně jisti, že potenciál STAN je silný?

Svou sílu otestujeme v krajských volbách, i když je mi jasné, že je to trochu jiná skupina voličů a jiný způsob rozhodování než v parlamentních volbách. Takže skromně řeknu – uvidíme. Průzkumy jsou jedna věc, reálný výsledek voleb druhá, a jak ukázaly třeba komunální volby ve Zlíně, dramaticky se mohou lišit. Zatím jsme „nenápadná síla“.

Hodně se mluví o tom, že mezi vámi a místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem panují napjaté vztahy. Rozešli jste se v politických názorech či politickém stylu? Mám na mysli jistou agresivitu vystupování, chystané obstrukce kvůli EET nebo obstrukce kolem loterijního zákona.

Mluvíme spolu velmi otevřeně a přátelsky. A velmi otevřeně se i pohádáme. Nemohu říct, že bych se vším souhlasil. Ale konkrétně. Elektronická evidence tržeb ano, tam se shodujeme. V obstrukcích zákona o zdanění hazardu naopak ne. Není mým stylem agresivně útočit v médiích na předsedu poslaneckého klubu, jehož jsem členem. Špinavé prádlo peru doma.

Miroslav Kalousek v Hospodářských novinách mimo jiné řekl, že STAN dělá výběrové řízení na strategického partnera po krajských volbách 2016 a zařídíte se podle toho, jak dopadnou. V podtextu – přidáte se k vítězi…

To je Mirkovo mediální klišé – a hraje ho velmi dobře, uchytilo se. Nepořádáme žádné výběrové řízení. Vzniklo to z toho, když média psala, jak je hnutí STAN žádaná nevěsta. Tento pohled potěší, ale bez reálných výsledků je to blábol. Svou sílu musíme ukázat. A teprve krajské volby naznačí naše reálné možnosti.

TOP 09 vyčítá pražským zastupitelům za ANO, že nejsou jednotní, sama pražská TOP 09 ale také nevykazuje přílišnou jednotu

Máte už program do krajských voleb?

Už na něm pracujeme několik měsíců, rámcově je hotov a teď pracovní skupiny konkretizují jednotlivé oblasti. Na jarním sněmu Starostů a nezávislých jej delegáti schválí.

Pokud bude chtě nechtě hlavním tématem krajských voleb migrace, jaký postoj zaujmete?

Střízlivý. Nijak se svým postojem netajíme ani teď. Pomoci skutečným uprchlíkům před válkou, zastavit a vrátit ekonomické migranty.

Protože miliony běženců Evropská unie, která ještě před lety zavírala pracovní trh pro nové unijní země a varovala před polským instalatérem, prostě nepojme. Uprchlická krize je jednou z věcí, na které naše země není připravena. Naším programem je vytvořit konkrétní plány pro stát i samosprávy, aby s podobnými situacemi alespoň počítaly.

Jste místopředsedou Poslanecké sněmovny a ta nemá u voličů příliš dobrou pověst. Zabývá se tím vedení sněmovny, hledá recept na zlepšení?

Prosadili jsme novelu jednacího řádu, která omezila korupční a netransparentní přijímání zákonů. Pokoutním změnám odzvonilo. Snažíme se vymýtit nadávky a vulgarismy – dohodli jsme se jako předsednictvo sněmovny, že pokud na taková slova dojde, předsedající prostě vstane a odejde, čímž jednání dolní komory parlamentu okamžitě přeruší. Celé vedení sněmovny začalo vyjíždět do regionů a mluvit přímo s lidmi.

To tu ještě nebylo. A já osobně teď budu bojovat proti nápadům zkrátit řečnické lhůty a změnit parlament na pouhý hlasovací stroj. Vím, boj o procedurální otázky veřejnost oprávněně moc nezajímá. Přesto je velmi důležitý, protože výsledek ovlivní život nás všech.

Petr Gazdík (41)
Politik a pedagog, momentálně místopředseda Poslanecké sněmovny a také zastupující předseda Starostů a nezávislých. Když v roce 2010 vstupoval do vysoké politiky, chtěl především zrušit „daňovou diskriminaci“ menších obcí a měst a tím vylepšit jejich rozpočty. Povedlo se. Po splnění své hlavní mise přemýšlel, že by se z Poslanecké sněmovny stáhl, nakonec ale zůstal a v dalších sněmovních volbách opět uspěl. Jeho krajem je Zlínsko a právě tam si osobně v krajských volbách otestuje sílu hnutí, možná jako lídr kandidátky STAN. Petr Gazdík je aktivní skaut, kromě skautingu mezi jeho záliby patří i florbal. Se ženou Evou mají čtyři děti, tři dcery a syna.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video