Tumlinson: Dobývání vesmíru je nejlepším programem další existence lidstva | E15.cz

Tumlinson: Dobývání vesmíru je nejlepším programem další existence lidstva

Rick Tumlinson
Rick Tumlinson
• 
ZDROJ: Festival Ceske inovace 2016

Martin Zika, Jakub Procházka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Než se do vesmírných projektů mohly pustit soukromé firmy, trvalo to dlouhá léta vyplněná tuhými politickými boji. Dnes už je oblast otevřenější. „Vesmír nepatří nikomu a zároveň patří všem,“ říká vizionář a zakladatel prvního „vesmírného těžaře“, společnosti Deep Space Industries, Rick Tumlinson. Dobývání vesmíru vnímá jako poslání, ale myslí i na praktičtější stránky. „Existuje mnoho způsobů, jak v této branži vydělávat,“ tvrdí.

Jaké hlavní výzvy stojí před vesmírnými projekty?

Největší výzva pro otevření hranic vesmíru není otázkou fyziky ani peněz nebo technologií. Tou výzvou jsme my sami. Jako civilizace si ještě nedovedeme plně představit expanzi za hranice našeho světa do dalekého vesmíru. Zní to velkolepě – a také to velkolepé je. Ale proč bychom měli chtít budoucnost, která není velkolepá? Proč se nestat civilizací, která současně zachrání tuto planetu a začne přesouvat život do vesmíru? Víte o nějakém lepším programu pro další existenci lidstva?

Věříte, že to lidstvo dokáže?

Pokud si my lidé umíme něco představit, umíme to i zrealizovat. Vyhrňme si rukávy, zapojme mozky a dejme se do práce. Jde o to mít velké cíle, ale zároveň být maximálně praktický. Berme jednu technickou otázku po druhé a řešme je. To je obsah nové vesmírné revoluce.

Existují ve Spojených státech překážky, které vaše záměry brzdí?

V USA se musely změnit zákony, aby společnosti jako SpaceX mohly létat do vesmíru. Není to tak, že se jednoho dne Elon Musk (zakladatel a majitel SpaceX – pozn. aut.) vzbudil a řekl si, teď postavím a vyšlu rakety na Mars. Zabralo to desetiletí tvrdé práce mnoha špičkových lidí.

Nejdřív museli dosáhnout toho, aby se soukromé firmy vůbec mohly do vesmírného programu zapojit. To znamenalo jednat s největšími leteckými a vesmírnými korporacemi, které vydělávaly miliardy. Do té doby se jim platilo spíše za snahu než za reálné úspěchy. Tyhle firmy platily a stále platí politikům a lobbistům miliony, aby si udržely tučné kontrakty. Právě to blokovalo naše plány a muselo se to změnit.

Museli jste tedy oslovit politiky?

Vzpomínám si na slyšení v americkém Kongresu v roce 1995, kdy jsme museli ujišťovat, že všechny lety k Mezinárodní vesmírné stanici ISS jsou schopny zajistit soukromé společnosti. Uběhlo dalších 17 let tvrdých politických bojů a společenských změn, než to bylo soukromým firmám umožněno. Museli jsme změnit přístup vlády, zákony i myšlení politiků. A naše snažení ještě není u konce. Velká část státních peněz je v této oblasti stále rozdělována podle starých modelů.

Rick Tumlinson Autor: Festival Ceske inovace 2016

Proč by politici sázeli na firmy, které mohou zajišťovat dopravu do vesmíru levněji, když to v krátkém časovém horizontu připraví o práci lidi v jejich volebních obvodech? Když jsme v osmdesátých letech začínali, byl průzkum vesmíru čistě věcí vlády a cílem byla jen věda, rozhodně ne průzkum zdrojů, nebo dokonce osídlování. Tohle už je teď pryč. A spousta lidí původem z NASA je teď na straně menších soukromých firem a hledají způsob, jak vesmír otevřít soukromým firmám.

Může se do podobných projektů zapojit země jako Česká republika? Dají se využít znalosti a výsledky našich výzkumných center pro praxi a byznys?

Vesmír nepatří nikomu a zároveň patří všem. Nikde není řečeno, že by se člověk nebo firma z vaší země nemohli do procesu zapojit. Znovu opakuji: nikdo a nic by nemělo stát v cestě těm, kteří se chtějí stát součástí dobývání vesmíru. Nejde o nějaký privátní klub, do nějž má být povolen vstup jen vládám velkých zemí a multimiliardářům.

Samozřejmě je lépe, pokud máte peníze nebo najdete někoho, kdo vám pomůže realizovat vaše nápady. Ale zúčastnit se může skutečně každý. Základem je zabránit schválení zákonů, které by soukromé vesmírné projekty komplikovaly nebo jim zcela bránily.

Odkud plynou peníze pro vesmírné projekty a jaká je jejich návratnost?

Budu k vám maximálně upřímný. Osobně jsem součástí těchto projektů, protože věřím, že expanze civilizace a života do vesmíru je jedním z poslání lidstva. To je důvod, proč se zapojují Elon Musk, Jeff Bezos z Amazonu, Paul Allen z Microsoftu a další významní lidé.

Žijeme ovšem ve společnosti, která do značné míry vyžaduje ekonomickou návratnost všeho, co děláme, a pokud to začnete dělat jako byznys, potřebujete pro investory generovat zisk. Existuje mnoho způsobů, jak v této branži vydělávat. Jsou tu mezery na trhu, jež mohou být zaplněny, a technologie, které ještě nebyly vynalezeny. Příležitosti na trhu i nové technologie budou hrát do karet těm, kteří chtějí vydělávat.

Můžete být konkrétní?

Vynést kilogram nějaké suroviny do vesmíru dnes stojí více než 20 tisíc dolarů. Takže jestli dokážete nabídnout tu surovinu už na místě za lepší náklady, máte trh. To je také důvod, proč SpaceX vyvíjí rakety na více použití. Když snížíte náklady, můžete toho dělat ve vesmíru víc. S tím pak poroste poptávka po materiálech dostupných přímo ve vesmíru a zájem o společnosti, jež budou tyto služby poskytovat.

Do roku 2020 chceme s DSI přistát na prvním asteroidu, poté na základě tohoto testu získat peníze na další cestu a do roku 2025 začít těžit.

Jak si v této souvislosti stojí vaše společnost Deep Space Industries?

V DSI věříme, že byznys leží v těžbě a dodávání surovin na vesmírný trh, jakmile se rozšíří. Ale mezitím musíme zajistit možnost návratnosti investic, takže využíváme naše odborné znalosti a technologie, které vyvíjíme, a poskytujeme je zákazníkům.

Naše společnost je jen krůček od toho, aby nám tato strategie zajistila ziskovost, i když současně hledáme investory pro tak velkou vizi, jako je těžba surovin na asteroidech. Do roku 2020 chceme přistát na prvním asteroidu. Poté na základě tohoto testu získat peníze na další cestu a do roku 2025 začít těžit.

Nedávno úspěšně přistál spodní nosný stupeň rakety Falcon 9 společnosti SpaceX na dálkově ovládané přistávací plošině. Co to znamená pro budoucí vývoj?

To je prosté. Možnost opakovaného využití raket je zlomovým bodem pro rozvoj vesmírné ekonomiky. Jen si představte, že byste po každé jízdě nebo letu dávali do šrotu celý vlak či letadlo.

Býváte označován za největšího vizionáře v oblasti kosmických technologií. Co je za tím – vášeň a zanícení, fantazie, schopnost vidět dále než ostatní?

Hlavně lidé. Četl jsem science fiction od Heinleina, Asimova či Clarka. Byl jsem povzbuzován řadou skvělých lidí, jako byl doktor Gerard K. O’Neill, jehož kniha The High Frontier stála na začátku mé cesty. Nebo Gene Rodenberry, který mi řekl, že předtím, než stvořil Star Trek, byl policistou. Dále to byli lidé jako Walt Anderson, jenž dal peníze do projektu Mir a podporoval naši věc, když jsme bojovali za to, aby se vesmír otevřel lidem a jeho dobývání se stalo nezávislým na vládě.

Nikdy jsem to nevzdal a nakonec měl i dost šteˇstí, že jsem mohl něčím přispět. A stejně tak mnoho dalších lidí, kteří měli dostatečnou sílu a morální integritu, aby bojovali za to, čemu věřili. Sni velké sny a dělej velké věci, aby se sny staly skutečností. A nikdy se nevzdávej. Těším se, že na vesmírných lodích uvidím českou vlajku, nebo ještě lépe stopy českých lidí kolonizujících sluneční soustavu i vzdálenější vesmír.

Rick Tumlinson (60)
Narodil se v západním Texasu, studoval střídavě v USA a v Británii, podílel se na založení mnoha firem zaměřených na vesmírný výzkum. Jeho zatím posledním projektem je společnost Deep Space Industries, již vede a vlastní a v níž má menšinový podíl i česká investiční společnost Metatron. Firma vyvíjí satelity a další technologie pro průzkum, těžbu a zpracování nerostů na asteroidech. Od prestižního časopisu Space News si vysloužil zařazení mezi největší světové vizionáře a mezi stovku nejvlivnějších lidí na poli vesmírného bádání. V Praze přednášel v rámci Festivalu České inovace 2016.

Autoři jsou redaktory serveru Businessinfo.cz

Autor: Martin Zika, Jakub Procházka

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video