Čas naskočit do investic je teď. Za rok to bude za mnohem vyšší ceny, míní Michal Semotan

Známý investor Michal Semotan

Známý investor Michal Semotan Zdroj: e15 Michael Tomeš

Jaroslav Krejčí
Diskuze (1)

Ostřílený portfolio manažer, jeden z nejznámějších v Česku, má v J&T Investiční společnosti na starosti hned dva akciové fondy – Opportunity a Dividend. Michal Semotan říká, že kvůli zvyšování úrokových sazeb ze strany centrálních bank, ať už amerického Fedu, evropské ECB, či naší ČNB, které se tak snaží dostat inflaci pod kontrolu, se vklady či dluhopisové fondy staly velkou konkurencí investicím do akcií.

Nové číslo e15 magazínu, které se věnuje investicím, vychází 9. října.

„Lidé si v minulosti odvykli, že mohou přijít do banky a vložit peníze na termínovaný vklad. Sazby byly velmi nízké,“ říká Michal Semotan. „Najednou můžete dostat pět i více procent. Pro nás je to konkurence v tom, že to lidé berou jako základní bezrizikovou úrokovou sazbu. A od toho se odrážejí jejich další investiční rozhodnutí,“ podotýká. „Takže když chtějí podstoupit riziko, tak adekvátně k tomu očekávají, že dostanou vyšší výnos. A najednou jim třeba zhodnocení osm procent ročně na akciích nestačí,“ dodává.

Česká národní banka drží už od loňského června svou klíčovou úrokovou míru, od které se odvíjí tržní úrokové sazby, na úrovni sedmi procent. Ještě na jaře 2021 byla sazba blízko nule. Podobný vývoj zažily s určitým zpožděním i Spojené státy – od března minulého roku do letošního července americká centrální banka postupně navýšila svou základní míru z nuly až nad pět procent. 

A pozadu nezůstala ani Evropská centrální banka. Na zářijovém zasedání posunula hlavní sazbu na čtyři procenta. Tato míra přitom byla po dlouhé roky záporná.

Čas pro investice

Střadatelé tak z tohoto vývoje těží, to se však může změnit, jelikož se objevují náznaky, že se úrokové sazby nacházejí na vrcholu, například v Česku, či se mu blíží. Možná tak nastal čas přesunout alespoň část volných peněz do světa investic, ať už do akciových, či dluhopisových fondů. 

„Pokud nyní někdo zvolí termínovaný vklad, například jen na rok, tak podle mě za rok budou sazby níž u nás i v Americe, možná i v Evropě,“ říká Semotan s tím, že nižší sazby se mohou pozitivně projevit v ocenění rizikovějších aktiv, například akcií. „Lidé pak za rok budou do investic naskakovat za vyšší ceny. Čas naskočit do investic je teď, přestože vklady stále nesou například těch pět procent,“ dodává.

Atraktivní však nutně nemusejí být jen investice do akcií. Zajímavě se jeví také mnohé dluhopisové fondy. Je to dáno tím, že s růstem úrokových sazeb klesaly ceny dluhopisů, a to nejen vládních, ale i firemních. To se odrazilo i na ceně podílových listů. Zároveň však nižší ceny daly portfolio manažerům dluhopisových fondů možnost nakoupit cenné papíry ve slevě. 

„Je velká šance, že když sazby do roka klesnou, ceny dluhopisů půjdou nahoru a lidé na tom vydělají. Jednak tím, že dluhopisy nesou pěkný kupon, a ještě tam bude přecenění cen dluhopisů nahoru. Takže dluhopisové fondy jsou podle mě žhavé zboží,“ říká Semotan.

Riziko za hranicemi

Do rozhodování investorů a portfolio manažerů, jako je Michal Semotan, však nepromlouvá jen vývoj úrokových sazeb. Velkým tématem jsou i geopolitické změny či dopady cen energií na průmyslové podniky v Evropě. Právě geopolitika, konkrétně ruská invaze na Ukrajinu, loni zasáhla i finanční trhy. Semotan, ale také jiní domácí i zahraniční investoři, nevěřili, že Rusko zaútočí, a tak na začátku války měli v portfoliích akcie ruských firem. 

Ty se následně vzhledem k nastalé situaci staly pro zahraniční investory bezcennými. „Rusko nám tvrdě ukázalo, že můžete utržit v portfoliu ztrátu v hodnotě několika procent fondu. Byla to pro mě těžká zkušenost,“ přiznal Semotan.

I z toho důvodu je opatrnější při investování do čínských cenných papírů. Není divu – stále agresivnější rétorika Pekingu, obrovské výdaje na zbrojení a častá vojenská cvičení budí obavy, že v nejbližších letech se Čína pokusí o invazi na Tchaj-wan, který považuje za svou součást. „Ve fondu J&T Opportunity mám tamní tituly zastoupeny někde okolo pěti procent. Nemyslím si, že by k útoku na Tchaj-wan došlo v dohledné době, ale to jsem si myslel i v případě Rusů,“ říká portfolio manažer.

Michal Semotan (49)

Dlouhodobě se specializuje na akcie a jako portfolio manažer řídí akciové fondy. Na kapitálových trzích se pohybuje od roku 1997. Do J&T nastoupil v roce 1998 a v rámci finančních trhů působil nejprve jako makléř, později jako vedoucí obchodování na akciových trzích. V J&T Investiční společnosti působí od roku 2012. Vystudoval obor finance na Fakultě financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze a je držitelem makléřské licence.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Vstoupit do diskuze (1)