Banksyho obraz může v aukci překonat rekord | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Cenu Banksyho obrazu se šimpanzy žene dění kolem brexitu na rekord

Petra Jansová

Petra Jansová

Rok po té, co vyhlášený britský umělec způsobil v londýnské aukční síni Sotheby's pozdvižení skartováním díla v hodnotě více než milion liber (přes 29 milionů korun), se jeho satirická malba nazvaná Devolved Parliament (Parlament zbavený moci) může stát jeho vůbec nejdražším dílem. Server britského deníku The Guardian odhaduje, že by cena mohla v aukci 3. října vyšplhat až na dva miliony liber (v přepočtu 58,3 milionu korun).

“Bez ohledu na to, které straně fandíte během diskuzí o brexitu, není pochyb o tom, že Bankysho dílo je teď aktuálnější než kdykoliv předtím” uvedl Alex Branczik, šéf evropského oddělení Sotheby's pro současné umění.

Malba podle něj zachycuje bezprecedentní míru politického chaosu a potvrzuje to, že Banksy je předním satirickým umělcem současnosti. Branczik ho přirovnal k modernímu Voltairovi.

Volvo od Banksyho jde do aukce, cena může jít do desítek milionů

Čtyři metry široké plátno vzniklo před deseti lety. Podle serveru deníku The Guardian by se obraz mohl vydražit za dva miliony liber (v přepočtu 58,3 milionu korun).

Banksyho dosavadní aukční rekord činí 1,9 milionu liber, za tuto cenu bylo vydražena původně tečkovaná malba současného britského výtvarníka Damiena Hirsta, na kterou Banksy přisprejoval uklízečku.

Devolved Parliament původně Banksy vytvořil pro muzeum ve svém rodném Bristolu v roce 2009. Expozice se tehdy stala jednou z deseti nejnavštěvovanějších na celém světě, přilákala více než 300 tisíc návštěvníků. 

Street art se bere na milost: může zvýšit hodnotu nemovitosti

Na začátku tohoto roku se plátno do bristolského muzea vrátilo. Neznámý majitel ho zapůjčil při příležitosti 10. výročí zmiňované výstavy. Expozice odstartovala symbolicky 29. března, tedy dne, kdy měla Velká Británie původně opustit Evropskou unii.

Brexit připomněl Banksy i malbou na objektu v Doveru, na níž ztvárnil osobu vyřezávající hvězdu z vlajky Evropské unie.

Zaujal vás článek a chcete celý časopis na toto téma? Kupte si ho v naší online trafice iKiosek.cz! Dnes objednáte a zítra máte ve schránce. Doprava je zdarma.

E15 Premium - Jak si užít design

Banksyho milionové dílo se vzápětí po dražbě skartovalo

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!