Miliardáři loni poprvé za tři roky zchudli | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Miliardáři loni poprvé za tři roky zchudli, o ultra bohaté přichází Asie i Evropa

Štěpán Kult

Štěpán Kult

Poprvé za tři roky kleslo celkové bohatství světových miliardářů. Vyplývá to z výzkumu finančně poradenské firmy PwC a švýcarské banky UBS. 

Celkem miliardáři přišli o 388 miliard dolarů. Největší pokles - osmiprocentní - zasáhnul Asii kvůli zpomalující čínské ekonomice a vývoji úrokových sazeb v USA. 

Miliardářům se naopak dařilo v USA. Podíl na tom má i výrazně větší počet miliardářů z technického sektoru, v roce 2018 jich bylo 89, o rok dříve 70.

Studie zahrnula Evropu, Blízký východ a Afriku do jedné kategorie. Celkem zde bohatství miliardářů pokleslo téměř o 6,8 procenta na 2,4 bilionu dolaru. Poklesl i počet evropských miliardářů o 4,9 procenta na méně než 600. 

Noví majitelé zrekonstruují za tři čtvrtě miliardy okolí pražského hotelu Intercontinental

Vzestup miliardářů nyní prošel přirozenou korekcí, napsal ve zprávě Josef Stadler, vedoucí divize UBS Ultra High Net Worth. „Důvody jsou silnější dolar kombinovaný s větší nejistotou na burzách a to vše uprostřed tvrdého geopolitického prostředí,“ uvedl Stadler. I přes loňské zchudnutí se majetek miliardářů zvýšil o 35 procent, neboli 2,2 bilionů dolarů od roku 2013, uvádí zpráva.

John Mathews, zástupce UBS Group v USA, dodává, že extrémně bohatí se zjevně dokážou dobře přizpůsobit okolnostem. „Viděli jsme, že tito lidé mohou úspěšně fungovat a to bez ohledu na to, co se odehrává na politické scéně,“ citovala jej agentura Bloomberg.

Michael Bloomberg vyráží do boje o Bílý dům

Téma nadměrného bohatství se nyní stává i předmětem volební kampaně ve Spojených státech. Senátorka demokratické strany za z Massachusetts Elizabeth Warren navrhuje uvalení šesti procentní daně pro všechny bohaté s majetkem přes jednu miliardu dolarů.

Vermontský senátor Bernie Sanders zašel dokonce ještě dál. Dle jeho slov by miliardáři neměli vůbec existovat. Nesouhlas s nadměrným bohatstvím je ale podle agentury Bloomberg celosvětový. „Od Hongkongu po Paříž protesty usilují o odplatu bohatým, zmiňující dekády nerovnosti jako příčinu své frustrace,“ napsala agentura.

MILIARDÁŘI 2019: kdo patří mezi nejbohatší Čechy a co mají společného?

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!