Kreml: Za smrt Duginové mohou ukrajinské zpravodajské služby

Darja Duginová

Darja Duginová Zdroj: Reuters

Alexandr Dugin
2
Fotogalerie

Ruská tajná služba FSB obvinila ukrajinské zpravodajské služby z vraždy Darji Duginové, dcery ultranacionalistického ruského ideologa Alexandra Dugina. Informovaly o tom dnes agentury TASS a Interfax. Devětadvacetiletá Duginová zemřela v sobotu při explozi auta nedaleko Moskvy. FSB tvrdí, že pachatelkou zločinu je ukrajinská občanka, která poté odjela do Estonska. Podle ruského prezidenta Vladimira Putina se jednalo o hanebný zločin. Vinu za „teroristický útok“ na svou dceru přisoudil Ukrajině podle ruskojazyčné verze BBC i Dugin. Neoficiální obvinění na adresu Ukrajiny zazněla už o víkendu a Kyjev je kategoricky odmítl.

„Federální bezpečnostní služba objasnila vraždu ruské novinářky Darji Duginové,“ uvedlo dnes oddělení FSB pro styk s veřejností. „Trestný čin připravily a spáchaly ukrajinské zpravodajské služby,“ tvrdí ruská tajná služba. Vykonavatelkou je podle ní ukrajinská občanka Natalija Vovková, která podle FSB přijela do Ruska v červenci se svou dcerou narozenou v roce 2010.

„Po řízené detonaci vozu Toyota Land Cruiser, který řídila Duginová, odjela Vovková s dcerou 21. srpna přes Pskovskou oblast do Estonska,“ tvrdí dále FSB. Ruské úřady podle médií vydaly na Vovkovou zatykač a žádají Estonsko o vydání.

Šéfka prokremelské televize RT Margarita Simonjanová již odhadla, že Tallinn takové žádosti nevyhoví a navrhla vyslat do Estonska ruské agenty, a to v narážce na útok podniknutý v roce 2018 v jižní Anglii na bývalého důstojníka ruské zpravodajské služby a britského špiona Sergeje Skripala a jeho dceru.

Ruské servery spojují Vovkovou s ukrajinskou tajnou službou a s plukem Azov, který ruské úřady prohlásily za teroristickou organizaci. Pluk Azov v prohlášení uvedl, že dotyčná nikdy nesloužila v jeho řadách, a obvinil Rusy z vymýšlení lží.

Putinovy válečné zločiny. Bude za ně skutečně odsouzen?

Video placeholde
• Videohub

Duginová zahynula v sobotu večer, když se vracela z akce, kterou navštívila společně se svým otcem. Ten podle některých zdrojů měl původně jet v automobilu s ní, informovala o víkendu stanice BBC. Bezpečnostní služby v neděli uvedly, že pod vozem explodovalo výbušné zařízení a zločin byl pravděpodobně naplánován a objednán.

Dugin ze smrti své dcery obvinil „ukrajinský nacistický režim“ a incident označil za „teroristický útok“. Vyplývá to z prohlášení zveřejněném na telegramu ruským podnikatelem Konstantinem Malofejevem. Podle BBC se jedná o Duginovu první veřejnou reakci od sobotní události.

„Hanebný, krutý zločin předčasně ukončil život Darji Duginové, znamenitého a talentovaného člověka s ryzím ruským srdcem,“ uvedl dnes v kondolenci rodině Duginové prezident Putin.

Jedním z prvních, kdo na zprávu o smrti Duginové reagovali, byl šéf samozvané proruské Doněcké lidové republiky Denis Pušilin. Ten na sociální platformě telegram napsal, že se stala obětí „teroristů ukrajinského režimu, kteří chtěli zlikvidovat“ jejího otce.

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak zapojení Ukrajiny do smrti Duginové popřel jako výmysl ruské propagandy. „Ukrajina s tím samozřejmě nemá nic společného, protože nejsme zločinecký stát, kterým je Ruská federace, a už vůbec (nejsme) teroristický stát,“ prohlásil v neděli podle BBC Podoljak v televizi. Smrt Duginové podle něj svědčí o boji o moc a vliv různých skupin uvnitř Ruska. Jak napsal na twitteru, „zmije z tajných služeb zahájily vnitrodruhový boj“.

Profil Alexandra Dugina >>>

„Ruská propaganda žije ve fiktivním světě: 'připsala' ženě a jejímu dvanáctiletému dítěti odpovědnost za vyhození auta propagandisty Dugina do povětří. Překvapivě, na místě nenašli 'estonské vízum',“ dodal dnes Podoljak.

K odpovědnosti za smrt Duginové se mezitím přihlásila neznámá ruská partyzánská skupina s názvem Národní republikánská armáda. Podle agentury AP to oznámil bývalý ruský poslanec a opoziční aktivista Ilja Ponomarjov. AP upozornila, že nebyla schopna existenci skupiny ověřit. Ponomarjov byl v roce 2014 jediným ruským poslancem, který hlasoval proti anexi Krymu. Později z Ruska odjel a nyní z Kyjeva provozuje internetovou televizi, která má čelit propagandě Kremlu.

Polský týdeník Wprost uvedl, že atentát na kremelského ideologa nebyl žádnou partyzánskou akcí, ale jen provokací tajných služeb Kremlu. Jde podle něj o vytvoření záminky k vypořádání se s tou částí aparátu, která kritizuje neschopnost, s jakou Putin vede válku proti Ukrajině.

„Dugin a jeho dcera tvořili ukázkový pár velkoruských nacionalistů, kterými by Evropané měli strašit své děti. Naštěstí pro ně dostal Dugin infarkt při pohledu na auto, ve kterém hořela Duginová, nejspíše vycházející hvězda ruského fašismu. Jejich osud hodně vypovídá o slepé uličce, v jaké se ocitl čím dál rychleji upadající režim. Na Duginovy nezaútočili žádní ukrajinští diverzanti, jak zkouší tvrdit Moskva, ani žádné protiputinovské partyzánské hnutí, jak zkoušejí naznačovat tzv. kremelští liberálové. Stali se obětí služeb federace, která takto reaguje na rostoucí tlak od nacionalistů, nespokojených s průběhem bojů na Ukrajině,“ napsal Wprost na svém webu.

Darja Duginová

- Duginová byla mladou, ale známou ruskou novinářkou podporující invazi na Ukrajinu, přičemž začátkem tohoto roku na ni byly kvůli šíření dezinformací uvaleny západní sankce. Pod pseudonymem Darja Platonovová psala politické články pro prokremelskou stanici RT a nacionalistickou televizi Cargrad. Plně podporovala ideologii svého otce a byla jeho pravou rukou. Hlasitě se zastávala ruské invaze na Ukrajinu, označovala ji za střet civilizací a vyjádřila hrdost na to, že ona i její otec byli Západem sankcionováni.

- „Ocitla se na sankčním seznamu v době, kdy Západ začal plošně přistupovat k sankcionování prominentních osob ruského veřejného života i z jiné než politické sféry,“ uvedl pro deník Lidové noviny Jan Šír, odborník na současné Rusko a východní Evropu z Karlovy univerzity. Podle něj byla Duginová s otcem napojena na režim Kremlu a svým dílem přispěli k vytvoření informačního a intelektuálního podhoubí, ze kterého vyrostla aktuální ruská zahraniční politika.

- Duginová se dle ruskojazyčné verze serveru BBC se svým otcem v sobotu účastnila festivalu Tradice nedaleko Moskvy. Poté měli společně odjet autem. Dugin ale nakonec usedl do jiného vozu a jel hned za dcerou. Její SUV Land Cruiser vyletělo podle TASS do vzduchu za jízdy nedaleko obce Bolšije Vjazjomy na Možajské silnici asi 25 kilometrů od Moskvy zhruba ve 21:00 moskevského času. Automobil explodoval, narazil do svodidel a začal hořet. Neověřené záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazují mohutné plameny a následně zcela ohořelé auto, ze kterého zbyl prakticky pouze rám. Vidět byl také Dugin, kterak v šoku hořící vrak sleduje. Podle rodinných známých vůz patřil právě otci, a on tedy mohl být zamýšleným cílem atentátníků.

- Podle vyšetřovatelů pod autem zřejmě explodovalo výbušné zařízení a Duginová byla na místě mrtvá. Ruská tisková agentura TASS informovala, že případ je vyšetřován jako vražda, zločin byl pravděpodobně naplánován a objednán.

- Neoficiální obvinění na adresu Ukrajiny zazněla už o víkendu. Jedním z prvních, kdo na zprávu o smrti Duginové reagovali, byl šéf samozvané proruské Doněcké lidové republiky Denis Pušilin. Ten na sociální platformě Telegram napsal, že se stala obětí teroristů ukrajinského režimu, kteří chtěli zlikvidovat jejího otce.

- Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak možnost zapojení Ukrajiny do smrti Duginové popřel.

- „Potlačuji přirozenou lidskou reakci na tragickou smrt. Ale toto jsou skuteční vrazi a váleční štváči. A není mi líto ani dcery, ani truchlícího otce. Je mi líto tisíců lidí zavražděných v důsledku jejich propagandy a odporné ideologie,“ napsala k události česká ministryně obrany Jana Černochová na Twitteru. “Dnešní noc na 21. srpna si v Rusku zapamatují,„ dodala.

- „Rusové buď najdou někoho, kdo za to nese dle jejich názoru zodpovědnost, nebo se to, lidově řečeno, zamaže. Bude záležet na tom, kdo za tím skutečně stál. Dovedu si představit vícero scénářů a hlavně to, že přední tváře ruské propagandy nyní budou na pozoru a budou mít strach,“ uvedl pro deník Lidové noviny Jan Šír.