Na Ukrajině na jaře oseli o pětinu menší plochu než v loňském roce | E15.cz

Na Ukrajině na jaře oseli o pětinu menší plochu než v loňském roce

Pšenice
Pšenice
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Na Ukrajině na jaře kvůli ruské invazi oseli o pětinu menší plochu než loni. Na svém webu o tom s odkazem na údaje, které zveřejnilo ukrajinské ministerstvo zemědělství, píše německý týdeník Der Spiegel. Ukrajina hraje klíčovou roli pro světové zásobování potravinami.

Poté, co se na Ukrajině z velké části dokončil jarní osev, úřady vyhodnotily první oficiální výsledky. Obdělávaná plocha je o 22 procent pod úrovní roku 2021. Ukrajina očekává, že letos oseje 14,2 milionu hektarů jarních plodin, oproti 16,9 milionu hektarů rok před ruskou invazí. Z údajů vyplývá, že zemědělci mimo jiné oseli 4,4 milionu hektarů kukuřicí, 189.300 hektarů jarní pšenicí a 928.400 hektarů jarním ječmenem. Prognózu sklizně ministerstvo nezveřejnilo.

Ukrajina hraje ústřední roli v globálním zásobování potravinami. To platí i pro potraviny, které už se sklidily. Protože Rusko blokuje ukrajinské černomořské přístavy, nemůže v současnosti zemi opustit více než 20 milionů tun obilí. Zejména v chudších zemích Afriky a Asie proto hrozí potravinová katastrofa.

Z Ruska a Ukrajiny pochází téměř třetina celosvětových dodávek pšenice. Ukrajinské ministerstvo zemědělství uvádí, že vývoz obilí je nyní omezen na 500.000 tun měsíčně, přičemž před válkou za stejné období Ukrajina vyvážela pět milionů tun obilí.

S ohledem na napjaté trhy s obilím způsobené válkou na Ukrajině se na úrovni Evropské unie projednávají možnosti zvýšení produkce pšenice. Spojené státy zvažují možnost vývozu přes Bělorusko do litevského přístavu Klajpeda výměnou za šestiměsíční výjimku ze sankcí proti Bělorusku na uhličitan draselný, který se používá k výrobě hnojiv. Německá ministryně pro rozvoj Svenja Schulzeová minulý týden řekla, že svět může kvůli rusko-ukrajinskému konfliktu čelit největšímu hladomoru od druhé světové války.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery