Rusko oceňuje vyrovnaný postoj Číny k válce, řekl Putin po setkání s čínským prezidentem

Ruský prezident Vladimir Putin.

Ruský prezident Vladimir Putin. Zdroj: Reuters

Rusko si velmi cení vyrovnaného postoje, který Peking zaujal vůči „krizi na Ukrajině“, řekl dnes ruský prezident Vladimir Putin svému čínskému protějšku Si Ťin-pchingovi. Rusko-čínská spolupráce podle Putina hraje klíčovou roli při zajišťování stability. Politici se sešli na okraj dvoudenního summitu Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) v Uzbekistánu.

Moskva podle Putina podporuje politiku jedné Číny a odmítá „provokace“ Spojených států v Tchajwanském průlivu. Napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem, který Peking považuje za svou vzbouřeneckou provincii, vzrostlo po srpnových návštěvách amerických zákonodárců včetně předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na ostrově. Čína na tuto cestu reagovala dosud největším vojenským cvičením v okolí ostrova a diplomatickými kroky.

„Velmi si ceníme vyrovnané pozice, kterou naši čínští přátelé zaujali vůči ukrajinské krizi. Chápeme i vaše otázky a obavy. Na dnešním setkání samozřejmě naši pozici vysvětlíme,“ řekl podle agentury Reuters Putin. Čína se ve veřejných prohlášeních k ruské invazi na Ukrajinu staví spíše na ruskou stranu, ačkoliv k přímé vojenské či finanční podpoře zatím nesáhla.

Putin podle TASS dále uvedl, že Rusko a Čína se společně zasazují o vytvoření „spravedlivého“ světového řádu založeného na mezinárodním právu, a nikoliv na pravidlech, která „někdo vymyslel a snaží se je vnutit ostatním“. „Pokusy o vytvoření unipolárního světa nabyly v poslední době naprosto ošklivé podoby,“ řekl podle agentury TASS ruský prezident se zjevným odkazem na politiku Spojených států.

Za vzor mezinárodní spolupráce označil Putin „zahraničněpolitický tandem Moskvy a Pekingu“, který podle něj sehrává „klíčovou roli při zajišťování globální a regionální stability“.

Si a Putin se dnes setkali poprvé tváří v tvář od začátku únorové ruské invaze na Ukrajinu, uvádí Reuters. Ruský prezident v této souvislosti řekl, že „od té doby se toho hodně událo“, neměnnou věcí však zůstává „přátelství mezi Čínou a Ruskem“. Pro čínského prezidenta je summit v Samarkandu, druhém největším městě Uzbekistánu, první zahraniční cestou od začátku pandemie covidu-19.