Aktualizováno: Ukrajina ukončila tranzit ruského plynu do EU. Dopadne to na nás všechny, řekl Fico

Slovenský premiér Robert Fico na jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. 22. 12. 2024

Slovenský premiér Robert Fico na jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. 22. 12. 2024 Zdroj: Profimedia

ČTK , lig

Ukrajina zastavila tranzit ruského plynu do Evropské unie a do Moldavska, napsal ve středu server RBK-Ukrajina s odvoláním na operátora plynovodů. Stalo se tak po ukončení pětiletého kontraktu mezi společnostmi Gazprom a Naftohaz. Ruský Gazprom podle agentury Reuters potvrdil, že vývoz plynu do Evropy přes Ukrajinu skončil v 08:00 moskevského času (06:00 SEČ), protože dohoda o tranzitu vypršela.

Ukončení tranzitu od sedmé hodiny kyjevského času (06:00 SEČ) ohlásilo také ukrajinské ministerstvo energetiky, a to s odvoláním na „národní bezpečnost“, napsal Reuters.

„Zastavili jsme tranzit ruského plynu. Je to historická událost,“ prohlásil ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko.

Kohouty byly v sedm ráno uzavřeny jak na vstupu do soustavy ukrajinských plynovodů na rusko-ukrajinské hranici, tak na výstupu na hranici Ukrajiny se Slovenskem, napsal RBK-Ukrajina. Provozovatel plynárenské přepravní sítě na Slovensku Eustream později potvrdil, že tok suroviny z Ukrajiny na Slovensko se zastavil.

Slovenský premiér Robert Fico v novoročním projevu varoval, že konec tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu „bude mít drastické dopady na nás všechny v Evropské unii, ale ne na Ruskou federaci“.

Naopak šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski to označil za další vítězství po rozšíření NATO o Švédsko a Finsko. Připomněl, že Rusko utratilo miliardy za plynovod NordStream vedoucí po dně Baltského moře, aby obešlo Ukrajinu a „vydíralo východní Evropou hrozbou uzavření kohoutku s plynem“. „Kdo jinému jámu kopá...,“ poznamenal Sikorski na sociální síti X na adresu Ruska.

Kyjev delší dobu avizoval, že dohodu o tranzitu ruské ropy nehodlá prodloužit. Své rozhodnutí zdůvodňuje ozbrojeným konfliktem s Ruskem, které prodejem surovin částečně financuje své válečné tažení na Ukrajině.

Evropská komise připomněla, že „zastavení dodávek přes Ukrajinu je situace, která se očekávala“ a „EU je na ni připravená“. Plynárenská infrastruktura v sedmadvacítce je natolik flexibilní, aby plyn pro střední a východní Evropu odjinud než z Ruska dovedla alternativními cestami, prohlásila komise.

Slovenské ministerstvo hospodářství v úterý ujistilo, že Slovensko je na zastavení tranzitu plynu přes Ukrajinu připravené. Také provozovatel rakouské plynárenské soustavy na Silvestra uvedl, že i po skončení kontraktu mezi Gazpromem a Naftohazem je zásobování plynem v Rakousku zajištěné a že energetici jsou na novou situaci připraveni.

Moskva v důsledku své invaze na Ukrajinu přišla o dominantní pozici v dodávkách plynu do EU. Ztráta levných dodávek ruského plynu přitom přispěla ke zpomalení hospodářského růstu a vzestupu inflace v EU, napsal Reuters.

Pětiletý kontrakt Naftohazu s Gazpromem z 30. prosince 2019 byl druhou komerční dohodou o tranzitu ruského plynu po jedenáctiletém kontraktu z let 2009 až 2019. Tuto dohodu Ukrajina uzavřela v Moskvě pod výrazným tlakem zemí Evropské unie, které byly skoro tři týdny bez ruského plynu kvůli neshodám o ceně suroviny a o poplatcích za tranzit mezi tehdejšími vládami Julije Tymošenkové a Vladimira Putina.

Tehdy byl problém pro země EU mnohem palčivější, protože na ruském plynu byly nesrovnatelně závislejší než nyní. Přes Ukrajinu v té době proudilo do EU více než 100 miliard metrů krychlových plynu ročně, zatímco v uplynulém roce objem přepraveného plynu mírně převýšil 15 miliard metrů krychlových, což představovalo jen pět procent celkové spotřeby v EU, uvedl portál RBK Ukrajina.

Zastavení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu nebude mít na Česko vliv, tvrdí ministerstvo

Zastavení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu nebude mít na Česko vliv. Negativně ovlivní hlavně Slovensko. Ostatní evropské státy si zajistily dodávky plynu jiným způsobem. Vyplývá to z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a energetických odborníků. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) řekl, že přestože loni byly zásoby plynu v této době podstatně větší, nemusí se domácnosti ani firmy obávat nedostatku plynu. Ukrajina dnes zastavila tranzit ruského plynu do Evropské unie a do Moldavska. Kyjev delší dobu avizoval, že dohodu o tranzitu ruské ropy nehodlá prodloužit. Své rozhodnutí zdůvodňuje ozbrojeným konfliktem s Ruskem, které prodejem surovin částečně financuje své válečné tažení na Ukrajině.

Podle Vlčka jsou české zásobníky s plynem momentálně naplněny zhruba z 63 procent. „Například ke konci roku 2021 byly zásobníky naplněny přibližně z poloviny, spotřeba byla o třetinu vyšší než letos, a žádné komplikace nenastaly. Navíc zimní spotřeba není pokrývána pouze ze zásobníků a se schváleným zrušením německého poplatku se dá v druhé polovině sezony očekávat, že se těžba ze zásobníků sníží,“ uvedl Vlček v tiskové zprávě provozovatele podzemních zásobníků zemního plynu Gas Storage CZ.

Český rozhlas Radiožurnál s odvoláním na zmocněnce ministerstva zahraničních věcí pro energetickou bezpečnost Václava Bartušku uvedl, že zastavení tranzitu dopadne hlavně na Slovensko. Česká republika je podle Bartušky schopná nahradit dodávky plynu z Ruska od roku 2022. Ten do Česka putuje například z Nizozemska či Norska, stát má ale také uzavřené smlouvy například s Alžírském. „Pokud sem tekl ruský plyn, třeba minulou nebo tuto zimu, tak protože byl mimořádně levný. Ten plyn může být dražší než ruský plyn, ale v zásadě nečekáme žádné zvláštní problémy,“ řekl Bartuška.

Z přepravních statistik společnosti Net4Gas vyplývá, že drtivá většina plynu dovezeného do Česka v závěru loňského roku přitekla z východu, především z Ruska. Zatímco po převážnou část roku byla většina dodávek do České republiky ze západu, od začátku listopadu prudce vzrostly dodávky ze Slovenska, které v posledních dvou měsících tvořily kolem 95 procent. Odtud přitom podle odborníků proudí zejména ruský plyn. Důvodem je také podle dříve oslovených analytiků nižší cena, dovoz přes Německo prodražují přepravní poplatky.

Analytik společnosti ENA a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) Jiří Gavor řekl, že přímé ekonomické ztráty z ukončení tranzitu přes Ukrajinu ponesou Rusko, Ukrajina a dosavadní odběratelé ruského plynu. Z těch je podle něj Slovensko v nejobtížnější pozici z hlediska okamžité náhrady. Přesto ani pro Slováky riziko fyzického nedostatku plynu nehrozí. Zároveň si ale Gavor také myslí, že se přerušení tranzitu může dotknout i Česka.

„Středoevropské energetické trhy a tím i velkoobchodní ceny jsou propojené, a když z nich zmizí nabídka levnějšího ruského plynu v objemu kolem 15 miliard metru krychlového za rok, tedy zhruba dvojnásobek roční spotřeby ČR, tak se to samozřejmě projeví nárůstem ceny v celém regionu, nejen na Slovensku,“ řekl Gavor. Dodal, že domácnosti na rozdíl od průmyslových výrobců změnu hned nepocítí. „Česká republika si tato negativa může částečně zmírnit nárůstem příjmů za tranzit plynu právě na Slovensko, celkově ale negativa v podobě nárůstu cen komodity převáží,“ uvedl Gavor.

„Díky našim dřívějším krokům, strategickým investicím, robustní infrastruktuře a zajištění alternativních dodávek plynu nebude mít zastavení tranzitu vliv na Česko. Vývoj cen plynu na velkoobchodních trzích bedlivě sledujeme a jsme v pravidelném kontaktu s obchodníky,“ sdělil mluvčí MPO Marek Vošáhlík.