Všechny rakety zasáhly cíl, oznámil Kreml po jaderném cvičení

Ruský test mezikontinentální balistické střely Jars

Ruský test mezikontinentální balistické střely Jars Zdroj: ČTK / AP / Uncredited

Ruský prezident Vladimir Putin sledoval cvičení ruských strategických jaderných sil a vyslechl hlášení, které mu podal ministr obrany Sergej Šojgu. Strategické síly splnily úkoly cvičení v plném rozsahu, všechny rakety zasáhly svůj cíl, dodala agentura TASS s odvoláním na Kreml.

Rusko uspořádalo cvičení jaderných sil v době zvýšeného napětí, kdy po vojenských neúspěších ve válce proti Ukrajině začala Moskva obviňovat Kyjev, že chystá útok „špinavou bombou“, hrozící radioaktivním zamořením rozsáhlé oblasti za pomoci klasické trhaviny. Ukrajinští představitelé tato obvinění popřeli. Západ varuje Rusko před použitím jaderných zbraní pod falešnou záminkou.

Putin se spojil s ministrem z kremelského situačního střediska. Prostřednictvím videohovoru vyslechl hlášení šéfa resortu obrany a také náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova. Šojgu prohlásil, že cvičení bylo motivováno přípravou na případný nepřátelský jaderný útok proti Rusku.

„Soudruhu vrchní veliteli, v souladu s plánem výcviku ozbrojených sil se pod vaším velením koná cvičení, během kterého budou propracovány úkoly zasazení masivního jaderného útoku strategickým silami v reakci na nepřátelský jaderný útok,“ citovala Šojgua agentura TASS.

Jaderné zbraně. Kdo jimi disponuje a kde jsou rozmístěné

Video placeholde
• Videohub

Ruské ministerstvo obrany ukázalo záběry odpálení mezikontinentální rakety Siněva z jaderné ponorky Tula a let strategického bombardéru Tu-95MS, který vypustil střely s plochou dráhou letu. V rámci cvičení byla z kosmodromu Pleseck vypuštěna také mezikontinentální raketa Jars. Jejím cílem - a stejně jako rakety Siněva - byl polygon na Kamčatce na druhé straně Ruska.

Putin ve středu také prohlásil, že Ukrajina ztratila svou svrchovanost a řídí ji Spojené státy, které ji využívají jako beranidlo proti Rusku a vůbec proti společenství bývalých sovětských republik. „Ukrajina se stala nástrojem americké zahraniční politiky,“ řekl Putin podle agentury Interfax před vedoucími delegací spojeneckých republik na moskevské schůzce bezpečnostních orgánů a tajných služeb. Ruský prezident dnes také nařídil posílit bezpečnost objektů dopravní a energetické infrastruktury v obavě před útoky, jaký 8. října poškodil Kerčský most, vedoucí z Ruska na anektovaný Krym. Moskva tento útok připisuje ukrajinským tajným službám.

NATO: Jadernou válku nelze vyhrát a nesmí být zahájena

„Spojené státy obdržely uvědomění. Jak už jsme dříve zdůrazňovali, jde o rutinní každoroční ruské cvičení,“ sdělil před zahájením ruských manévrů mluvčí amerického letectva Patrick Ryder. „V tomto ohledu Rusko dodržuje své povinnosti ohledně kontroly nad zbraněmi a závazky, podle kterých musí transparentně o cvičení uvědomit,“ doplnil Ryder.

Ukrajinský portál Defence Express napsal, že Rusko uspořádalo už druhé jaderné cvičení Grom. Předtím ruské síly cvičení uspořádaly v únoru, jen několik dní před ruským vpádem na Ukrajinu. V loňském roce cvičení nebylo a bylo odloženo právě na letošní únor.

O připravenosti NATO na případný ruský jaderný útok nedávno jednali ministři obrany Severoatlantické aliance. „Rusko ví, že jadernou válku nelze vyhrát a nesmí být zahájena...Pokud Rusko použije jakýkoli typ jaderných zbraní proti Ukrajině, bude to mít vážné následky,“ řekl po jednání generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. O konkrétní odpovědi nechtěl hovořit. Dodal, že pokud by se útok týkal přímo území některého ze států NATO, odpovědí by byla aktivace článku pět zavazujícího všechny členy ke kolektivní obraně napadené země. 

Stoltenberg po jednání zopakoval, že NATO monitoruje ruský jaderný arzenál a nezjistilo žádnou nebývalou aktivitu. Spojenci v úplynulých dnech uskutečnili pravidelné každoroční cvičení sil jaderného odstrašení.

Ruské ministerstvo obrany minulý týden informovalo své protějšky v USA, Francii, Británii i Turecku, že Ukrajina připravuje zbraň, která způsobí radioaktivní zamoření rozmetáním radioaktivního materiálu pomocí běžné trhaviny.

Rusko své obavy vzneslo i na jednání Rady bezpečnosti OSN za zavřenými dveřmi. Generálnímu tajemníkovi OSN Antóniovi Guterresovi poslal velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja dopis, kde jej vyzývá, aby udělal vše, co je v jeho silách, aby zabránil „ohavnému zločinu“ ze strany Ukrajiny.

Západní státy toto tvrzení shodně odmítly. Popřel jej i ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba, který řekl, že obviňování Moskvy působí dojmem, že plánuje operaci pod cizí vlajkou. Zároveň uvedl, že na Ukrajinu v reakci na ruská obvinění brzy dorazí odborníci z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), kteří získají plný přístup. V této souvislosti Kuleba vyzval Moskvu, aby byla stejně transparentní.

Bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby v pondělí uvedl, že Rusko již dříve jiné obviňovalo z věcí, které samo zamýšlelo udělat. „V současnosti ale neexistuje žádný důkaz, že by tomu tak bylo i v tomto případě,“ dodal Kirby.