Zabavené ruské jachty, tryskáče a nemovitosti mohou jít na reparaci Ukrajiny, zvažuje EU

Jachta Solaris spojovaná s ruským oligarchou a miliardářem Romanem Abramovičem.

Jachta Solaris spojovaná s ruským oligarchou a miliardářem Romanem Abramovičem. Zdroj: Reuters

Španělsko zabavilo jachtu šéfovi ruského zbrojařského koncernu Rostěch Sergeji Čemezovi.
Jachta Solaris spojovaná s ruským oligarchou a miliardářem Romanem Abramovičem.
Superjachta oligarchy Rašnikova.
Oligarcha Igor Sečin přišel v důsledku sankcí o luxusní jachtu.
Putinova luxusní jachta Graceful
17
Fotogalerie

Představitelé Evropské unie probírají možnost použít majetky sankcionovaných Rusů na podporu odstraňování válečných škod na Ukrajině. S odvoláním na tři nejmenované zdroje obeznámené s těmito diskusemi o tom informovala agentura Bloomberg. Ve své zprávě zdůrazňuje, že úvahy jsou ve velmi rané fázi a že rozhodnutí zatím nepadlo.

Mluvčí předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové uvedl, že aktiva Rusů zařazených na sankční seznam jsou v tuto chvíli pouze zmrazena a že šéfka komise zatím nepožádala o prozkoumání zmiňovaného postupu. Případné rozhodnutí o využití majetků by nakonec musely učinit členské státy unie, podotýká Bloomberg.

Podle zdrojů by majetky Rusů mohly být použity na financování válečných reparací. Diskuse podle nich přichází za rostoucích obav ohledně schopnosti Ukrajiny udržet na nohách svou armádu a zároveň poskytovat služby občanům, i vzhledem k výraznému omezení jejích možností při prodeji dluhopisů na mezinárodních trzích.

Hodnota majetků ruských politiků a podnikatelů, kteří jsou kvůli ruské invazi terčem unijních sankcí, by mohla dosahovat mnoha miliard eur. EU kvůli invazi uvalila sankce na stovky ruských zákonodárců, mnohé armádní činitele a ministry a také na desítky lidí, které označuje za oligarchy, včetně šéfů a spolumajitelů velkých ruských společností, jako je Aeroflot, Rosněft, Metalloinvest nebo Severstal.

Postupně začaly z unijních zemí přicházet zprávy o zabavování luxusních lodí, soukromých tryskáčů nebo nemovitostí. Jen v Itálii podle vládních dokumentů úřady zmrazily aktiva v hodnotě 780 milionů eur (skoro 20 miliard korun).