Pražské Výstaviště pokračuje ve stamilonových rekonstrukcích | e15.cz

OBRAZEM: Rekonstrukce Výstaviště v Holešovicích pokračuje. Letos proinvestuje téměř 200 milionů

Michal Nosek

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Pražský magistrát loni investoval do rozvoje holešovického Výstaviště 160 milionů korun, letos by to mělo být ještě více. Zrekonstruovaný již je první ze čtyř Křižíkových pavilonů a vznikl nový skatepark. Letos by měly začít rekonstrukce dalšího pavilonu a divadla Spirála, pokračovat bude přestavba restaurace Bohemia na reprezentační sál. Provoz má odstartovat i restaurace Pražan.

Do finále se blíží smutný příběh vyhořelého křídla Průmyslového paláce. Praha jeho celkovou rekonstrukci a dostavbu plánuje již delší dobu a tendr na zhotovitele je ve fázi otevírání nabídek. Následně bude muset magistrát vybrat nejlepší nabídku, schválit ji a počkat na vypršení odvolacích lhůt. Podle náměstka primátora Pavla Vyhnánka by práce měly začít tento rok. 

Areál Výstaviště Praha provozuje stejnojmenná městem vlastněná firma. Předseda představenstva Tomáš Hübl k projektům uvedl, že oprava prvního z pavilonů u Křižíkovy fontány zahrnovala kompletní úpravy interiéru, nové vytápění a vzduchotechniku a také rolety, které umožňují regulovat světlo pro různé příležitosti. Práce podle něj vyšly asi na 50 milionů, s rekonstrukcí dalšího pavilonu by se mělo začít v květnu.

Již v květnu má začít i oprava divadla Spirála, které nefunguje od povodní v roce 2002. Vyjde asi na 200 milionů a bude zahrnovat vybudování druhé scény. Divadlo chce Výstaviště provozovat samo včetně dramaturgie, stejně jako Křižíkovu fontánu. K té podle Hübla vznikla studie přestavby, která by měla umožnit její využití pro více typů akcí. Studii nyní posuzují památkáři, kteří v areálu musejí schvalovat všechny úpravy.

Koncem dubna oficiálně otevřel také nový skatepark ve spodní části areálu v místě bývalého Bruselského pavilonu. Letos se má následně rozšířit o zázemí pro sportovce a osvětlení. V plánu je také rozšíření přilehlého bikeparku a na jaře příštího roku bude hotová restaurace Bohemia. Ta se změní na víceúčelový sál.

Stejně tak v bývalém podniku U Primasů již vznikl multifunkční prostor pro pořádání různých akcí. Restaurace Pražan si svou funkci zachová a již je opravena, hledá nového provozovatele. Původní, který plánoval v podniku otevřít minipivovar, podle náměstka Vyhnánka kvůli insolvenci skončil.

Vyhnánek hovořil i o financování Výstaviště. Vedení města podle něj nedávno schválilo nový způsob financování, kdy Výstaviště stejně jako dosud platí nájem, ale jeho velká část se odvíjí od výnosů z pronájmů pro různé veletrhy a další akce. Cílem je, aby v obdobích krize, jako je právě teď, město svoji vlastní firmu neposílalo do insolvence.

Podívejte se, jak Výstaviště Praha aktuálně vypadá:

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery