VIDEO: Z poloviny vyrábíme tvrďáky, říká šéfka továrny na bonbony | E15.cz

Z poloviny vyrábíme tvrďáky. Nejoblíbenější je zelený medvídek, říká šéfka továrny na bonbony

Barbora Pánková, Martin Mol

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Miliony kilogramů tvrdých bonbonů značek Bon Pari, Hašlerky či Lentilky a želé bonbonů Jojo opouští ročně výrobní linky továrny Sfinx v Holešově. Závod produkuje cukrovinky už 156 let.

“Továrna Sfinx nejen patří mezi nejstarší továrny na cukrovinky v Česku, ale také je největším výrobcem bonbonů v sortimentu Nestlé,” říká mluvčí Nestlé Česko Robert Kičina. První bonbony tam vyrobil Philip Kneisl už v roce 1863 a za pár let se z jeho závodu stala velkovýroba.

Továrna dnes podle ředitelky výroby Dagmar Spiškové vyrobí 16 500 tun bonbonů ročně. Z toho polovinu tvoří tvrdé bonbony, takzvané tvrďáky, a zbytek jsou želé bonbony. “Nejoblíbenější jsou želé Jojo Medvídci a konkrétně zelená barva,” říká Spišková. 

Padesát čtyři procent produkce směřuje na český a slovenský trh, zbývající množství jde na export. Bonbony vyrobené v Česku tak putují do Ruska, Polska, Spojených států nebo Velké Británie, kde se donedávna mluvilo o hrozbě tvrdého brexitu. “Odchod Velké Británie z Evropské unie bez dohody by znamenal na jisté období omezit výrobu, protože nejsme připraveni na tvorbu dokumentace,” poznamenala Spišková.

Závod Sfinx patří pod českou pobočku švýcarského gigantu Nestlé. Ten v Česku vyrábí ještě čokoládu v olomoucké továrně Zora a bezmasé pokrmy Garden Gourmet v továrně Tivall v Krupce. Zisk Nestlé Česko loni stoupl meziročně o 1,6 procenta na 578 milionů korun. Tržby klesly na 10,5 miliardy korun.

Podívejte se, jak se vyrábějí bonbony:

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video