Developeři opět začínají cílit na soukromníky. Církev investuje, aby přežila odluku od státu
- Developeři se zvolna odvracejí od velkých pronajímatelů
- Církev investuje. Do nájemních bytů, pivovaru nebo solárů
- Likvidace škodlivin v Liberty Ostrava vyjde na stovky milionů
Podívejte se na výběr zpráv, které jsme vám v uplynulém týdnu přinesli.
Skončily dobré časy pro velké pronajímatele? Pro developery jsou opět zajímavější jednotlivci
Snižující se úrokové sazby znovu vracejí na bytový trh drobné, individuální kupce. Někteří developeři, kteří se v době útlumu na nemovitostním trhu nebránili prodávání celých projektů na nájemní bydlení, začínají proto obracet list. Od prodávání bytů jednotlivcům si slibují vyšší marže. O český trh s institucionálním nájemním bydlením se začínají zajímat i zahraniční investoři.
Boží investice. Církev skupuje nájemní byty, rozvod se státem má ulehčit i pivovar nebo soláry
Římskokatolický farář Tomáš Holcner z Myslibořic na Třebíčsku, ve volném čase motorkář a strojník u dobrovolných hasičů, si nedávno udělal technický průkaz na bagr. Aby mohl zbourat místní faru. „Demolovat faru je zvláštní pocit,“ přiznává kněz. „Ale zase je to s tou vizí, že něco starého škaredého musí ustoupit něčemu novému a pěknému. To tak v životě chodí,“ zamýšlí se. Po zchátralé faře totiž postaví církev nový dům se šesti sociálními byty. Demolici zvládnou farníci částečně svépomocí a i s výstavbou vyjde projekt na 24 milionů korun. Většinu nákladů pokryje dotace.
Liberty s odstavením koksovny uzavřela i chemickou část. Likvidace škodlivin vyjde na stovky milionů
Ostravská huť sice ve druhé polovině srpna dostala naději na alespoň trochu důstojné pokračování provozu, mezitím ale na povrch vyplouvají další informace, které optimismus opět trochu kalí. Naposledy odbory zveřejnily obavy, zda majitel Liberty Ostrava počítá s likvidací škodlivin, které dosud zpracovával chemický provoz napojený na odstavenou koksovnu. Jen zastavení chemického provozu přitom podle odhadu insolvenčního správce Šimona Petáka vyjde na 90 milionů. A celková dekontaminace má být ještě dražší.
VIDEO: Spor společnosti Westinghouse s KHNP jaderný tendr neohrozí, tvrdí odborník Vladimír Wagner
Žďasu kvůli ruským sankcím spadly tržby o miliardu. Čínský majitel pomohl a zvažuje přesun části výroby do Česka
Strojírenská společnost Žďas ze Žďáru nad Sázavou, kterou v roce 2016 koupila čínská skupina CEFC (dnes CITIC), se snaží dostat ze složitého období. Tradičnímu podniku loni meziročně spadly tržby o zhruba miliardu na 2,8 miliardy korun. Vliv na to má odchod z Ruska způsobený západními sankcemi. Číňané v poslední době Žďasu finančně vypomohli. Ve hře je také podle informací e15 přesun části výroby z Číny do Česka.
Stát sáhne na důchody tisícům komunistických prominentů. A chystá další zpřísnění
Teprve pětatřicet let po pádu komunistického režimu pocítí nemalá část jeho dosud žijících prominentů propad starobních penzí. Do současnosti se mnozí bývalí vysoce postavení politici včetně členů a kandidátů Ústředního výboru KSČ a také prokurátoři, generálové či plukovníci těšili nadstandardním důchodům, na něž řada odpůrců minulého režimu ani zdaleka nedosáhla. Zpřísnění se zatím dotklo jen zlomku těchto funkcionářů. Nyní zasáhne další tisíce lidí, kterým klesnou zákonné měsíční příjmy v řádu stokorun až tisícikorun podle toho, jak dlouho totalitní moci sloužili.