Nákladní dopravce drtí Green Deal. Svět skupuje unavené Německo. Čína útočí na český autoprůmysl

ČD Cargo

ČD Cargo Zdroj: E15 Michael Tomeš

špi
  • Svět skupuje unavené Německo. Připomíná to české devadesátky, soudí ekonom
  • Propouštíme a dobrovolně šrotujeme vlaky. Nákladní dopravci doplácejí na Green Deal, někteří krachují
  • Banky se vracejí ke konkurenčnímu boji a nesměle zlevňují hypotéky. Komerční banka zůstala na půl cesty
  • Zámecký pán z Ruska v nesnázích. Jeho dlužné miliony pálí Českou spořitelnu i drobné investory
  • Čína zaútočila na český autoprůmysl: těchto 7 nových značek aut změní pravidla hry

Přečtěte si nejzajímavější články uplynulého týdne

Svět skupuje unavené Německo. Připomíná to české devadesátky, soudí ekonom

Německo se v loňském roce stalo lovným revírem pro zahraniční akviziční predátory. Země, bojující s ekonomickou stagnací, se pro ně stala výhodným cílem, byznysově zpomalující firmy totiž často byly za dobrý peníz, a investor spolu s nimi navíc získal mnohdy ještě více než jen pouhý odkaz na „staré dobré“ Německo. Totiž technologická řešení či skvělé lidi, které pro byznysový restart stačí jen vhodně popostrčit. Jak uvádí statistiky společnosti Oaklins, přespolní kupci v Německu během loňska nakoupili 907 firem, což znamená téměř jedenáctiprocentní nárůst oproti roku 2023. Nejdelší frontu na německé firmy přitom stál americký kapitál. 

Propouštíme a dobrovolně šrotujeme vlaky. Nákladní dopravci doplácejí na Green Deal, někteří krachují

Nákladní železniční dopravci křižující evropské koleje zažívají velmi těžké časy a ani výhled na příští roky je nenaplňuje optimismem. Spíše naopak. S tím, jak se kontinent odklání od používání uhlí, ubývá klíčového nákladu, který se zatím nedaří adekvátně nahrazovat jinými zakázkami. Těch ubývá i kvůli krizi evropského průmyslu v čele s tím automobilovým. Dopravcům se navíc výrazně prodražují účty za trakční elektřinu, takže zdražují. Zákazníci proto v mnoha případech prchají z příliš drahé železnice a nechávají vozit zboží levnějšími kamiony. Nákladní železniční dopravci v Evropě se tak ocitají ve vážné krizi. Propouštění, šrotování vagonů a úsporný program už započalo i ČD Cargo.

Banky se vracejí ke konkurenčnímu boji a nesměle zlevňují hypotéky. Komerční banka zůstala na půl cesty

Velcí domácí bankovní hráči začínají opatrně bojovat o letošní hypoteční byznys. Nejnověji dočasně snížila některé ze svých sazeb Komerční banka, únorový pokles v řádu desetin procentního bodu následuje po obdobném lednovém kroku banky Moneta. Už koncem loňského roku pak sazby snížila i Česká spořitelna. Mírnými poklesy sazeb či akčními nabídkami banky testují byznysový potenciál, podle expertů může konkurenční boj o klienty dále zesílit. Dalšímu snižování sazeb ostatně nahrává i vývoj na mezibankovním trhu peněz, od kterého finanční domy odvozují své hypoteční sazebníky. 

VIDEO:Snažím se v Porsche předjet pistáciovou Fabii. Cíl je obrat 50 milionů do dvou let, říká o svém novém byznysu zakladatel Ovečkárny v pořadu FLOW

Video placeholder
FLOW: Snažím se v Porshe předjet pistáciovou Fabii. Cílem je mít do dvou let obrat 50 milionů, říká o svém novém byznysu zakladatel Ovečkárny Bernátek • e15

Zámecký pán z Ruska v nesnázích. Jeho dlužné miliony pálí Českou spořitelnu i drobné investory

Česká spořitelna postrádá miliony za nepříliš šťastnou půjčku realitnímu podnikateli z Východu. Byznysmen s rusko-kazašským původem se v Česku zajímal o renovaci specifických staveb v lázeňských oblastech a ve svém portfoliu má dokonce i zámek. Ne vždy ale včas splatil, co si na svůj byznys vypůjčil. Výsledkem jsou desítky milionů korun dluhů, přičemž tajemný podnikatel z Východu visí peníze hned na více významných adresách. Mimo jiné i domácí crowdfundingové platformě, kam investují tuzemští drobní investoři. 

Čína zaútočila na český autoprůmysl: těchto 7 nových značek aut změní pravidla hry

Evropský automobilový trh prochází revolucí. Do Česka i dalších zemí míří nové značky, které mohou výrazně zamíchat kartami – a hlavně cenami. Hlavní nápor přichází z Číny, kde automobilky jako BYD, aktuálně největší výrobce elektromobilů na světě, nebo Zeekr, prémiová značka koncernu Geely, chystají masivní expanzi. Sází na nižší ceny, moderní technologie a agresivní strategii. Podívejte se jaké značky momentálně vstupují na evropský trh a které expanzi chystají.