Eurovolby 2019 - Volby do Evropského parlamentu | Kandidáti do Evropského parlamentu jsou hlavně europoslanci | E15.cz

Potenciální kandidáti do Evropského parlamentu se rekrutují hlavně z řad europoslanců

paj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Volby do Evropského parlamentu se v uskuteční 24. a 25. května, přičemž kompletní kandidátky se uzavřely už 19. března. Jaké strany vybraly lídry?

Lídrem kandidátky vládního hnutí ANO je dosavadní europoslankyně Dita Charanzová. Lídr kandidátní listiny v předchozích volbách Pavel Telička spolupráci s ANO ukončil a bude kandidovat v novém politickém subjektu Hlas, stejně jako jeho blízký spolupracovník Petr Ježek.

U ČSSD je na čele kandidátky europoslanec Pavel Poc. Komunisty do voleb povede jejich europoslankyně Kateřina Konečná.

Za TOP 09 už v těchto volbách nebude kandidovat její dosavadní europoslanec Jaromír Štětina. Vymezil se totiž proti vedení strany v čele s europoslancem Jiřím Pospíšilem. Ten podle Štětiny zastává příliš funkcí najednou. Popíšill bude v evropských volbách lídrem společné kandidátky strany s hnutím Starostové a nezávislí.

V čele lidovců bude europoslanec Pavel Svoboda, který vede právní výbor Evropského parlamentu. Lídrem kandidátky ODS bude europoslanec Jan Zahradil, který bude také nominantem své frakce Evropských konzervativců a reformistů na nového šéfa Evropské komise.

Lídrem Pirátů pro volby do Evropského parlamentu bude softwarový specialista Marcel Kolaja, ve stranických primárkách porazil poslance Mikuláše Peksu.

Na koho sází strany pro evropské volby? Nechybí ani kontroverzní tváře. Více zde >>>

Kandidáti do eurovoleb: první český celoevropský lídr, staré tváře i mladé pušky a samozřejmě Rath

Autor: paj

Volby do Evropského parlamentu 2019

Obecné info Průzkumy Kandidáti Europoslanci Voličský průkaz Příští volby

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců, přičemž souhrnně si Evropané zvolí 705 europoslanců. Volí se poměrným systémem, v němž je nutnou podmínkou pro vstup strany do europarlamentu zisk minimálně pěti procent hlasů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video