Babišovo ANO ovládlo krajská města. Leckde ale skládají koalice bez vítězného hnutí | E15.cz

Babišovo ANO ovládlo krajská města. Leckde ale skládají koalice bez vítězného hnutí

Babišovo ANO ovládlo krajská města. Leckde ale skládají koalice bez vítězného hnutí
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: Anna Vacková, E15

Nguyen Thuong Ly

Ve většině krajských a statutárních měst zvítězilo hnutí ANO, ztratilo však klíčovou Prahu. Hnutí také v několika městech vyhrálo jen o vlásek a není vyloučené, že bude opět z povolebních vyjednávání zcela vyšachováno.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš neskrýval o víkendu zklamání. Záleželo mu především na Praze, kde hnutí skončilo až na pátém místě. V ostatních místech republiky se ale jeho hnutí dařilo, zvítězilo v 17 z 27 statutárních měst, z toho v 11 z 13 krajských. Oproti volbám z roku 2014 tak ANO posílilo. „Ale většinou to není drtivé vítězství, může se stát, že až se budou tvořit koalice, tak vypadne z kola ven. Bude záležet na povolebních vyjednáváních,“ míní politolog Josef Mlejnek z katedry politologie Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze.

Například v Českém Krumlově už je prakticky dohodnutá koalice bez vítězného ANO – dosavadní koaliční partneři tam získali většinu. Jistého primátora nemá ANO ani v Hradci Králové, kde vyhrálo s vysokým náskokem. Tamní lídryně strany Monika Štayrová plánovala koaliční spolupráci s kandidáty SPD, kteří byli dokonce v jejím volebním štábu. Nepodařilo se jim však překročit pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do zastupitelstva. Město tak patrně znovu ovládne z druhého místa Hradecký demokratický klub.

Obavy mají i členové ANO v Jihlavě, kteří si ještě pamatují vyjednávání z roku 2014, kdy je ostatní strany obešly. „Je třeba se připravit na případnou opozici,“ říká opatrně kandidát na primátora za ANO Radek Popelka.

Jinde má však ANO jistotu, že se bude podílet na řízení měst. Ať už jde o Brno, kde se rýsuje koalice s ODS, nebo o Ostravu, kde primátor Tomáš Macura dovedl hnutí k jednomu z největších úspěchů ANO v letošních volbách. Z krajských měst kromě Prahy prohrálo naopak ANO v Liberci, kde bodovali Starostové pro Liberecký kraj. Babišovo hnutí má však šanci se zde podílet na vládnoucí koalici.

Velkou roli bude při sestavování koalic hrát posílená ODS, která v řadě měst uhrála slušný výsledek. V Praze dokonce zvítězila, byť primátora také nemá jistého, a v Brně je na druhém místě. Radovat se také mohou lidovci, kteří opět získali nejvíce zastupitelů, stejně jako před čtyřmi lety.

Naopak pro ČSSD je to debakl. Sociální demokraté se nedostanou do městských zastupitelstev v Praze, Hradci Králové, Ústí nad Labem, Zlíně, Karlových Varech, Českých Budějovicích, Liberci a dalších okresních městech. Podobně propadla i KSČM, které se nepodařilo v řadě měst překročit pětiprocentní hranici.

 

Volby 2020

Krajské volby a 1. kolo voleb do Senátu se konají 2. a 3. října 2020. Druhé kolo voleb do Senátu se koná 9. a 10. října. Přečtěte si, jak se stát členem volební komise a jak získat voličský průkaz.

Krajské volby

Kandidáti do krajů Jak volit v krajských volbách?

Volby do Senátu

Kandidáti do Senátu Jak volit ve volbách do Senátu?

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!