Volby 2018 | Komunální volby 2018: Politici mění stranické dresy | E15.cz

Špatné místo na kandidátce i rozkol ve straně. Politici mění před volbami stranické dresy

Nguyen Thuong Ly

Ne všichni zastupitelé a radní v Praze budou v komunálních volbách hájit své dosavadní barvy. Na nových kandidátkách se vrací i bývalí poslanci a ministři.

Větší šance na zvolení, rozkol s vedením strany či možnost politické rehabilitace vedl některé politiky před komunálními volbami k přestupu na kandidátky bývalých oponentů. Jedním z nejzvučnějších jmen je Marek Černoch, který býval místopředsedou hnutí Úsvit přímá demokracie. Ve volbách ale bude kandidovat za ODS, jak potvrdila mluvčí strany Jana Havelková.

„ODS pro mě znamená záruku odpovědnosti,“ uvedl před časem Černoch, který k občanským demokratům přestoupil teprve na jaře. Úsvit, který založil současný šéf SPD Tomio Okamura, se podle Černocha příliš přikláněl k extremismu.

V komunálních volbách se bude snažit uspět i bývalý ministr dopravy Pavel Dobeš, který býval kandidátem Věcí veřejných vedené podnikatelem Vítem Bártou. Dobeš je nyní členem Starostů a nezávislých a objevil se na společné kandidátce TOP 09 a STAN s podporou dalších stran, kterou do pražského zastupitelstva vede europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). Dobeš ale figuruje na takřka nevolitelném 34. místě.

Strany se připravují na drahou kampaň. Část peněz si mohou vydělat samy

Někde se kandidátky měnily na poslední chvíli. Například radní na Praze 6 Zdeněk Hořánek odchází z hnutí ANO a bude kandidovat za Starosty a nezávislé. „Vzhledem k tomu, že je současné vedení oblastní organizace ANO Praha 6 plně pod vlivem předsedy, kterému je poctivost a čestné jednání naprosto cizí, jsem nucen kromě odstoupení z kandidátky rezignovat i na členství v hnutí ANO,“ uvedl Hořánek, podle kterého se po členech žádá „slepá poslušnost“.

Radní Prahy 6 Roman Mejstřík (ANO), na kterého kritika mířila, opáčil, že Hořánek odešel za lépe volitelnou pozicí na kandidátce STAN. Hořánek rezignoval v době, kdy byly už odevzdané kandidátky na úřadu, takže se musely ještě narychlo měnit.

V jiných barvách jdou také pražští zastupitelé Jiří Nouza a Vladislava Hujová, kteří nedávno vystoupili z TOP 09. Spolu s radní Prahy 10 Ivanou Cabrnochovou, která odešla ze Strany zelených, figurují na předních místech kandidátky hnutí Pro Prahu. Nouza i Hujová z TOP 09 odešli především kvůli koalici se STAN, se kterou oba zastupitelé nesouhlasí. Důvodem je i to, že se kvůli koalici nedostalo mnoho současných politiků na volitelná místa.

Návraty ztracených politiků. Do Senátu se chystá Paroubek, Rath, Semelová i Jakl

 

Volby 2018

Komunální volby 2018 Senátní volby 2018 Voličský průkaz Kandidátní listiny

Senátní i komunální volby proběhnou 5. a 6. října, druhé senátní kolo voleb pak o dva týdny později.

Podle průzkumů budou volby v Praze vyrovnané, hlavní favoriti na primátora už jsou ale známi. U komunálních voleb si dejte pozor na pravidla hlasování, křížkování kandidátů má svá pravidla, která nejsou tolik známa.

Volby 2018 - Autorské komentáře k volebnímu dění čtěte na Reflex.cz

V říjnu se obmění také třetina Senátu. Kandidovat se chystají jak neúspěšní kandidáti na prezidenta Jiří DrahošMarek Hilšer nebo například Pavel Fischer, tak bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek nebo nepravomocně odsouzený exhejtman David Rath

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!