Volby 2018 | TOP 09 a STAN lákají na kandidátku stavební expertku Pošvářovou i zpěváka Mišíka | E15.cz

TOP 09 a STAN lákají na kandidátku stavební expertku Pošvářovou i zpěváka Mišíka

Pavel Otto

Spolu se šéfem TOP 09 Jiřím Pospíšilem a právničkou Hanou Marvanovou za Starosty a nezávislé má být dalším magnetem společné kandidátky obou stran pro podzimní komunální volby v Praze stavební expertka Miloslava Pošvářová. Na předních místech se zřejmě objeví i zpěvák a herec Adam Mišík.

„Nechci to komentovat, zajímá mě hlavně odborná práce. Podívejte se, jak to vypadá s Libeňským mostem,“ řekla Pošvářová deníku E15 v narážce na rozhodnutí rady hlavního města, která se vyslovila pro zbourání mostu.

Přesvědčovat Pošvářovou k politickému angažmá má mimo jiné bývalá náměstkyně na ministerstvu spravedlnosti Marvanová. Té tehdy současná soudní znalkyně pro ocelové konstrukce a mosty poskytovala externí poradenství. Marvanová je pražským lídrem STAN a bude na druhém místě za Pospíšilem.

Mluvčí TOP 09 Jakub Hnát se k možnému nasazení Pošvářové nechtěl vyjádřit. „Kandidátky pro podzimní volby se nyní sestavují, pražskou představíme v dohledné době,“ řekl.

Prodat něco Babišovi? To bych se kroutil, říká Ivo Valenta

Podle dostupných informací bude na kandidátce TOP 09 a STAN dohromady šestnáct jmen. Z toho deset vybere Pospíšilova strana a šest Starostové.

Pošvářová se v poslední době často vyjadřuje ke zřícené lávce v pražské Troji nebo právě k diskuzím kolem Libeňského mostu. „Dělala jsem znalecký posudek a pronikla do systému fungování pražského magistrátu i technické správy komunikací. Problém je v tom, že magistrát, který zřizuje TSK, úplně rezignoval na svoji řídící a kontrolní funkci a jen TSK poskytuje peníze,“ uvedla nedávno.

O vstup do politiky se pokusila už v roce 2014 v senátních volbách v obvodu Brno-město za zelené a Piráty.

Rudá záře nad Nymburkem: Komentář ke sjezdu KSČM

Adam Mišík už s TOP 09 spolupracuje. Koncem měsíce se zapojí do její roadshow o EU, kde bude vystupovat například s poslancem Dominikem Ferim. „Zvažuji, co by to znamenalo, ale zatím jsem se ještě definitivně nerozhodl,“ odpověděl zpěvák před týdnem serveru Blesk Zprávy na otázku, zda se chystá ucházet o hlasy voličů. „Mojí motivací je spojit zajímavé lidi, kteří mají zájem v Praze něco změnit. Chci zbořit mýtus, že politika lidi kazí,“ dodal s tím, že do TOP 09 vstupovat nechce.

Poslední komunální volby v Praze na podzim 2014 vyhrálo ANO se ziskem 17 zastupitelů v pětašedesátičlenném zastupitelstvu. Těsně za ním se 16 křesly skončila TOP 09. Po osmi mandátech získaly Trojkoalice, ODS a ČSSD. Piráti mají stejně jako KSČM čtyři křesla. Od voleb v hlavním městě vládne koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice.

Již potvrzení lídři kandidátek pro Prahu

ANO – poslanec Patrik Nacher

Piráti – lékař Zdeněk Hřib

KDU-ČSL – radní Jan Wolf

KSČM – Marta Semelová

Přečtěte si, jaké další volby nás čekají v dalších letech

 

Volby 2018

Komunální volby 2018 Senátní volby 2018 Voličský průkaz Kandidátní listiny

Senátní i komunální volby proběhnou 5. a 6. října, druhé senátní kolo voleb pak o dva týdny později.

Podle průzkumů budou volby v Praze vyrovnané, hlavní favoriti na primátora už jsou ale známi. U komunálních voleb si dejte pozor na pravidla hlasování, křížkování kandidátů má svá pravidla, která nejsou tolik známa.

Volby 2018 - Autorské komentáře k volebnímu dění čtěte na Reflex.cz

V říjnu se obmění také třetina Senátu. Kandidovat se chystají jak neúspěšní kandidáti na prezidenta Jiří DrahošMarek Hilšer nebo například Pavel Fischer, tak bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek nebo nepravomocně odsouzený exhejtman David Rath

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!