Volby 2020 | Opoziční strany se snaží vyšachovat ANO, na jižní Moravě či v Pardubickém kraji | E15.cz

Opoziční strany se snaží vyšachovat ANO, na jižní Moravě či v Pardubickém kraji

Nguyen Thuong Ly

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Hnutí ANO nebude mít hejtmana ve všech deseti krajích, kde vyhrálo letošní volby. Na stupních vítězů je totiž takřka ve všech krajích s malým odstupem obklopen opozičními stranami a jejich koalicemi. Ty se nyní snaží ze všech sil z povolebních jednání vyšachovat ANO, které může přijít o vedení až šesti krajů, kde vyhrálo.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš po zkušenostech z minulých krajských voleb předpokládá, že soupeři v některých krajích vítězné ANO nejspíše obejdou. „Vítěz má brát vše,“ řekl premiér, podle kterého je to však politická realita. Babiše se zastal prezident Miloš Zeman, který má takové chování za nesportovní, a v neděli to označil za „vzpouru poražených“.

Bez ANO už vznikla koalice v Jihomoravském kraji, kde se domluvili lidovci, Piráti a koalice ODS a STAN. Hejtmanem by se měl stát lidovec Jan Grolich. Dosluhující hejtman Bohuslav Šimek (ANO) bere vyšachování hořce. „Asi je to teď trend, obcházet vítěze voleb. Ale povolební jednání považuji stále za neuzavřená. Hejtmanem se člověk stane, až je zvolen zastupitelstvem,“ řekl Šimek.

Lídři STAN, ODS, Pirátů a Spojenců se dohodli na koalici ve středních Čechách, hejtmankou bude Petra Pecková (STAN). Začínají pracovat na programovém prohlášení. Ani tady ANO s dosavadní hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou ve hře není. „Deklarovali jsme zájem utvořit takhle širokou koalici s tím, že v opozici by zůstalo ANO,“ uvedla Pecková.

Také v Pardubickém kraji je téměř jisté, že se krajská rada obejde bez vítězného ANO. Vedení kraje si chtějí rozdělit strany, které dosud vládly. Dosavadní hejtman Martin Netolický (3PK – ČSSD a Společně pro kraj) již potvrdil postup se STAN a koalicí ODS a TOP 09.

Memorandum chtějí strany podepsat v pondělí, uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD). Vznikne tak v podstatě staronová koalice, která vedla kraj předchozí čtyři roky. „Dohodu máme připravenou, nicméně její parametry musí schválit zastupitelské kluby všech koaličních stran, abychom případně v pondělí mohli návrh memoranda podepsat,“ řekl Netolický. Definitivní koaliční smlouva by měla vzniknout do konce příštího týdne. 

Koalici bez ANO se snaží najít také zastupitelé v Olomouckém kraji. Nejistou pozici má ANO dále v jižních Čechách, na Vysočině, v Plzeňském či Karlovarském kraji.

I vdalších krajích podobně jako ve středních Čechách budou koalice nejspíš bez ANO. Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN) se chce se domluvit s Piráty a ODS. „Myslím, že po volební kampani a předvolebních prohlášeních se dá očekávat, že budeme chtít spolupracovat s hnutím ANO, ale určitě ne ve volební koalici,“ řekl Půta. Kandidát na královéhradeckého hejtmana Martin Červíček (ODS) dostal od ANO nabídku na společnou koalici, zřejmě se však přikloní ke spolupráci s jinými uskupeními.

Vládní hnutí má naopak jistý Moravskoslezský kraj, kde hejtman Ivo Vondrák s přehledem vyhrál a již domluvil koalici s ODS, TOP 09, lidovci a ČSSD. Také v Ústeckém kraji je takřka vyloučená koalice bez ANO. Ve Zlínském kraji může připadnout hejtmanství ANO, které s ostatními stranami pojí nesouhlas s plánem výstavby nové nemocnice pod taktovkou dosavadního hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL), který ve volbách skončil těsně druhý.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video