Orbán má nakročeno k dalšímu vítězství. Nepřátelům slibuje po volbách pomstu

Viktor Orbán

Viktor Orbán Zdroj: reuters

Viktor Orbán
Viktor Orbán
3
Fotogalerie

Maďarská opozice doufá v úspěšnou mobilizaci těch, kteří si přejí změnu.

Maďaři jdou v neděli k volbám, jejichž jednoznačným favoritem je podle průzkumů strana Fidesz premiéra Viktora Orbána. Přesto existuje teorie, že by propagátor neliberálního státu mohl zaznamenat neúspěch. Porazit ho může pouze kombinace vysoké účasti a značného taktizování voličů.

Ještě poměrně nedávno se považovalo za jisté, že premiérova strana a jeho menší křesťanskodemokratický partner hladce zvítězí a jejich jedinou starostí bude zajištění ústavní většiny. Koncem února však volba starosty města Hódmezövásárhely ukázala, že i Fidesz lze porazit. V klání tehdy s 57 procenty hlasů uspěl nezávislý kandidát Péter Márki-Zay. Semkly se za ním všechny opoziční strany včetně extremistického Jobbiku, který v poslední době umírnil.

Nyní se spekuluje o tom, že by se podobná situace mohla zopakovat na celostátní úrovni. Opozice by však musela do volebních místností dostat co nejvíce nespokojených Maďarů ochotných odevzdat takticky hlas nejsilnějšímu kandidátovi. „Kdo v neděli nebude volit, hlasuje pro Orbána,“ prohlásil lídr Jobbiku Gábor Vona. Jednotlivé strany se také na poslední chvíli snažily alespoň v některých okrscích dosáhnout dohody o stažení kandidátů ve prospěch nejnadějnějších uchazečů.

The New York Times upozornil, že napínavé bude například klání v Miškovci. Ve městě má s Orbánovou stranou srovnatelnou šanci na úspěch Jobbik, který je celkově druhou nejsilnější partají. „Je mi jedno, kdo vyhraje, jen když to nebude Fidesz. Myslím si, že Jobbik má větší šanci, ačkoli socialisty mám také ráda,“ citoval list místní penzistku.

Orbán, jenž svou kampaň postavil hlavně na strašení migrací a finančníkem maďarského původu Georgem Sorosem, je očividně nervózní. „Naši nepřátelé bojují, kopou a koušou. Po volbách se ale samozřejmě pomstíme − morálně, politicky, legálně,“ vzkázal nedávno svým odpůrcům. Nechal také kupříkladu vylepit billboardy, které s odkazem na konkurenci a hraniční zábranu proti běžencům hlásají „Nechají odstranit plot“.

Ne všichni ale na podobná varování ještě slyší. „Jsem tímto tématem unaven. Na hranicích nikdo není,“ řekl deníku The Wall Street Journal jeden z voličů, kteří ve městě Hódmezövásárhely zajistili prohru kandidáta vládní strany. Mnozí Maďaři jsou také vyčerpaní korupčními skandály a nařčeními, že premiér neustále zvýhodňuje své příbuzné a přátele. Otázkou je, zda tito lidé zůstanou doma, nebo se k volbám vydají. Podle odborníků je prvním předpokladem pro Orbánovu porážku alespoň 70procentní účast.