Orbán má nakročeno k dalšímu vítězství | e15.cz

Orbán má nakročeno k dalšímu vítězství. Nepřátelům slibuje po volbách pomstu

Karolína Flaszová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Maďarská opozice doufá v úspěšnou mobilizaci těch, kteří si přejí změnu.

Maďaři jdou v neděli k volbám, jejichž jednoznačným favoritem je podle průzkumů strana Fidesz premiéra Viktora Orbána. Přesto existuje teorie, že by propagátor neliberálního státu mohl zaznamenat neúspěch. Porazit ho může pouze kombinace vysoké účasti a značného taktizování voličů.

Ještě poměrně nedávno se považovalo za jisté, že premiérova strana a jeho menší křesťanskodemokratický partner hladce zvítězí a jejich jedinou starostí bude zajištění ústavní většiny. Koncem února však volba starosty města Hódmezövásárhely ukázala, že i Fidesz lze porazit. V klání tehdy s 57 procenty hlasů uspěl nezávislý kandidát Péter Márki-Zay. Semkly se za ním všechny opoziční strany včetně extremistického Jobbiku, který v poslední době umírnil.

Nyní se spekuluje o tom, že by se podobná situace mohla zopakovat na celostátní úrovni. Opozice by však musela do volebních místností dostat co nejvíce nespokojených Maďarů ochotných odevzdat takticky hlas nejsilnějšímu kandidátovi. „Kdo v neděli nebude volit, hlasuje pro Orbána,“ prohlásil lídr Jobbiku Gábor Vona. Jednotlivé strany se také na poslední chvíli snažily alespoň v některých okrscích dosáhnout dohody o stažení kandidátů ve prospěch nejnadějnějších uchazečů.

The New York Times upozornil, že napínavé bude například klání v Miškovci. Ve městě má s Orbánovou stranou srovnatelnou šanci na úspěch Jobbik, který je celkově druhou nejsilnější partají. „Je mi jedno, kdo vyhraje, jen když to nebude Fidesz. Myslím si, že Jobbik má větší šanci, ačkoli socialisty mám také ráda,“ citoval list místní penzistku.

Orbán, jenž svou kampaň postavil hlavně na strašení migrací a finančníkem maďarského původu Georgem Sorosem, je očividně nervózní. „Naši nepřátelé bojují, kopou a koušou. Po volbách se ale samozřejmě pomstíme − morálně, politicky, legálně,“ vzkázal nedávno svým odpůrcům. Nechal také kupříkladu vylepit billboardy, které s odkazem na konkurenci a hraniční zábranu proti běžencům hlásají „Nechají odstranit plot“.

Ne všichni ale na podobná varování ještě slyší. „Jsem tímto tématem unaven. Na hranicích nikdo není,“ řekl deníku The Wall Street Journal jeden z voličů, kteří ve městě Hódmezövásárhely zajistili prohru kandidáta vládní strany. Mnozí Maďaři jsou také vyčerpaní korupčními skandály a nařčeními, že premiér neustále zvýhodňuje své příbuzné a přátele. Otázkou je, zda tito lidé zůstanou doma, nebo se k volbám vydají. Podle odborníků je prvním předpokladem pro Orbánovu porážku alespoň 70procentní účast.

Autor: Karolína Flaszová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volby

V roce 2022 se v Česku konají volby do Senátu a komunální volby.

Prezident Zeman stanovil termín voleb na 23. a 24. záží 2022. Přečtěte si podrobný speciál, jak volit v komunálních volbách a jaký postup platí pro volby do Senátu. V obou případech potřebujete volební lístky, které vhodíte do uren ve volebních místnostech. Volební systém a pravidla se však liší. Odlišná pravidla platí hlavně pro voličský průkaz. Letošní volby znamenají i to, že se budou volit noví primátoři Prahy a Brna. Možná vás bude také zajímat, jak funguje volební komise, případně jak se stát jejím členem a jak vysoká bývá obyčejně volební účast. Na webu E15 vám přineseme i přehled kandidátů a výsledky voleb.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery