Toman nebude kandidovat na prezidenta. U soudu neprokázal krádež 75 tisíc podpisů | E15.cz

Toman nebude kandidovat na prezidenta. U soudu neprokázal krádež 75 tisíc podpisů

ČTK

Josef Toman nebude kandidovat na prezidenta, Nejvyšší správní soud zamítl jeho stížnost proti postupu ministerstva vnitra, které Tomana do přímé volby hlavy státu nepustilo. Předložil jen 11 občanských podpisů. Údajnou krádež archů se 75 tisíc podpisů se mu nepodařilo prokázat.

"Protokoly pořízené pracovníky ministerstva vnitra a obsah předložených krabic opatřených poštovními štítky odpovídajícími navrhovatelovým podacím lístkům skýtají podklad pro závěr, že ministerstvo vnitra obdrželo od navrhovatele petice pouze s 11 podpisy," stojí v rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.

Pro tvrzení, že archy někdo ukradl při poštovní přepravě nebo že je na ministerstvu před kontrolou petice někdo vyměnil za prázdné listy, neexistuje žádný doklad, rozhodl volební senát. Už ve středu soud nevyhověl Tomanově námitce podjatosti namířené proti předsedovi soudu Josefu Baxovi a dalším členům senátu.

Toman se na svých webových stránkách označuje za stratéga a konspiračního teoretika. Chtěl kandidovat na prezidenta s podporou občanů. Podmínkou je alespoň 50 tisíc podpisů. Toman tvrdil, že jich má zhruba 75 tisíc a že je odeslal na vnitro.

Nejvíc peněz na kampaň zatím získal Drahoš. Ostatní mají jen zlomek

Ministerstvo přijetí tří balíků od Tomana potvrdilo. Úředníci v nich ale našli jen tři archy s 11 podpisy, zbytek zásilek tvořily nepopsané listy.

Se stížností neuspěl ani další nezaregistrovaný kandidát Karel Světnička. Nejvyšší správní soud ji odmítl kvůli opožděnému podání.

Volební senát se musí zabývat ještě návrhem nezaregistrované kandidátky Terezie Holovské. Domáhá se zrušení registrace Petra Hanniga, Marka Hilšera, Jiřího Hynka, Vratislava Kulhánka a Mirka Topolánka, a to kvůli tomu, že někteří poslanci a senátoři podpisem podpořili více kandidátů. Ministerstvo vnitra v duplicitě některých podpisů nevidí problém. Soudní rozhodnutí by mělo padnout do 14. prosince.

Glosa Martina Čabana: Jediná Babišova koalice

Pokud nějak nezasáhne soud, budou v půli ledna soupeřit o funkci prezidenta nynější hlava státu Miloš Zeman s osmi vyzyvateli.


Profil Miloše Zemana čtěte zde >>>


Jsou jimi bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, textař Michal Horáček, bývalý premiér Topolánek, bývalý šéf Škody Auto Kulhánek (ODA), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Hynek (Realisté), předseda strany Rozumní Hannig, lékař Hilšer a diplomat Pavel Fischer.

Jasné slovo Martina Čabana: Ilumináti nebudou, ale důvěra asi také ne

Profil Mirka Topolánka čtěte zde >>>Profil Jiřího Drahoše čtěte zde >>>


Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Nejnovější zpravodajství z voleb prezidenta ČR sledujte na Info.cz

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!