Petr Pavel: Ve vojenské tajné službě jsem nikdy nebyl | e15.cz
M A

Prezidentské volby

Ve vojenské tajné službě jsem nikdy nebyl, ty lži mě mají poškodit, říká Petr Pavel

Video se připravuje ...

Čestmír Strakatý - Reflex.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ani 33 let po sametové revoluci jsme se nevyrovnali s minulostí, myslí si kandidát na prezidenta Petr Pavel. Bývalý vrchní velitel sil NATO během své kandidatury neustále naráží na své dřívější členství v KSČ. „Nemám komu se individuálně omlouvat, a pokud jde o jakousi pomyslnou kolektivní omluvu, tak tou je 33 let práce pro tuhle zemi. Myslím si, že to je asi ta nejlepší omluva, ne jenom slovní, ale skutky,“ říká v pořadu Prostor X.

„Michael Kocáb lže, protože já jsem nikdy členem vojenské kontrarozvědky nebyl, ani jsem s ní neměl nic společného,“ říká Petr Pavel. Zkreslená fakta o něm prý šíří také historik Petr Blažek, který dává rovnítko mezi zpravodajskou správu generálního štábu a tajnou službu.

„Když si představíte zpravodajskou správu generálního štábu jako spektrum různých činností, tak v tom spektru 90 procent byly činnosti spojené s průzkumem. Průzkum, jako jsou výsadkáři, pěší, elektronický průzkum a všechny další druhy. Až ta poslední malinká výseč byla tajná služba, tedy ti lidé, kteří pracují pod krytím. Celá zpravodajská správa získává informace důležité pro obranu státu, takže říct, že jako výsadkář jsem byl členem tajné služby, je zkreslením, a zřejmě v tomto případě asi vědomým, protože takovou informaci si mohl dohledat kdekoliv v dostupných materiálech,“ vysvětluje své působení v armádě před rokem 1989.

Že by jeho členství v KSČ mělo být takovou morální zátěží, pro niž by do boje o Pražský hrad neměl vstupovat, nevnímá, a necítí ani potřebu si kvůli němu sypat hlavu popelem. Poškodil jím jedině sám sebe. Neustálé připomínání jeho stranické příslušnosti považuje za snahy zdiskreditovat ho jako vážného uchazeče o prezidentský úřad. 

Roli prezidenta vnímá, navzdory tomu, že nedisponuje zásadními exekutivními pravomocemi, jako aktivní. Jeho úřad by měla zastávat osobnost, která nepodléhá závislosti na svém okolí, ani tomu, co chtějí občané slyšet. „Měl by lidem říkat problémy, tak jak jsou, ale zároveň směřovat všechno k řešení, protože není nic horšího, než když čelíme nějaké složité situaci a v té složité situaci se začneme handrkovat o podružné věci. V takovém případě je tady v našem systému asi jedině prezident, kdo může sehrát roli moderátora, který bude na jedné straně klidnit vášně a na druhé straně dávat veřejnosti informace, které ji trochu zklidní, které ji dají naději na to, že máme schopnost tu situaci vyřešit,“ je přesvědčen Pavel, podle kterého teď v komunikaci selhává nejen Miloš Zeman, ale i vláda.

Pořad Prostor X vychází na Reflex.cz >>>

Autor: Čestmír Strakatý - Reflex.cz

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery