Sto dní Trumpa: Plnění domácích slibů vázne. Chybějí hlasy i peníze | E15.cz

Sto dní Trumpa: Plnění domácích slibů vázne. Chybějí hlasy i peníze

Karolína Flaszová

Jedním z hlavních záměrů Donalda Trumpa bylo urychleně skoncovat se zdravotnickou reformou Baracka Obamy, takzvanou Obamacare. Ukázalo se však, že to nebude snadné.

Prezident musel nechat tento bod stáhnout z jednání sněmovny, protože pro návrh na zrušení a náhradu programu zdravotního pojištění neměl dostatek hlasů. Nelíbil se totiž i některým republikánům.

Strana se tento týden urputně snaží před uplynutím prvních sto dní Trumpovy vlády dospět ke shodě. Trump rovněž sliboval zpřísnění migrační politiky a koncem ledna vyvolal velkou bouři dekretem, který mimo jiné zakázal vstup do USA občanům sedmi muslimských zemí.

Po řadě protestů ho začátkem března pozměnil. I toto opatření ale vyvolalo dosud neuzavřený právní boj. Spor se vede i o dekret, jímž chtěl prezident odříznout od federálních zdrojů takzvaná azylová města, vstřícná k nelegálním imigrantům.

Komentář Terezy Spencerové: Korejská krize - jak velký blázen je Trump?

S migrací souvisí další stěžejní Trumpův předvolební slib: zeď na hranici s Mexikem. Prezident jižního souseda značně popudil, jelikož požadoval, aby výstavbu uhradil.

Nyní už není tak striktní, hovoří o tom, že Mexiko nakonec nějakou formou zaplatí, konkrétní návrh a harmonogram ale nezmiňuje. Otázkou navíc zůstává, zda bude projekt vůbec realizován, Bílý dům má totiž problém sehnat zdroje.

Všechny zprávy o Donaldu Trumpovi naleznete zde >>>

Snaha zajistit na stavbu prostředky komplikovala jednání o dalším financování federálních úřadů. Jejich činnost je ohrožena, protože dosavadní zákon vyprší o půlnoci 28. dubna.

Podle posledních zpráv ale Trump ustoupil a ve čtvrtek se rýsovalo provizorní řešení. Prezident je údajně ochotný vyčkat na rozpočet pro příští fiskální rok. 

Připomeňte si, co bylo obsahem Trumpova protiimigračního dekretu:
720p 480p 360p 240p
VIDEO: Co je obsahem Trumpova protiimigračního nařízení? Podívejte se!

Autor: Karolína Flaszová
 

Volby 2018

Komunální volby 2018 Senátní volby 2018 Voličský průkaz Kandidátní listiny

Senátní i komunální volby proběhnou 5. a 6. října, druhé senátní kolo voleb pak o dva týdny později.

Podle průzkumů budou volby v Praze vyrovnané, hlavní favoriti na primátora už jsou ale známi. U komunálních voleb si dejte pozor na pravidla hlasování, křížkování kandidátů má svá pravidla, která nejsou tolik známa.

V říjnu se obmění také třetina Senátu. Kandidovat se chystají jak neúspěšní kandidáti na prezidenta Jiří DrahošMarek Hilšer nebo například Pavel Fischer, tak bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek nebo nepravomocně odsouzený exhejtman David Rath

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!