Volby 2017 a euro - komentář Lukáše Kovandy | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Komentář Lukáše Kovandy: Hlavním poraženým voleb je euro

Komentář Lukáše Kovandy: Hlavním poraženým voleb je euro
Euro mince
• 
ZDROJ: profimedia
Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda

V českých volbách především prohrála jednotná měna euro. Strany, které se pro jeho přijetí zřetelněji vyslovovaly, zejména TOP 09 a ke konci kampaně také ČSSD, zaznamenaly znatelný propad.

Pokud se tedy nezmění postoj hnutí ANO, jehož předseda Babiš euro označil za “krachující podnik”, nelze očekávat přijetí eura před rokem 2025.

V příštích dvou letech pak výsledek voleb ekonomický vývoj v zemi neovlivní, neboť hospodářskopolitická opatření se zpravidla v praxi neprojeví “přes noc”. Lze ovšem očekávat tlak na zefektivnění čerpání prostředků z fondů EU z běžícího programového období. Jejich efektivnější čerpání totiž pomůže tlumit nepříznivý dopad ekonomického útlumu, který ČR v příštích čtyřech letech pravděpodobně čeká.

Politologové: ANO si bude moci koaliční partnery vybírat, pozici mu ale ztíží Čapí hnízdo

Krátkodobý dopad na korunu a české dluhopisy by měl být zanedbatelný, jelikož vítěz voleb nezpochybňuje členství ČR v mezinárodních organizacích typu EU či NATO.

Investory tedy resumé voleb neznejistí, naopak by mohli vítat poměrně zřetelné vítězství hnutí ANO, které snižuje pravděpodobnost sáhodlouhého a znejisťujícího povolebního vyjednávání. Koruna by měla dále posilovat na úrověň 25,50 koruny za euro ke konci roku. Výnosy dluhopisů ovšem také dále porostou. 

Tomio Okamura: Na tahu je hnutí ANO. Nebudeme ve vládě s obviněným premiérem

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

 

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!