Prosazení jaderné energie je před volbami do parlamentu prioritou pro většinu politických stran | E15.cz

Prosazení jaderné energie je před volbami do parlamentu prioritou pro většinu politických stran

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Většina politických stran podporuje ve svých programech před podzimními parlamentními volbami výstavbu nových jaderných zdrojů v Česku. Budoucnost české energetiky vidí i v takzvané decentrální energetice, založené na vlastních zdrojích spotřebitelů. Zpravidla však uvádějí, že role jádra jako základního zdroje je v energetickém mixu ČR nenahraditelná.

Podle ODS může rozvoj jaderné energetiky zvýšit energetickou nezávislost a bezpečnost Česka. Strana upozornila na to, že v rámci ukončení cyklu výroby energie z jaderných zdrojů je ale třeba řešit i nakládání s radioaktivním odpadem.

TOP 09 uvedla, že jaderná energetika bude v budoucnu spolu s obnovitelnými zdroji představovat základní zdroje energie v ČR. Decentrální energetiku chce podpořit změnou legislativy. "Podpořili bychom malé fotovoltaické elektrárny, které jsou v současné době trendem," sdělila.

Současná vláda neposkytla v dubnu 2014 státní garance na dostavbu dalších dvou bloků v Jaderné elektrárně (JE) Temelín. Odhady nákladů dostavby se tehdy pohybovaly mezi 200 a 300 miliardami korun. V roce 2015 ministři schválili Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR, který počítá se stavbou jednoho bloku v Temelíně a jednoho bloku v druhé tuzemské elektrárně v Dukovanech s možností rozšíření na dva bloky v obou lokalitách. Prioritou je dostavba Dukovan, zatím ale není jasné financování projektu.

"V souvislosti s útlumem uhelných elektráren podpoříme další rozvoj jaderné energetiky, včetně aktuální výstavby nového bloku v JE Dukovany a výhledově také v JE Temelín," uvádí ve volebním programu vládní ČSSD.

Další koaliční partner, KDU-ČSL, míní, že jaderná energetika patří mezi možnosti, jak v Česku zajistit dostatečnou produkci elektřiny po odstavení uhelných elektráren, tj. zhruba po roce 2040. "Jsou asi jen dva kapacitně možné způsoby: výstavba nových jaderných bloků a protože je výstavba extrémně nákladná, lze zvážit ještě bloky na zemní plyn," dodali lidovci.

Hnutí ANO oficiální program zatím nemá, oblasti energetiky je ale věnována část knihy předsedy hnutí Andreje Babiše "O čem sním, když náhodou spím". "Naše energetická závislost na uhlí, ropě i na zemním plynu skončí. To se nedá zastavit. Až polovinu energie nám vyrobí silné jaderné elektrárny. Možná jedna, možná dvě," uvádí v knize Babiš. Dodává, že půjde o jednu z opor soběstačnosti země. Dobudování nových bloků v Dukovanech i Temelíně podporuje také KSČM.

Piráti podpoří výstavbu nových bloků až ve chvíli, kdy bude jasné, že je Česko skutečně potřebuje. "Nejlepší zdroj energie je ale zavádění úsporných technologií a tím její ušetření," dodala strana.

Se stavbou nových jaderných bloků tradičně nesouhlasí Zelení. Současné bloky chtějí nechat dosloužit, prodlužování jejich provozu ale odmítají. Strana naopak nebrání těžbě lithia. "Těžbu lithia pod Cínovcem podporujeme. Lithium je nástroj přechodu z fosilních zdrojů na obnovitelné," uvedla strana. Dodala, že těžba komodity musí být ale šetrná k přírodě, materiál se musí dopravovat po železnici a finální produkt musí být zpracován v regionu.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video