Drahošovi do Senátu 2018 mají pomoci i Facebook a Twitter | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Drahoš vytahuje před senátními volbami témata exekucí a vzdělání

sou

Drahoše do boje vyslaly hned čtyři strany – STAN, TOP 09, KDU-ČSL a Zelení. Senátorské křeslo v obvodu Praha 4 ale obhajuje Drahošova bývalá kolegyně z Akademie věd Eva Syková. Ta se dříve ucházela o post senátorky jako nestraník za ČSSD, v současných volbách bude kandidovat za hnutí ANO.

V České republice je jen jeden člověk, který byl schopný získat v prezidentských volbách více hlasů než Jiří Drahoš. Je jím Miloš Zeman. I proto u Drahoše nelze čekat výraznější změny programu, se kterým chce zaujmout voliče ve svém obvodu.

Programové vize

Drahoš bude zdůrazňovat důležitost demokratických principů a proevropského směřování. Na svých oficiálních stránkách zdůrazňuje důležitost diskuze a boje proti exekucím a sociální nerovnosti.

Jako další svou prioritu označuje efektivní vzdělávání, které by kladlo důraz i na kritické myšlení i mediální a finanční gramotnost.

Rathovi mohou senátní volby zajistit imunitu, sází na protiimigrační nálady

Kampaň – prim bude hrát Facebook a Twitter

Drahoš kvůli volbám do Senátu založil nový spolek Společně pro Česko, který má vést jeho kampaň. Za spolkem stojí šéf Drahošovy prezidentské kampaně Jakub Kleindienst a další člen jeho volebního týmu Aleš Novák. Významnou pomocí v kampani budou sociální sítě – na oficiálním twitterovém účtu má Drahoš téměř 40 tisíc a na Facebooku dokonce přes 164 tisíc sledujících.

Souboj rivalů

Zajímavý bude zmiňovaný souboj Drahoše s Evou Sykovou, kterou neúspěšný kandidát na prezidenta v roce 2016, kdy působil ještě jako předseda Akademie věd, odvolal z pozice ředitelky Ústavu experimentální medicíny.

Důvodem k takovému kroku měla být kauza, podle které ústav údajně bral od svých pacientů během klinických studií neoprávněné peníze. V roce 2009 si přitom už jeden souboj vyzkoušeli, při volbě předsedy Akademie věd tehdy Drahoš proti své sokyni zvítězil.

Hilšer chce do Senátu, proti sobě má ale výrazné vyzyvatele

Rodina, brýle a tituly

V roce 1974 si vzal Evou Drahošovou, se kterou má dvě dcery, Radku a Lenku a vnuky Filipa a Lukáše. Na svůj věk je Drahoš údajně ve velmi dobré kondici. Dokazovat to má i fakt, že při prezidentských volbách se do popředí zájmů dostala i marginální kauza kolem jeho brýlí. Po operaci očí, kterou v minulosti absolvoval, už brýle nosit nemusí, dál ale – údajně kvůli zvyku – nosí nedioptrické, což v době kampaně někteří označovali za pózu.

V prezidentských volbách měl ze všech kandidátů jednoznačně nejvíc titulů. Je profesorem chemie, doktorem věd i a obdržel i několik čestných doktorátů ze zahraničí.

Drahoš, Hilšer i Fischer: kdo všechno se může dostat do Senátu

Autor: sou
 

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!