Volby 2020 | Senát už umělce a sportovce neláká, snaží se o něj hlavně expolitici | E15.cz

Senát už umělce a sportovce neláká, letos o něj usilují hlavně expolitici

Pavel Otto

Baletní mistr Vlastimil Harapes, saxofonista Felix Slováček, žokej Josef Váňa nebo olympijský vítěz z Nagana, hokejista Jiří Šlégr. Takovými jmény se ANO, ČSSD či Strana soukromníků snažily nalákat voliče ve volbách do Senátu v roce 2016. I tehdy se souběžně volilo do krajských zastupitelstev jako nyní. Letos však umělci nebo sportovci na kandidátkách nejsou.

Stejně jako v minulosti se obmění třetina z 81 členů horní komory parlamentu, kandidátů je 235. Ze známých osobností tentokrát usilují o šestileté mandáty hlavně expolitici.

Politolog Petr Jüptner míní, že především hnutí ANO se už v senátních volbách nesnaží za každou cenu uspět. V těch nadcházejících nepostavilo žádného kandidáta v osmi obvodech ze sedmadvaceti. „Spočítalo si, že pouze známé tváře volby nevyhrávají. Navíc se od něj společensky významné osobnosti začaly odklánět,“ řekl.

Pravice i další strany pak sázejí převážně na úspěšné komunální politiky nebo politické matadory.

V Praze 1 je to bývalá šéfka Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS). V Praze pět se utkají exministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD a ANO) s někdejším členem ODA a velvyslancem Michaelem Žantovským (ODS, TOP 09 a STAN).

Na Znojemsku opět přesvědčuje voliče bývalý ředitel televize Nova Vladimír Železný (Trikolora), který byl senátorem poprvé zvolen v roce 2002. Exministr dopravy za ANO Antonín Prachař zkouší politické štěstí jako nestraník na Přerovsku a bývalý poslanec TOP 09 Pavol Lukša bojuje o hlasy ve volebním okrese Frýdek-Místek jako předseda uskupení Dobrá volba 2016.   

Na Kladensku obhajuje funkci senátora exministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD s podporou Budoucnosti). Jeho kolegyně Jitka Seitlová (KDU-ČSL, Zelení, TOP 09 a STAN) se snaží o znovuzvolení na Přerovsku.

Brno čeká souboj mezi zakladatelem a místopředsedou Pirátské strany Jiřím Kadeřávkem, donedávná ombudsmankou Annou Šabatovou (Zelení SEN 21 a Idealisté) a dvěma známými lékaři Romanem Krausem  (ODS a TOP 09) a Tomášem Tomášem (KDU-ČSL).  

Na napínavý duel se mohou voliči těšit také na Pelhřimovsku. Utká se tam exministr kultury Vítězslav Jandák, který ze sociální demokracie přestoupil k ANO, s bývalým šéfem Senátu Milanem Štěchem (ČSSD).

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!