Šlachta představil svoje hnutí Přísaha | e15.cz
M A

Poslanecké volby 2021

Šlachta představil svoje hnutí, chce jít už do říjnových voleb

Bývalý šéf policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta
Bývalý šéf policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta
• 
ZDROJ: ČTK / Šulová Kateřina

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta představil své nové politické hnutí Přísaha. Chce se s ním zúčastnit už říjnových sněmovních voleb.

Hnutí hodlá uspět s protikorupčním programem. Na jeho vznik si Šlachta vzal podle svých slov půjčku. „Nestojí za mnou žádný podnikatel, žádný miliardář. Jak asi víte, protože jsem 30 let sloužil pro stát, ani já nejsem žádný miliardář. Tak jsem si na to společně s mým kamarádem a blízkým přítelem Tomášem Sochrem vzal půjčku. Na to, aby za tím byly moje peníze. Nechci, aby mě někdo vlastnil. A za tyto peníze se budu ucházet o hlasy voličů,“ uvedl.

Tvářemi hnutí jsou kromě Šlachty a někdejšího policisty Sochra i další bývalí Šlachtovi kolegové u policie Jiří Komárek a Jaroslav Pelc, sociální pracovnice Jaroslava Pauchová a právnička a podnikatelka Eva Gajdošík.

Hnutí chce prosazovat například odstřihnutí policie od politických tlaků, obnovení specializovaných policejních útvarů, zejména se zaměřením na ekonomickou trestnou činnost, zrychlení práce soudů, přijetí zákona o lobbingu, ale i zachování české identity, dostupnost českých bezpečných potravin, spravedlivé školství nebo větší sociální mobilitu.

Jeho uskupení podle něj není levicové ani pravicové. „Jsme hnutí spravedlivého středu,“ prohlásil Šlachta. Dodal, že nechce zvyšovat daně občanům a živnostníkům ani věk odchodu do důchodu. Chce prosazovat dostupnou a včasnou zdravotní péči pro všechny, dbát na bezpečnost a dodržování pravidel a bude velmi důsledné v řešení migrace.

Expertní týmy už podle Šlachty pracují na částech programu, které se týkají ekonomiky, školství, zdravotnictví, krizového řízení a bezpečnosti. Garanti budou postupně představováni. Přísaha má podle Šlachty z 95 procent obsazeny všechny kraje, ale zatím jde o lidi, kteří hnutí pomáhají, nikoliv o kandidáty. Jací lidé budou v čele kandidátek a ve kterém kraji by mohl kandidovat on, Šlachta nechtěl říci. Poukázal na to, že hnutí se teprve zakládá a sbírá podpisy pro registraci. Sestavování kandidátek podle něj přijde na řadu později. Za předčasné označil i úvahy, se kterou stranou by Přísaha případně mohla jít do koalice, pokud by se dostala do sněmovny a podílela se na sestavování příští vlády.

Kvůli pandemii koronaviru bude pořádat takzvané drive-in debaty, na které budou účastníci jezdit auty. První taková akce se koná už ve čtvrtek vpodvečer v Pasohlávkách u Brna.

Šlachta řídil protimafiánský úřad policie od ledna 2008, kdy nahradil Jana Kubiceho, do června 2016. V roce 2013 se podílel na policejním zásahu na úřadu vlády, který poté vedl k pádu kabinetu Petra Nečase (ODS). Nikdo z obviněných politiků ale nakonec nebyl odsouzen. Neprokázala se ani podezření kolem manipulací veřejných zakázek lidmi napojenými na politiky.

Od policie Šlachta odešel v roce 2016 kvůli reorganizaci, při které byl ÚOOZ sloučen s protikorupční policií do Národní centrály proti organizovanému zločinu, a Šlachta tak přišel o místo. Poté nastoupil jako ředitel pátrací sekce Generálního ředitelství cel, kde předloni také skončil. Loni policie prověřovala, zda Šlachta ve své knize Třicet let pod přísahou nezveřejnil tajné informace. Případ odložila.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery