Americký Senát schválil plán financování vlády | E15.cz

Americký Senát schválil plán financování vlády

Kapitol, sídlo obou komor amerického parlamentu
Kapitol, sídlo obou komor amerického parlamentu
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Kmccoy via Wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký Senát schválil plán financování vlády ve výši 1,1 bilionu dolarů, který již ve čtvrtek odsouhlasila Sněmovna reprezentantů. Senát tak odvrátil hrozbu ochromení státní správy. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž Kongres už finanční plán poslal k podpisu prezidentovi Baracku Obamovi.

Pro přijetí dokumentu se v Senátu vyslovilo 56 poslanců, proti jich bylo 40. V dolní komoře Kongresu prošel plán vládních financí těsnou většinou, když ho podpořilo 219 zákonodárců a 206 bylo proti. Plán zajišťuje peníze téměř pro celou vládu až do 30. září, kdy končí stávající rozpočtový rok.

Jedinou výjimkou je ministerstvo vnitřní bezpečnosti, které bude financováno jen do 27. února. Republikáni se pak chtějí pokusit přimět Obamu, aby změnil svou přistěhovaleckou politiku, jež zbavuje hrozby deportace miliony imigrantů nelegálně žijících v USA.

Plán prý oslabuje regulaci bank

Plán financování vlády čelil v Kongresu odporu demokratických liberálů, kterým se nelíbilo, že text oslabuje regulaci bank a výrazně zvyšuje možnost soukromého financování politických stran v předvolebních kampaních. Republikánští konzervativci byli zase nespokojeni s tím, že plán neobsahuje žádná opatření, která by mohla zabránit Obamově záměru ochránit před vypovězením z USA skoro pět milionů přistěhovalců bez platných dokladů.

Prezident Obama výsledný text označil za klasický kompromis vytvořený „rozdělenou vládou, kterou si Američané zvolili“. Senát měl podle původního oznámení hlasovat o plánu až v pondělí, vůdci republikánů a demokratů v horní komoře Kongresu se ale nakonec dohodli, že se hlasování uskuteční již v sobotu večer (v noci na dnešek SEČ).

Loňské spory vyvrcholily 16denní uzavírkou úřadů

Obama již dříve řekl, že plán podepíše. Už v sobotu prezident podepsal provizorní financování vlády, které umožní fungování federální vlády až do středy. Dosavadní plán financování vlády totiž platil pouze do čtvrteční půlnoci místního času.

Loňský střet kolem financování vlády, který na 16 dní uzavřel většinu amerických federálních úřadů, způsobil podle průzkumů značné politické škody politickým stranám a dál oslabil důvěru Američanů v politický systém a především v Kongres.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video