Americkým výcvikem na Ukrajině nesmějí projít radikálové

Zahájení výcviku ukrajinských jednotek

Zahájení výcviku ukrajinských jednotek Zdroj: ctk

Americká Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek schválila dodatek k zákonu o zahraniční vojenské pomoci, v němž zakazuje americkým instruktorům podílet se na výcviku příslušníků ukrajinského dobrovolnického praporu Azov a blokuje dodávky mobilních protiletadlových raket na Ukrajinu. Příslušníci praporu Azov jsou v dodatku označeni za neonacisty a rasisty.

Oznámila to rozhlasová stanice Hlas Ameriky s odvoláním na prohlášení iniciátora dodatku, demokratického poslance z Michiganu Johna Conyerse.

Conyers se při předkládání svého návrhu podle Hlasu Ameriky odvolal na informace západního tisku, podle nichž vyznává tisícovka příslušníků praporu Azov „otevřeně neonacistické názory“. Bojový prapor Azova nese vyobrazení symbolu hitlerovské divize SS Das Reich, příslušníci praporu propagují teze o převaze bílé rasy a autokratické diktatuře.

List The Washigton Post nedávno napsal, že Azov může obrátit zbraně i proti Kyjevu, pokud se rozhodne pro politické, nikoli vojenské řešení konfliktu na východě země.

„Pozdě, ale přece,“ komentovalo ruské ministerstvo zahraničí rozhodnutí amerických poslanců. „Dalším logickým krokem by mělo být přiznání, že loňský státní převrat v Kyjevě, který Washington aktivně podporoval, provedli ti samí nacističtí výrostci,“ soudí ruská diplomacie.

Podle dostupných informací je zakladatelem praporu ukrajinský ultrapravicový radikál Andrij Bileckyj, šéf Sociálně nacionálního sdružení, které je volně spojeno s ukrajinským Pravým sektorem. Šestatřicetiletý aktivista, zvolený loni do ukrajinského parlamentu, je znám pod bojovou přezdívkou Bílý vůdce.

Součást Národní gardy

Azov se loni v září stal součástí ukrajinské Národní gardy a Bileckyj dostal hodnost podplukovníka. Podle informací ukrajinských médií, nedávno ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov oznámil, že Azov se stane jednou z prvních jednotek, které budou cvičit američtí instruktoři. Prapor Azov v současné době operuje u ukrajinského přístavu Mariupol, který je vystaven značnému tlaku separatistů.

Conyers se ve zdůvodnění svého návrhu odvolal na zkušenosti z války v Afghánistánu po sovětské okupaci v 80. letech minulého století, kdy Pentagon zásoboval zbraněmi protisovětské povstalce.

„Jak ukazuje účast USA v afghánském konfliktu po sovětské invazi, příliš aktivní vojenská podpora a nadměrné množství dodávaných zbraní může vést k destabilizaci a nakonec i poškodit naše vlastní národní zájmy,“ uvedl poslanec.