Asad má zřejmě opět pod kontrolou strategické město Darája
Mezitím také pokračují boje u turecko-syrského pohraničí, kde před pár dny zahájila ofenzivu Ankara. Turecké stíhačky F-16 dnes v oblasti zaútočily na pozice, které drží bojovníci napojení na Demokratické síly Sýrie (SDF). K útoku došlo ve vesnici jižně od města Džarábulus, oznámila agentura Reuters s odvoláním na koalici SDF, kterou podporují Spojené státy.
Turecké stíhačky F-16 útočily na pozice, které drží bojovníci napojení na Demokratické síly Sýrie (SDF). K útoku došlo ve vesnici jižně od města Džarábulus, oznámila agentura Reuters s odvoláním na koalici SDF, kterou podporují Spojené státy. Na turecké tanky zaútočili povstalci ze syrského území raketami a zabili jednoho tureckého vojáka a zranili tři další.
Turecké bezpečnostní síly oznámily, že zasáhly na syrském území šest cílů teroristické organizace Islámský stát (IS) a pozice kurdských milicí YPG, jejichž postupu se Turci obávají. Kurdské milice jsou součástí SDF a nedávno zaznamenaly úspěchy v boji proti radikálům z IS.
Turecko bojuje jak proti teroristům z hnutí Islámský stát, tak proti kurdským povstalcům kolem turecko-syrské hranice. Dnešní zabitý voják je první tureckou obětí v syrské občanské válce.
Symbolický význam města
Výraznou hodnotu má úspěch vládních vojsk v Daráji, která se v roce 2011 stala dějištěm prvních poklidných protestů proti syrské vládě a jako taková má pro mnohé Syřany velký symbolický význam. Kromě toho se vláda prezidenta Bašára Asada snaží zvýšit bezpečnost v metropoli tím, že vytlačí rebely ze všech okolních oblastí.
Napjatá ovšem zůstává situace v Halabu, který je v posledních měsících místem intenzivních bojů. Dnešní bombardování zasáhlo čtvrť Maádí na východě města. Nedaleko od místa, kde dopadly bomby, byl v tu dobu stan, kde přijímali kondolence příbuzní zabitých při jiném útoku barelovými bombami. Uvedl to Ramí Abdar Rahmán ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi sleduje z Británie, údajně za pomoci sítě informátorů v terénu.
Západní část Halabu má pod kontrolou Asadova vláda, zatímco východní oblast ovládají povstalci. Právě tam uvázlo bez přístupu k zásobování přes 200 tisíc lidí.
OSN dlouhodobě usiluje o dojednání mimořádného příměří. Zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura dnes podle agentury Reuters vyzval bojující strany, aby se do neděle dohodly na osmačtyřicetihodinovém zastavení palby, aby bylo možné dostat do Halabu bezpečně zásilku humanitární pomoci.