Bílý dům odmítl snížení ratingu úvěrové spolehlivosti USA agenturou Moody´s
Americká vláda odmítá snížení ratingu úvěrové spolehlivosti Spojených států, ke kterému v pátek přistoupila agentura Moody's. Šéf komunikace Bílého domu Steven Cheung kritizoval hlavního ekonoma agentury Marka Zandiho.
„Jeho ´analýzy´ nebere nikdo vážně. Opakovaně se prokázalo, že nemá pravdu,“ napsal Cheung na sociální síti X. Zandiho označil za dlouholetého oponenta amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Zandi se odmítl k příspěvku vyjádřit. Zandi je hlavním ekonomem společnosti Moody's Analytics, která je subjektem odděleným od ratingové agentury Moody's.
Bývalý hlavní ekonomický poradce Trumpa a ekonom Heritage Foundation označil tento krok za „nehorázný“. „Pokud americký vládní dluhopis není aktivum se třemi A, tak co potom je?“ řekl agentuře Reuters.
Moody's Investors Service v pátek snížila rating úvěrové spolehlivosti Spojených států z nejvyššího stupně Aaa na Aa1 a varovala před rostoucí mírou zadlužení americké vlády a prohlubujícím se rozpočtovým deficitem největší světové ekonomiky. Je to poprvé, kdy USA nemají nejvyšší rating alespoň od jedné z trojice velkých agentur, připomíná list Financial Times na svých internetových stránkách.
Trump narazil v Kongresu
Trump od svého lednového návratu do Bílého domu prohlásil, že bude vyrovnávat rozpočet. Jeho ministr financí Scott Bessent pak opakovaně uvedl, že současná administrativa usiluje o snížení nákladů na financování americké vlády. Pokusy administrativy zvýšit příjmy a snížit výdaje však zatím investory nepřesvědčily.
Trump tlačí na zákonodárce v Kongresu ovládaném republikány, aby schválili zákon o prodloužení daňových škrtů z roku 2017, které byly jeho hlavním legislativním úspěchem v prvním volebním období. Podle nestranických analytiků to však způsobí navýšení dluhu federální vlády o biliony. V pátek ale návrh daňového zákona neprošel důležitou procedurální překážkou, protože tvrdá linie republikánů požadující hlubší výdajové škrty ho zablokovala. To je pro republikánského prezidenta ojedinělý politický neúspěch.
Podle Moody's zvažované fiskální návrhy pravděpodobně nepovedou k trvalému a několikaletému snížení deficitu. Podle agentury se dluhová zátěž federální vlády do roku 2035 zvýší přibližně na 134 procent hrubého domácího produktu z 98 procent v roce 2024.
Zpráva o snížení ratingu se objevila po uzavření finančních trhů. Výnosy státních dluhopisů však v reakci na oznámení rostou. Podle analytiků by snížení ratingu mohlo přimět investory k opatrnosti, až se v pondělí trhy opět otevřou.