Bohatství Tálibánu pochází z kriminálních aktivit. Vévodí jim obchod s narkotiky a výpalné
Tálibán ovládl hlavní město Afghánistánu Kábul a většinu úředních budov, radikálnímu hnutí se podařilo dostat pod kontrolu takřka celou zemi. Tento vývoj by nebyl možný, kdyby islamisté neměli k dispozici odpovídající finanční prostředky. Podle zpravodajských a dalších zdrojů se hnutí v uplynulých letech každý rok dařilo získávat 400 milionů až 1,6 miliardy dolarů. Velká část zřejmě pramenila z kriminálních aktivit, jako jsou únosy, vybírání peněz za „ochranu“ a produkce opia a pašování narkotik. Experti očekávají, že drogové aktivity hnutí nyní ještě vzrostou.
Web India Today zdůrazňuje, že tálibové dneška vypadají o poznání jinak než v roce 2001, kdy proti nim někdejší americký prezident George Bush mladší zahájil vleklé tažení. „Jejich zbraně se jeví nově, jejich vozidla Humvee jsou v perfektním stavu, i jejich oblečení a úhledné sestřihy se liší od rozcuchaných vzhledů z minulosti,“ uvedl v analýze Sudžaj Bhattačaryja.
Není podle něj pochyb o tom, že hnutí vládne značnými prostředky, které mu umožnily vyzbrojit se a celkově se připravit na převzetí moci. Tálibán je pravidelně různými médii a odborníky zařazován mezi nejbohatší teroristické organizace světa po bok libanonského Hizballáhu a palestinského Hamásu.
A pokud se dá z jejich odhadů soudit, jmění hnutí roste. Zatímco v roce 2016 časopis Forbes uvedl, že roční příjem Tálibánu dosáhl 400 milionů dolarů, podle důvěrné zprávy NATO, získané Rádiem Svobodná Evropa (RFE/RL), hospodařil ve finančním roce 2019/2020 již s rozpočtem 1,6 miliardy dolarů.
„Tálibán rozvinul své financování, aby se stal nezávislou politickou a vojenskou entitou,“ uvedlo RFE/RL v materiálu, který dokonce rozvádí jednotlivé příjmové složky. Největší částku – 464 milionů dolarů – získala organizace z ilegální těžby nerostného bohatství a z výpalného s ní souvisejícího.
„Tálibán ovládá oblast Raghistán a tam také kontroluje těžbu zlata. Každý, kdo v regionu hledá zlato, je nucen dávat pětinu svého nálezu Tálibánu,“ popsal před časem příklad těchto aktivit zmíněné stanici jeden z obyvatel odlehlé části země.
Jen o pár desítek milionů dolarů méně získali radikálové podle materiálu RFE/RL z produkce opia a obchodu s drogami. Baštou pěstování máku je údolí řeky Hilmand, odkud pochází až devadesát procent světového heroinu. Dá se přitom podle stanice očekávat, že objem narkotik pašovaných ze země ještě vzroste, což bude mít dopad i na Evropu.
Už loni se podle zprávy OSN rozšířila osevní plocha máku v Afghánistánu o 37 procent na 224 tisíc hektarů. Nahrávala tomu politická nestabilita a nedostatek jiných pracovních příležitostí. Afghánistán je domovem i dalších drog, především pervitinu. Ten je v důsledku rozšíření divoce rostoucího chvojníku a levnější výrobě na vzestupu a pašeráci se ho snaží dostat k zákazníkům po tradičních heroinových stezkách.
Tálibán sice v minulosti formálně odsuzoval obchod s narkotiky, odborníci však pochybují o tom, že bude chtít po získání moci proti výnosnému odvětví zakročit a zbavit se tak podstatné složky příjmů. Naopak, s kontrolou všech hranic se mu nabízejí nové možnosti, míní.
Kromě dalších způsobů vydírání či únosů cizinců a zaměstnanců velkých firem se hnutí může spolehnout také na štědré dárce. Loni shromáždilo téměř čtvrt miliardy dolarů od bohatých podporovatelů i prostřednictvím sítě charit.
O intenzivních výběrech darů na hraně dobrovolnosti v pákistánských příhraničních oblastech na boj ve jménu Alláha média informovala v uplynulých týdnech. Tálibové žádali o příspěvky v pákistánských mešitách i na bazarech.
Spekulovalo se i o tom, že Tálibán získává peníze také z Íránu. Podle některých zdrojů se o posílení organizace snažilo i Rusko, a to jak finanční formou, tak pomocí zbraní a výcviku bojovníků.
S ovládnutím celé země navíc hrozí, že se Tálibán dostane i k prostředkům, které spravovala dosavadní vláda, a to včetně těch zahraničních. Američtí republikáni už vyzvali Fed, aby zajistil, že afghánské účty ve Spojených státech hnutí do rukou nepadnou.
„Přístup k těmto účtům by ještě posílil jeho vzestup,“ varoval podle Bloombergu republikánský kongresman za Kentucky Andy Barr.