Tálibán ovládl Afghánistán | ONLINE: boje, evakuace, Kábul a NATO | e15.cz

ONLINE: Člověk v tísni vyhlásil sbírku pro Afghánistán, ministři G7 chtějí společnou misi

ČTK, čer, fry, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
6

Třetím dnem pokračuje mnohdy chaotická evakuace cizinců i Afghánců z kábulského letiště. Tisíce lidí se tam uchýlily ve snaze opustit zemi poté, co radikální islamistické hnutí Tálibán ovládlo prakticky celou zemi a v neděli i hlavní město. Zatímco Tálibán opakovaně ujišťuje, že si přeje mír, že se ho není třeba obávat a že chce vytvořit širokou koalici, dnes se objevila informace o protitálibánské demonstraci, proti které bojovníci hnutí tvrdě zasáhli a při které několik osob zemřelo. Americký prezident Joe Biden prohlásil, že američtí vojáci zatím zůstávají v Kábulu.

Demonstrace se odehrála ve východoafghánském městě Dželálábád a při zákroku tálibů podle agentury Reuters přišli o život nejméně tři lidé a více než desítka dalších utrpěla zranění. Podle svědků se obyvatelé správního centra provincie Nangarhár pokoušeli vztyčit na náměstí dosavadní afghánskou státní vlajku. Protestní akce byla jedním z prvních projevů odporu místních vůči Tálibánu v posledních dnech.

Evropská unie, Spojené státy, Británie, Kanada a 17 dalších zemí ve středu zveřejnily společné prohlášení, v němž vyjadřují obavu o práva afghánských žen a dívek a naléhají na nynější politické vedení Afghánistánu, aby zaručilo ochranu těchto práv.

Z kábulského letiště, na kterém od neděle panuje zmatek a které je přeplněné lidmi snažícími se odcestovat do zahraničí, ve středu odstartoval třetí český evakuační letoun. Na palubě je 62 osob, mezi nimi afghánští tlumočníci nebo držitelé trvalého pobytu v ČR, a čtyři Afghánci, o jejichž přepravu požádalo Slovensko. Uvedli to čeští představitelé. Letadlo v Česku přistálo krátce po 22. hodině. Při předchozích dvou letech evakuační speciály dopravily do Česka 133 lidí. Pokračují i evakuační lety organizované dalšími zeměmi.

„Naši vojáci zasluhují úctu a poděkování. Šli za hranici svých možností, aby na palubu speciálu dostali co nejvíce lidí,“ uvedl ministr obrany. Českým diplomatům a vojákům poděkoval i ministr zahraničí. 

Tálibán ve středu oznámil, že jeho vůdci, dosud žijící převážně v anonymitě, se postupně představí světu. Zástupci hnutí, které po nedělním obsazení Kábulu de facto převzalo moc v Afghánistánu, se mají v následujících 48 hodinách setkat s vlivnými členy bývalých afghánských kabinetů. Hnutí slibuje vytvořit mnohostrannou islámskou vládu.

V tlačenici před kábulským mezinárodním letištěm se ve středu zranilo 17 lidí. Podle bezpečnostního představitele NATO ale nejsou zprávy o tom, že by bojovníci Tálibánu použili proti davům u letiště násilí. Civilisté byli vyzváni, aby se tam přestali shromažďovat, pokud nemají pas a vízum, které by jim umožnily odlet ze země.

Tálibán se ujímá vlády nad Afghánistánem
Obnovit
22:01
19.  8.  2021

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost, online přenos dění v Afghánistánu končí. Veškeré důležité zprávy budete moci dále sledovat na webu E15. 

20:36
19.  8.  2021

Bojovníci radikálního islamistického hnutí Tálibán v Afghánistánu zastřelili příbuzného novináře pracujícího pro Deutsche Welle (DW). Informovala o tom dnes tato německá veřejnoprávní rozhlasová a televizní společnost určená pro vysílání do zahraničí. Další příbuzný novináře byl při útoku těžce zraněn. Další podrobnosti stanice nesdělila.

18:31
19.  8.  2021

Ministři zahraničí zemí skupiny G7 vyzvali mezinárodní společenství ke společné misi, která by zamezila dalšímu stupňování krize v Afghánistánu.

18:17
19.  8.  2021

Humanitární organizace Člověk v tísni vyhlásila veřejnou sbírku SOS Afghánistán. Peníze chce použít na akutní humanitární pomoc uvnitř země, zejména pak pro ženy a děti. Organizace prozatím uvolnila na pomoc Afghánistánu milion korun z takzvaného Klubu přátel. Informovala o tom dnes Markéta Zemánková z Člověka v tísni.

"Jsme v zemi 20 let a můžeme, díky našim lidem, začít pomáhat jak na místě, hlavně na severu země, tak uprchlíkům. Situace se neustále vyvíjí a je velmi složitá, zároveň obrovská potřeba humanitární pomoci den za dnem roste," uvedl ředitel organizace Šimon Pánek. Číslo účtu, na který mohou lidé přispět, je 956595651/0300.

16:51
19.  8.  2021

Mluvčí Tálibánu na twitteru vydal prohlášení ke 102. výročí nezávislosti země na Británii. V deklaraci použil název Islámský emirát Afghánistán.

16:38
19.  8.  2021

Česko by se nyní mělo zaměřit na integraci afghánských tlumočníků a jejich rodin, kteří byli evakuováni do České republiky. Po dnešní debatě členů sněmovního branného výboru se zástupci ministerstva obrany a armády to řekli předsedkyně výboru Jana Černochová (ODS) a jeho místopředseda Jan Lipavský (Piráti). Diskuse se účastnili také ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a náčelník generálního štábu Aleš Opata.

16:01
19.  8.  2021

Piloti letadel do afghánského Kábulu musejí ve vzduchu i na letišti sami mezi sebou udržovat rozestupy, aby se letouny nesrazily. Na kábulském letišti je provizorní systém informování letadel zahlcený a špatně slyšitelný, piloti podle pokynů řízení provozu přistávají a vzlétají na vlastní nebezpečí. Své zkušenosti z třetího evakuačního letu do Kábulu popsal jeho pilot, jehož vyjádření dnes poskytla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

15:11
19.  8.  2021

Česká republika pozastavila úhradu 40 milionů korun na rozvojovou pomoc Afghánistánu. Další postup bude řešit s EU a NATO, sdělilo ministerstvo zahraničí.

14:14
19.  8.  2021

Vnitro zatím neví, kolik evakuovaných Afghánců bude chtít v České republice zůstat. Informace bude resort mít po ukončení karantény a pohovorů, řekl ministr vnitra Jan Hamáček.

14:00
19.  8.  2021

Tálibán se podle amerického prezidenta Joe Bidena nezměnil. Hnutí ale čelí rozhodnutí o tom, zda chce být uznáno mezinárodním společenstvím, řekl prezident televizi ABC News.

13:32
19.  8.  2021

Německo z Afghánistánu evakuovalo zatím přes 900 lidí. Německý ministr zahraničí Maas čelí další kritice. Zelení chtějí jednat s Tálibánem.

13:24
19.  8.  2021

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek nevyloučil, že další jednotliví spolupracovníci České republiky nebo Afghánci s vazbou na Českou republiku budou evakuováni spojenci.

12:56
19.  8.  2021

Třetím letem z Afghánistánu byla evakuační mise podle premiéra Andreje Babiše skončena. Vojáci a velvyslanec Jiří Baloun podle něho předvedli fantastický výkon.

Armádní letoun ČR

Český velvyslanec v Afghánistánu Jiří Baloun

12:26
19.  8.  2021

Francie nebude spolupracovat s radikálním islamistickým hnutím Tálibán, které převzalo kontrolu nad Afghánistánem, a neuzná ani jeho vládu. S odvoláním na francouzského státního tajemníka pro evropské záležitosti Clémenta Beaunea to dnes napsala agentura AFP. Podobně se ve středu vyjádřil i francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian.

Na pařížské letiště Roissy dorazil evakuační let z Kábulu

Na pařížské letiště Roissy dorazil evakuační let z Kábulu

Na pařížské letiště Roissy dorazil evakuační let z Kábulu

11:59
19.  8.  2021

Slovensko podle šéfa diplomacie Ivana Korčoka evakuovalo z Afghánistánu 24 lidí, z toho čtyři přepravilo české letadlo. Mezi evakuovanými je osm Afghánců.

11:32
19.  8.  2021

Teroristické organizace Al-Káida na Arabském poloostrově pogratulovala radikálnímu hnutí Tálibán k nedávnému převzetí moci v Afghánistánu. Informovala o tom agentura AFP.

11:18
19.  8.  2021

O situaci v Afghánistánu, kde v uplynulých dnech převzalo moc islamistické hnutí Tálibán, budou v pátek jednat ministři zahraničí členských zemí NATO.

10:42
19.  8.  2021

V afghánském Asadábádu, kde lidé vyšli do ulic s vlajkami na Den nezávislosti, střílel Tálibán do davu. Na místě je několik mrtvých, píše Reuters.

Tálibánští bojovníci v Kábulu

Tálibánští bojovníci v Kábulu

Tálibánští bojovníci v Kábulu

Tálibánští bojovníci v Kábulu

9:52
19.  8.  2021

Do Španělska dorazilo prvních 106 pracovníků EU v Afghánistánu. V bezpečí je také 400 Afghánců, kteří pracovali pro unijní instituce, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

Šef unijní diplomacie Josep Borrell

9:51
19.  8.  2021

Britští vojáci zůstanou na mezinárodním letišti v Kábulu dokud ho bude chránit americká armáda. Uvedl to dnes britský ministr obrany Ben Wallace.

9:34
19.  8.  2021

Tálibán zintenzivnil pátrání po lidech, kteří spolupracovali s NATO nebo USA, a vyhrožuje jejich blízkým, uvádí podle listu NYT interní zpráva OSN.

8:39
19.  8.  2021

V Afghánistánu stále zůstávají lidé žádající o záchranu českou vládu, a to včetně dětí. Jejich příbuzní žijící v Česku mají obavu o jejich život.

8:26
19.  8.  2021

Celkem 12 lidí zemřelo na kábulském letišti a v okolí od neděle, kdy nad afghánskou metropolí převzal kontrolu Tálibán, uvádí jeho činitelé i NATO.

8:23
19.  8.  2021

Česko zatím neplánuje další evakuační let do Afghánistánu. Téměř všechny lidi zařazené do evakuačního programu se podařilo dostat do Česka, řekl vicepremiér Jan Hamáček.

8:01
19.  8.  2021

Italský premiér Mario Draghi chce kvůli situaci v Afghánistánu, nad kterým v posledních dnech získalo kontrolu hnutí Tálibán, svolat summit skupiny G20. Informovala o tom italská média.

7:35
19.  8.  2021

Americká stanice CNN na svém webu informuje o afghánském tlumočníkovi, který tvrdí, že pracoval pro českou armádu a ta ho ve středu nechala i s jeho rodinou stát na letištní ploše v Kábulu, protože se nevešli do evakuačního letadla. Třiatřicetiletý Rafiulláh, jeho žena a čtyřletý syn čekali před mezinárodním letištěm v afghánské metropoli tři dny, píše CNN.

6:30
19.  8.  2021

Americký prezident Joe Biden prohlásil, že je odhodlán ponechat jednotky USA v Afghánistánu, dokud nebudou evakuováni všichni Američané, i kdyby to znamenalo zachovat vojenskou přítomnost v zemi po 31. srpnu. 

22:21
18.  8.  2021

V Praze přistál po 22:00 třetí evakuační letoun z Afghánistánu. Přivezl 62 lidí, mezi nimi tlumočníky s rodinami či Afghánce s trvalým pobytem v ČR.

21:30
18.  8.  2021

 

21:00
18.  8.  2021

Afghánistán by po převzetí moci Tálibánem mohla vést vládní rada a nejvyšší vůdce radikálního islamistického hnutí Hajbatulláh Achúndzáda pravděpodobně nadále zůstane ve vedení země, sdělil agentuře Reuters vysoce postavený člen Tálibánu Vahídulláh Hášimí. Hnutí se podle něj sice zatím plně neshodlo na budoucím uspořádání země, ale rozhodně v ní nebude panovat demokracie. Tálibán také oslovil vojáky a piloty, kteří bojovali na straně afghánské vlády, a nabídl jim začlenění do nově vznikající společné armády, uvedl Reuters.

"Nebude tu vůbec žádný demokratický systém, protože ten v zemi nemá žádné kořeny. Nebudeme diskutovat, jaký typ politického systému bychom měli v Afghánistánu zřídit, protože je to jasné. Bude tu právo šaría a hotovo," uvedl Vahídulláh Hášimí, který má přístup na jednání vedení Tálibánu a poskytl rozhovor Reuters.

20:04
18.  8.  2021

Do Prahy míří třetí evakuační speciál české armády z Kábulu. Do Česka přiveze 62 Afghánců, na palubě jsou i vojáci českých speciálních sil. Z Kábulu odstartoval kolem 14:00, po asi hodinovém mezipřistání v ázerbájdžánském Baku se jeho přílet na vojenské letiště v Praze očekává dnes večer kolem 22:00. Mezi evakuovanými jsou afghánští tlumočníci s dětmi, držitelé trvalého pobytu v České republice nebo čtyři Afghánci, o jejichž přepravu požádalo Slovensko. Spolek Vlčí máky upozornil, že na kábulském letišti stále několik rodin nebo osob s vazbami na Česko zůstalo. Spolek proto vyzval vládu, aby se uskutečnil další evakuační let.

19:50
18.  8.  2021

Merkelová se po telefonu shodla s Bidenem na nutnosti dostat z Afghánistánu co nejvíce lidí, kteří potřebují ochranu, oznámila německá vláda.

19:29
18.  8.  2021

 

19:20
18.  8.  2021

Na ploše kábulského letiště a kolem rozjezdových drah se v úterý po příletu druhé českého evakuačního speciálu již žádní Afghánci nepohybovali, od letadel je oddělili koaliční vojáci. Na letišti se přistává bez radaru. Uvedl to český armádní pilot. Jeho vyjádření ČTK poskytla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Česká armáda již do Kábulu vypravila tři evakuační lety, druhý z nich v úterý večer přivezl do Prahy 87 lidí. Jeho pilot, jehož jméno armáda nechce zveřejňovat, popsal situaci, se kterou se musí posádky evakuačních letadel vypořádat.

Oproti předchozím zprávám už podle něj při příletu českého letadla byla letištní plocha bez lidí, kvůli kterým bylo předtím letiště uzavřeno. Kvůli obavám z Tálibánu se totiž na plochu dostaly tisíce Afghánců, kteří se snažili dostat do letadel. Někteří při zoufalých pokusech opustit Kábul přištli o život. Podle českého pilota Afghánce od plochy oddělila koaliční vojska, která kolem plochy vytvořila tzv. perimetr, který proniknutí na dráhu zabraňuje.

Pilot poznamenal, že oproti jeho předchozím cestám do Afghánistánu byl na letišti výrazně vyšší letový provoz. "Provoz nad letištěm je řízen jen procedurálně," uvedl. Znamená to, že se přistává bez radaru.

19:10
18.  8.  2021

"Pomoc! Taliban přichází. Taliban se blíží. " Mladá afghánská žena před bránou na letišti prosila americké vojáky, aby ji a další civilisty pustili dovnitř.

19:08
18.  8.  2021

Od obnovení provozu z kábulského mezinárodního letiště za necelé dva dny odletělo nejméně 62 evakuačních letů, téměř 20 z nich zajistily Spojené státy. Na palubě strojů několika zemí bylo přibližně 5000 diplomatů, členů ochranky, humanitárních pracovníků a Afghánců, řekl agentuře Reuters představitel jedné ze západních zemí. Počet evakuovaných stoupá každou hodinou, letecký provoz nad Kábulem je velmi hustý.

V blízkosti letiště jsou nadále davy lidí, kteří se snaží za každou cenu opustit zemi, nad níž převzalo moc radikální islamistické hnutí Tálibán.

Vojenskou část kábulského letiště spravuje americká armáda, která dohlíží na evakuaci cizinců a jejich afghánských spolupracovníků. Civilní část mezinárodního letiště má již pod kontrolou Tálibán. Jeho členové kontrolují u brány dokumenty příchozích, dovnitř pouštějí podle agentury AP jen málo pasažérů. Podle agentury DPA komerční lety zatím nebyly obnoveny.

18:45
18.  8.  2021

Mariňáci na cestě na mezinárodní letiště Hamid Karzai.

18:06
18.  8.  2021

 Evropská unie, Spojené státy, Británie, Kanada a 17 dalších zemí dnes zveřejnily společné prohlášení, v němž vyjadřují obavu o práva afghánských žen a dívek a naléhají na nynější politické vedení Afghánistánu, aby zaručilo ochranu těchto práv. V Afghánistánu se o víkendu obsazením Kábulu završil nástup radikálního islámského hnutí Tálibán, jež v zemi vládlo naposledy před 20 lety, kdy v podstatě odebralo ženám jejich práva. Vedení povstalců nyní nicméně tvrdí, že podobně přísná opatření znovu nezavede.

"Afghánské ženy a dívky, stejně jako celý afghánský lid, si zaslouží žít důstojně a v bezpečí. Je potřeba předejít diskriminaci či obtěžování v jakékoli podobě. My v mezinárodní komunitě jsme připraveni jim pomoci humanitární pomocí a podporou, abychom zajistili, že jejich hlasy budou vyslyšeny," stojí ve vyjádření.

17:59
18.  8.  2021

Z Baku po mezipřistání podle údajů letových radarů odstartoval český vojenský speciál vezoucí do České republiky 62 evakuovaných Afghánců.

17:30
18.  8.  2021

V ázerbájdžánském Baku přistál kvůli tankování třetí český armádní speciál převážející evakuované Afghánce a české vojáky, vyplývá z údajů na radaru.

16:32
18.  8.  2021

ČR bude muset podle ministra Kulhánka akceptovat realitu v Afghánistánu a usilovat o aktivnější spolupráci se zeměmi, které mají kontakty na Tálibán.

15:54
18.  8.  2021

Afghánský prezident Ašraf Ghaní s rodinou je ve Spojených arabských emirátech, sdělilo podle tiskových agentur tamní ministerstvi zahraničí.

15:20
18.  8.  2021

Sedmnáct lidí dnes utrpělo zranění v tlačenici před mezinárodním letištěm v afghánské metropoli Kábulu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na bezpečnostního představitele NATO. Po obsazení většiny Afghánistánu islamistickým hnutím Tálibán se ze země snaží uprchnout tisíce lidí. Podle představitele jedné ze západních mocností osloveného agenturou Reuters je řešení nepokojů na letišti opravdová výzva, protože nikdo nemá oprávnění vyřešit "ten zmatek venku".

Podle představitele NATO nejsou zprávy o tom, že by bojovníci Tálibánu použili proti davům u kábulského letiště násilí. Civilisté byli vyzváni, aby se přestali kolem letiště shromažďovat, pokud nemají pas a vízum, které by jim umožnily odlet ze země.

14:47
18.  8.  2021

Nejméně tři lidé byli zabiti a více než desítka dalších utrpěla zranění při dnešní demonstraci proti islamistickému hnutí Tálibán ve východoafghánském městě Dželálábád. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na svědky, podle nichž bojovníci Tálibánu protest násilně potlačili. Agentura AP s odkazem na zdravotnický zdroj píše o jedné oběti a šesti zraněných.

Protestní akce v Dželálábádu byla jedním z prvních projevů odporu místních lidí vůči Tálibánu, který v posledních dnech obsadil prakticky celé afghánské území.

Podle svědků byli demonstranti zabiti, když se místní obyvatelé pokoušeli vztyčit na náměstí dosavadní afghánskou státní vlajku tvořenou černým, červeným a zeleným pruhem. Tálibán se zmocnil metropole provincie Nangarhár Dželálábádu bez boje o víkendu a stejně jako na dalších místech zde vztyčil svou bílou vlajku s islámským vyznáním víry.

14:11
18.  8.  2021

Na palubě třetího evakuačního letu z Afghánistánu do Česka je 62 pasažérů. Jsou mezi nimi i čtyři Afghánci, o jejichž přepravu požádalo Slovensko. Na twitteru to uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Podle ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) stroj přepravuje také držitele trvalého pobytu v České republice. Podle dřívějších informací bylo z Afghánistánu potřeba evakuovat také vojáky, kteří operaci koordinovali.

13:58
18.  8.  2021
13:50
18.  8.  2021

 

13:34
18.  8.  2021

Podíl respondentů schvalujících působení amerického prezidenta Joea Bidena klesl od předchozího dotazování o sedm procentních bodů a spadl na nejnižší úroveň od jeho nástupu do Bílého domu letos v lednu. Stalo se tak poté, co se o víkendu zhroutila afghánská vláda podporovaná Spojenými státy. Takový je výsledek nového průzkumu společnosti Ipsos pro agenturu Reuters. Oddělený průzkum nicméně ukazuje, že většina Američanů podporuje odchod z Afghánistánu podle aktuálního harmonogramu. Šéf zahraničního výboru amerického Senátu v úterý operaci označil za nedokonalou a ohlásil vyšetřování.

13:28
18.  8.  2021

Převzetí moci v Afghánistánu Tálibánem nemusí vést k dalšímu rozmachu radikálního islámu ve světě, domnívá se bývalý český velvyslanec v zemi Petr Štěpánek. „Myslím si, že můžeme do značné míry vyloučit rozmach radikálního islámu, alespoň ne přímo, protože Tálibán je primárně afghánské, respektive paštunské nábožensko-politické hnutí, které je soustředěné na Afghánistán, a jako takové nemá ambice dobývat se nějaké světovlády," citovala jej ČTK.

Zdůraznil, že je potřeba, aby země NATO a další spojenci měli jednotný a jasný postoj k Tálibánu. „Protože už je evidentní, že Rusko, Čína, Pákistán a Írán budou chtít s Tálibánem spolupracovat, a to samozřejmě z různých důvodů," řekl bývalý velvyslanec.

13:25
18.  8.  2021

Sedmnáct lidí utrpělo zranění v tlačenici před mezinárodním letištěm v afghánské metropoli Kábulu, informovala agentura Reuters s odvoláním na bezpečnostního představitele NATO.

13:23
18.  8.  2021

Uzbekistán se brání přílivu afghánských uprchlíků. Afghánci, kteří v posledních měsících žádali o víza, tvrdí, že je země odmítla a odůvodnila to obavami z koronavir, píše agenutra AP. Uzbecké ministerstvo zahraničí uvedlo, že v sobotu překročilo hranice 84 příslušníků afghánské armády, země jedná o jejich návratu zpět do vlasti. Uzbecká vláda dlouhodobě odmítá podepsat a ratifikovat ženevskou úmluvu o právním postavení uprchlíků. 

13:19
18.  8.  2021

Vůdci islamistického hnutí Tálibán mají v plánu setkat se v příštích 48 hodinách s vlivnými členy bývalých afghánských vlád. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na jednoho z představitelů Tálibánu. Hnutí už vedlo předběžná jednání s exprezidentem Hamídem Karzaiem a s mírovým vyjednávačem svržené vlády Abdulláhem Abdulláhem.

12:39
18.  8.  2021

Situace v Kábulu se stabilizovala, ale zůstává ošidná, řekl britský premiér Boris Johnson na začátku rozpravy o Afghánistánu v dolní komoře britského parlamentu. Oznámil při tom, že Británie ze země vedle mnoha svých občanů evakuovala přes 2000 Afghánců. Britská vláda v úterý ohlásila, že hodlá přijmout 20 tisíc afghánských uprchlíků, z toho 5000 do konce roku. Opoziční labouristé tvrdí, že to je příliš málo a vláda tak nechá na holičkách tisíce dalších Afghánců, kteří s Brity v minulosti spolupracovali.

12:02
18.  8.  2021

Jeden z vrchních vojenských velitelů Tálibánu a vůdce povstalecké skupiny Síť Hakkání Anas Hakkání se sešel s bývalým afghánským prezidentem Hamídem Karzájem. Toho na jednání provázel vrchní mírový vyjednávač bývalé vlády Abdulláh Abdulláh, píše agentura Reuters s odvoláním na zdroje v Tálibánu. Síť Hakkání je významnou frakcí Tálibánu, která má zároveň blízko k teroristické organizaci Al-Káida. Karzáj byl prezidentem Afghánistánu v letech 2004 až 2014.

10:35
18.  8.  2021

Tálibán odpálil sochu vůdce národa Hazárů Abdula Aliho Mazariho, který proti hnutí bojoval během občanské války v 90. letech. Ali Mazari byl mučen a popraven Tálibánem v roce 1995, v roce 2016 mu byl afghánskou vládou posrtně udělen titul mučedník národní jednoty. 

10:18
18.  8.  2021

Nizozemské armádní letadlo odletělo z Kábulu bez jediné evakuované osoby na palubě. Vojákům se nepodařilo z Afghánistánu nikoho odvézt kvůli chaosu, který panuje na mezinárodním letišti. „Je to hrozné. Mnozí čekali se svými rodinami před odletovými bránami," řekla nizozemská ministryně zahraničí Sigrid Kaagová agentuře ANP. „Američtí vojáci, kteří zabezpečují letiště, do nich nevpustili žádné Afghánce, i když měli potřebnou dokumentaci. Letadlo přistálo v Kábulu jen asi na půl hodiny. Doufáme, že dnes se situace zlepší," uvedla ministryně.

10:04
18.  8.  2021

Afghánské měnové rezervy jsou převážně uloženy na zahraničních bankovních účtech a Táliban na ně dosud nedosáhl, řekl agentuře Reuters guvernér centrální banky  Ajmal Ahmaty, který uprchl ze země. 

9:22
18.  8.  2021

Do Německa ráno přiletělo přes Taškent asi 130 evakuovaných z Kábulu. Německá armáda na dnešek plánuje čtyři lety do Kábulu, dosud přepravila 271 lidí.

9:16
18.  8.  2021

Příštích 24 hodin bude v procesu evakuace lidí z Afghánistánu kritických, řekl velitel britských ozbrojených sil, generál Nick Carter. Britové chtějí dnes evakuovat tisícovku lidí, řekl pro BBC.

8:21
18.  8.  2021

Celý svět se nyní mimo jiné zabývá otázkou, proč Tálibán po ovládnutí Afghánistánu zatím vystupuje nad očekávání smířlivě. „Tálibán si zřejmě uvědomuje, že jakkoliv se Afghánistán vcelku snadno a rychle dobývá, je velice složité mu efektivně a dlouho vládnout," nabízí možné vysvětlení novinář specializující se na muslimský svět Pavel Novotný.

7:27
18.  8.  2021

V noci odletěl z Prahy do Afghánistánu další armádní evakuační letoun, vyplývá z údajů na radaru. První dva letecké speciály dopravily do Česka 133 lidí.

6:45
18.  8.  2021

Vývoj událostí během uplynulé noci:

  • Americký prezident Joe Biden a britský premiér Boris Johnson se při telefonickém rozhovoru shodli, že je potřeba uspořádat schůzku zemí G7 kvůli situaci v Afghánistánu. Má se konat virtuálně příští týden.
  • Británie chce v příštích letech poskytnout azyl až 20 tisícům Afghánců, letos jich bude až 5000. Ministryně vnitra Priti Patelová apelovala, aby i další země následovaly britský příklad a poskytly útočiště Afgháncům, kteří se po převzetí moci hnutím Tálibán obávají o svoji bezpečnost.
  • Slib amerického prezidenta Bidena evakuovat další tisíce Afghánců, kteří pracovali pro merickou armádu, se nemusí podařit naplnit. Pentagon hodlá ze země evakuvoat dalčích až 22 tisíc lidí, podle zdrojů agentury Reuters je ale dosažení tohoto cíle v situaci, kdy Tálibán ovládl Kábul i většínu Afghánistánu, pravděpodobně nereálné.
06:30
18.  8.  2021

Dobré ráno, vážení čtenáří. Opět spouštíme online přenos sledující situaci v Afghánistánu.

23:17
17.  8.  2021

Vážení čtenáři, online přenos pro dnešní den končí. V monitorování situace v Afghánistánu budeme pokračovat zítra. 

22:45
17.  8.  2021

Na pražském letišti v Kbelích přistál druhý evakuační letoun z Kábulu s 87 pasažéry. Podle informací úřadů jsou mezi nimi Češi, Afghánci i dva Poláci.

21:19
17.  8.  2021

Španělsko dnes nabídlo ostatním členským zemím Evropské unie, že na svém území dočasně přijme Afghánce, kteří pro EU pracovali. Mělo by se jednat o zhruba 400 osob a jejich rodiny, uvádí španělská média. Země je ochotná udělit až 60 z nich azyl, zbytek by měly přijmout ostatní členské země bloku.

21:07
17.  8.  2021

Kanada nemá v úmyslu uznat legitimitu vlády Tálibánu v Afghánistánu. Podle agentury AFP to dnes prohlásil premiér Justin Trudeau.

19:59
17.  8.  2021

Do Francie z Afghánistánu přiletělo prvních 45 evakuovaných. Letoun s francouzskými občany i cizinci přistál odpoledne na letišti Charlese de Gaullea. Informovala o tom agentura AFP. Své občany i místní pomocníky z Kábulu evakuuje mnoho dalších zemí včetně České republiky. Druhý letoun na pomoc s evakuacemi dnes do afghánské metropole vyslalo například i Nizozemsko.

Své lidi a spolupracovníky evakuují i Francouzi. Letadlo přistálo odpoledne v Paříži. (17.8.2021)

Své lidi a spolupracovníky evakuují i Francouzi. Letadlo přistálo odpoledne v Paříži. (17.8.2021)

Své lidi a spolupracovníky evakuují i Francouzi. Letadlo přistálo odpoledne v Paříži. (17.8.2021)

Své lidi a spolupracovníky evakuují i Francouzi. Letadlo přistálo odpoledne v Paříži. (17.8.2021)

Své lidi a spolupracovníky evakuují i Francouzi. Letadlo přistálo odpoledne v Paříži. (17.8.2021)

Své lidi a spolupracovníky evakuují i Francouzi. Letadlo přistálo odpoledne v Paříži. (17.8.2021)

18:47
17.  8.  2021

Josep Borrell: EU pomůže sousedům Afghánistánu se zvládáním negativních vlivů, které lze očekávat od zesíleného proudu uprchlíků a migrantů, řekl vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku.

18:35
17.  8.  2021

České vojenské letadlo, které veze z Afghánistánu 87 evakuovaných lidí, pokračuje po mezipřistání v ázerbájdžánském Baku v cestě do Prahy.

17:55
17.  8.  2021

Uganda dočasně přijme afghánské uprchlíky. Oznámilo to tamní ministerstvo zahraničí s tím, že vyhovělo americké žádosti. Kolik Afghánců je africká země ochotná přijmout, ale prohlášení ministerstva neuvádí. Místní média, z nichž citovala agentura AFP, hovoří o 2000 lidech.

17:41
17.  8.  2021

Mluvčí Tálibánu slíbil, že ženy budou moci užívat svá práva a budou se moci zapojit do různých oblastí, včetně škol, ovšem v rámci islámského práva.

17:33
17.  8.  2021

Mluvčí Tálibánu na první tiskové konferenci slíbil, že hnutí se nikomu nebude mstít a že nikomu z Američanů ani jiným cizincům se nic nestane.

17:19
17.  8.  2021

Český evakuační speciál z Afghánistánu přistál v Baku. Letadlo s 87 lidmi na palubě tam má natankovat a pak pokračovat v cestě do Prahy.

17:09
17.  8.  2021

Tálibán v Afghánistánu podle prezidenta Miloše Zemana vytvoří teroristické centrum, obnoví se tak teroristické útoky po celém světě, řekl Parlamentním listům. Uvedl, že USA odchodem z Afghánistánu ztratily prestiž světového lídra a NATO vyvolává pochybnosti o oprávněnosti své existence, protože selhalo. Český prezident pak doplnil, že po odchodu z Afghánistánu přestal podporovat zvyšování armádního rozpočtu na 2 procenta HDP. Česká republika by nyní měla investovat do národní obrany.

16:43
17.  8.  2021

Braniborsko a Šlesvicko-Holštýnsko patří k prvním německým spolkovým zemím, které vládě kancléřky Angely Merkelové nabídly převzetí evakuovaných afghánských spolupracovníků. Berlínský starosta Michael Müller mezitím vyzval spolkovou vládu, aby pro přijímání uprchlíků a jejich následné přerozdělování do regionů sestavila koordinační mechanismus. 

15:55
17.  8.  2021

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes kritizoval "vojenský a politický" kolaps někdejšího vedení Afghánistánu poté, co kontrolu nad zemí převzalo islamistické hnutí Tálibán. Dosavadní afghánská vláda se podle něj nedokázala Tálibánu postavit a zhroutila se překvapivě rychle. Alianční spojenci se musí z vývoje poučit, řekl Stoltenberg, který zároveň upozorňoval na hrozbu mezinárodního terorismu.

Šéf NATO Jens Stoltenberg

15:39
17.  8.  2021

Evakuované z Afghánistánu čeká podle ministra vnitra Jana Hamáčka deset dnů karantény, pak individuální rozhovory o budoucnosti. Sami si musí říct, co chtějí, uvedl. Z Afghánistánu přiletí podle něj celkem zhruba stovka pomocníků českého velvyslanectví a armády včetně jejich rodinných příslušníků

15:34
17.  8.  2021

V Afghánistánu došlo k vojenskému i politickému kolapsu, jehož rychlost byla překvapivá, řekl šéf NATO Jens Stoltenberg. Afghánská vláda podle něj selhala.

15:26
17.  8.  2021

Letoun s lidmi z Kábulu přistane na cestě do Prahy v Baku, uvedl premiér Andrej Babiš. O integraci chce mluvit, až se evakuovaní rozhodnou, zda chtějí zůstat v Česku.

15:25
17.  8.  2021

Na palubě letounu s evakuovanými z Kábulu jsou i dva Poláci, řekl premiér Andrej Babiš Rádiu Z. O případném dalším letu rozhodne krizový štáb večer.

15:17
17.  8.  2021

Armáda uvedla, že afghánským tlumočníkům nepomáhá jenom s evakuací. „V Česku pro ně zajišťujeme ubytování, stravování, zdravotní péči a psychologickou podporu,“ uvedla na twitteru.

15:04
17.  8.  2021

České vojenské letadlo veze z Kábulu 87 pasažérů. Jsou mezi nimi Češi, Afghánci i dva občané Evropské unie, sdělila mluvčí ministerstva zahraničních Eva Davidová.

14:48
17.  8.  2021

Český evakuační speciál odletěl dnes odpoledne z kábulského letiště. Na twitteru to oznámil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Na palubě je i velvyslanec Jiří Baloun, vojenský airbus přepravuje dále vojáky a afghánské spolupracovníky i s jejich rodinami. 

14:20
17.  8.  2021

Německá ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauerová po kritice prvního evakuačního letu z Kábulu se sedmi lidmi slíbila využívat všechna místa. Ve druhém letu je 120 lidí.

14:19
17.  8.  2021

Americká armáda by mohla podle Pentagonu z Kábulu letecky přepravovat 5000 až 9000 lidí denně, v Afghánistánu je odhadem 5000 až 10 tisíc Američanů.

14:11
17.  8.  2021

Spolek Vlčí máky, který se snaží pomoct afghánským spolupracovníkům české armády, je v kontaktu se sedmi bývalými tlumočníky. Na českou pomoc čekají poblíž kábulského letiště, odkud odlétají evakuační lety, společně s manželkami a dětmi. Celkem jich je 25, řekla předsedkyně spolku Vlčí máky Miroslava Pašková. 

14:03
17.  8.  2021

„Už v momentě, kdy se letos američtí vojáci v noci a bez ceremonií stáhli z Afghánistánu, byla válka s Tálibánem prohraná,“ říká Jan Žižka, bývalý příslušník dnes už zaniklého Útvaru speciálních operací české armády známého pod zkratkou SOG. 

Přečtěte si celý rozhovor:🔻

https://www.e15.cz/rozhovory/afghanistan-se-ze-dne-na-den-ocitl-ve-stredoveku-rika-byvaly-vojak-ceske-specialni-jednotky-sog-1382868

14:00
17.  8.  2021

Německá vláda začala z Afghánistánu stahovat své místní spolupracovníky příliš pozdě. Říká to Marcus Grotian, který vede německou neziskovou organizaci Patenschaftsnetzwerk Afghanische Ortskräfte starající se o afghánské spolupracovníky. Organizace rovněž uvádí, že v Afghánistánu stále čeká na německou pomoc asi 7000 lidí. 

13:24
17.  8.  2021

Český vojenský speciál, který stále čeká na kábulském letišti, odveze do Prahy i velvyslance Jiřího Balouna. Dokončená by tak byla evakuace českého diplomatického zastoupení v Afghánistánu, řekla dnes po 13:00 mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová. Armádní letadlo má podle ní kapacitu, aby odvezlo většinu lidí, kteří jsou k evakuaci určeni. Všichni z nich jsou podle mluvčí zdravotně v pořádku, nejsou zraněni a česká diplomacie je s nimi v kontaktu. Kdy stroj odletí, není zatím jasné. Do odletu stroje podle Davidové není možné sdělovat podrobnosti. Podle informací z místa je situace na letišti extrémně složitá, jsou na něm již přítomni zástupci Tálibánu.

13:14
17.  8.  2021

Projíždějí městem v zabavených pick-upech a zubí se na místní. Jedí zmrzlinu s kalašnikovy přehozenými přes rameno. Vysedávají pod slunečníky, pozorují své království a pózují na selfie. V Kábulu není pochyb o tom, kdo teď řídí Afghánistán. Tálibán si po rychlém postupu zemí užívá svou válečnou kořist. V kosmopolitních částech města se však rozhostilo ticho. Narůstají obavy, jak bude život s novými vládci Kábulu vypadat, píše list The Times.

Na kraji silnice stojí rodina s kufry, nervózně vyčkávající taxi. "V noci jsme zůstali u příbuzných. Když jsme se dozvěděli, že do města vstoupil Tálibán, obávali jsme se, že vypukne násilí," říká matka čtyř dětí Šamšád. Jedna z jejích dcer nese plastové tašky plné burek. "Jen pro případ. Každý se bojí a já mám velký strach z toho, jak to ovlivní vzdělání mých dcer," vysvětluje Šamšád.

Ačkoli Tálibán teprve oznámí svá pravidla, není pochyb, že půjde o předzvěst návratu k přísnému výkladu práva šaría ustanoveného před generací. Na dobu, kdy byly běžné popravy a veřejné bičování, si pamatuje celé město.

12:58
17.  8.  2021

Český vojenský speciál, který čeká na kábulském letišti, odveze do Prahy i velvyslance Balouna. Situace na letišti je extrémně složitá.

12:56
17.  8.  2021

Afghánská žena, která pracovala s různými mezinárodními organizacemi, se skrývá, bojí se Talibanu.

„Přemýšlím o své budoucnosti a o budoucnosti mých dcer. Co se s nimi stane, když mě zabijí?“ řekla.

12:35
17.  8.  2021

Bývalý americký prezident George Bush mladší a jeho žena Laura sledují vývoj v Afghánistánu s "hlubokým smutkem". Pár to uvádí v prohlášení vydaném v noci na dnešek po rychlém postupu radikálního hnutí Tálibán zakončeném obsazením hlavního města Kábulu. Podle Bushových by Spojené státy měly Afgháncům prchajícím před islamisty zajistit možnost opustit jejich vlast.

12:34
17.  8.  2021

"Islámský emirát nechce, aby ženy byly oběťmi," řekl ve vysílání televize, kterou nyní Tálibán kontroluje, člen kulturní komise hnutí Inamulláh Samanganí. "Podle práva šaría by měly být ve vládní struktuře," dodal.

"Struktura vlády není plně jasná, ale na základě zkušeností by tu mělo být plně islámské vedení a zapojit by se měly všechny strany," prohlásil Samanganí.

11:47
17.  8.  2021

Tálibán nařídil svým bojovníkům, aby dodržovali disciplínu, nevcházeli do domů a diplomatických budov, nezabavovali majetek či vozy, píší agentury.

11:20
17.  8.  2021

Hejtman Martin Kuba (ODS) se kvůli Afghánistánu sejde za Asociaci krajů s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) ve čtvrtek. Kuba neví o tom, že by Hamáčka někdo z hejtmanů kvůli situaci v Afghánistánu kontaktoval.

"Pan ministr mi včera (v pondělí) volal po mém zveřejnění, že mi volalo asi třicet novinářů a jediný, kdo mi nevolal, byl pan ministr. Potom se mi ozval a dohodli jsme se, že až budu mít cestu do Prahy, tak bychom se potkali. Já jedu do Prahy ve čtvrtek, myslím, že by se nám mohlo povést se potkat. Ale jsem přesvědčen, že ta situace je extrémně vyhrocená a ten výrok pana ministra považuji za velmi předčasný, protože, upřímně řečeno: kolik těch lidí je? Jsou to ženy, děti, nebo muži? Co ti lidé umí? Jakým budou teď procházet procesem? To jsou přece všechno věci, které nejsou o tom, že teď mají hejtmani něco okamžitě zařídit," řekl Kuba.

10:27
17.  8.  2021

Polsko vysílá do Afghánistánu tři letouny, aby odtamtud evakuovalo přibližně 100 lidí. Podle polské tiskové agentury PAP to dnes ráno oznámila kancelář polského předsedy vlády.

V Afghánistánu se zmocnilo v posledních dnech všech velkých měst islamistické hnutí Tálibán a podle svého prohlášení má pod kontrolou i většinu metropole Kábulu. Mnohé západní země přikročily kvůli obavám z tamní bezpečnostní situace k evakuaci svých diplomatických pracovníků nebo osob, které spolupracovaly s jejich armádami

10:24
17.  8.  2021

Britský ministr zahraničí Dominic Raab dnes varoval Tálibán před využitím Afghánistánu jako základny k přípravě teroristických útoků na Západ. Západní spojenci se zase podle Raaba musí snažit pozitivně ovlivňovat islamistické hnutí, které převzalo kontrolu nad zemí po stažení amerických vojenských jednotek. Raab to řekl v rozhovoru se stanicí Sky News.

Západ musí být ve vztahu k Tálibánu věcný. Měl by se pokusit o umírnění tálibů a přesvědčení hnutí o tom, že by mělo být více "inkluzivní", uvedl šéf britské diplomacie.

"Náš vzkaz zní takto: Afghánistán nesmí být nikdy zneužit k plánování teroristických útoků na Západ. V tomto směru za sebou máme 20 úspěšných let," sdělil Raab.

10:07
17.  8.  2021

Německo prvním evakuačním letem přepravilo z Kábulu jen sedm lidí, uvedlo to ministerstvo zahraničí s tím, že kvůli chaosu nebyla jiná možnost.

Spojené státy dosud z Afghánistánu evakuovaly 3200 osob, v úterý vojenská letadla transportovala 1100 Američanů a lidí, kteří mají v USA trvalý pobyt.

Do Německa ve středu nad ránem přiletělo přes uzbeckou metropoli Taškent asi 130 lidí evakuovaných z Kábulu. Německá armáda plánuje další čtyři evakuační lety. První evakuační let uskutečnila Austrálie, ze země odvezla 26 lidí. Francie přes noc evakuovala 25 Francouzů a 184 Afghánců. Maďarská vláda oznámila, že zorganizovala převoz 26 maďarských občanů z Afghánistánu. Skupina má být přepravena v nejbližší době letem vypraveným jiným státem. Kromě toho Maďarsko chystá vlastní evakuační misi.

Neúspěšný pokus o evakuaci ohlásili Nizozemci. Jejich letadlo odletělo z Kábulu prázdné kvůli zmatku na letišti, sdělila ministryně zahraničí Sigrid Kaagová. Země plánuje evakuovat asi 1000 lidí.

Británie uvedla, že dosud evakuovala 2000 Afghánců. Londýn chce v příštích letech poskytnout azyl až 20 tisícům Afghánců, letos jich bude až 5 tisíc, uvedl premiér Boris Johnson. Na pomoc afghánským uprchlíků se naopak nechystá Uzbekistán. Tamní úřady odmítají žadatele o azyl a zpřísnily hraniční kontroly, řekli agentuře AP svědci.

List The New York Times (NYT) ve středu uvedl, že americké tajné služby na začátku léta varovaly před kolapsem afghánské armády a návratem Tálibánu k moci, i když americký prezident Joe Biden tvrdil, že takový vývoj je nepravděpodobný. Podle průzkumu společnosti Ipsos pro agenturu Reuters klesla popularita Bidena na nejnižší úroveň od jeho nástupu do Bílého domu letos v lednu. Oddělený průzkum nicméně ukazuje, že většina Američanů podporuje odchod z Afghánistánu podle aktuálního harmonogramu.

Ve středoafghánské provincii Bámján tálibové podle agentury AP vyhodili do povětří sochu šíitského vůdce Abdul Alího Mazárího, který proti hnutí bojoval v 90. letech a zastupoval etnickou menšinu Hazárů. Vyznavači šíitské větve islámu byli za vlády sunnitského Tálibánu v letech 1996 až 2001 pronásledováni. Tálibán Mazárího zabil v roce 1995.

Afghánce čeká karanténa

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) novinářům v Brně řekl, že evakuované Afghánce čeká deset dnů karantény. „Během té doby budeme řešit jejich povolení k pobytu,“ uvedl. Následovat budou individuální rozhovory s evakuovanými o jejich budoucnosti. Sami si musí říct, co chtějí, řekl. Podle premiéra Andreje Babiše je možné, že zvolí cestu za rodinami, které mají ve Francii či jinde v Evropě. Afghánci podle premiéra získají víza a během karantény budou také očkováni. Všichni budou po první dny ubytováni na jednom místě, kde, nechtěl stejně jako Hamáček upřesnit.

Bližší okolnosti evakuace by měly být zodpovězeny na čtvrteční tiskové konferenci, které by se měl zúčastnit i velvyslanec Baloun, uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová.

Klid v Kábulu, střelba v Asadábádu

Z Kábulu mezitím nejsou hlášeny větší boje či střety, většina obyvatel metropole ale zůstává doma v obavách z dalšího vývoje. Mluvčí Tálibánu Zabíhulláh Mudžáhid  na první tiskové konferenci od chvíle, kdy islamisté převzali moc, slíbil, že jeho organizace se nebude nikomu mstít a že ženy se budou moci zapojit do vzdělávání, zdravotnictví a dalších oblastí života, ovšem v rámci islámského práva šaría.

Šéf vojenské komise Tálibánu Muhammad Jakúb nařídil svým bojovníkům, aby udržovali disciplínu a aby v Kábulu nevstupovali do domů a nezabírali vozidla. Hnutí také vyhlásilo všeobecnou amnestii pro všechny státní úředníky a vyzvalo je, aby se vrátili do práce.

Sliby tálibů jsou zatím přijímány s nemalou dávkou skepse a s obavami vzhledem ke zkušenostem s krutým režimem Tálibánu, když zemi vládl pět let, než ho zahraniční intervence v roce 2001 moci zbavila. Ženy tehdy nesměly do škol a na veřejnosti mohly chodit jen zahalené a s mužským doprovodem. S nepohodlnými lidmi, včetně těch, kteří spolupracovali s cizinci, se zacházelo brutálně.

K násilí už došlo například ve východoafghánském Asadábádu. Ve čtvrtek zde lidé vyšli do ulic s afghánskými vlajkami u příležitosti Dne nezávislosti a bojovníci Tálibánu začali střílet do davu. Na místě je několik mrtvých, napsala agentura Reuters s odvoláním na svědka. Není jasné, zda lidé přišli o život kvůli střelbě nebo po ušlapání v tlačenici, kterou tálibové způsobili.

Stanice Al-Džazíra uvedla, že v Asadábádu, který je správním střediskem provincie Kunar, zemřeli dva lidé, zraněných je osm. Ozbrojenci Tálibánu podle ní začali střílet poté, co jednoho z nich napadl člověk s nožem.

Ve středu byli při demonstraci proti islamistickému hnutí Tálibán zabiti tři lidé ve východoafghánském městě Dželálábád. Šlo o jeden z prvních projevů odporu místních lidí vůči Tálibánu, který v posledních dnech obsadil prakticky celé afghánské území. Lidé s afghánskými vlajkami vyšli do ulic Dželálábádu i ve čtvrtek, po střelbě členů Tálibánu tam jsou podle Al-Džazíry dva zranění.

Dnes podle agentury AP bude možná takových protestů více, protože lidé využijí k demonstracím oslavy státního svátku, kdy si Afghánistán připomíná výročí vyhlášení nezávislosti na britské koloniální moci z roku 1919. Kvůli protestu Tálibán zavedl 24hodinový zákaz vycházení v metropoli provincie Chóst, uvedla AP. Protesty hlásí i provincie Paktíja, uvedla agentura Reuters. Lidé s vlajkami dnes podle videozáznamu zveřejněného na twitteru pochodovali také v Kábulu.

Vojenský a politický kolaps

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg kritizoval „vojenský a politický“ kolaps někdejšího vedení Afghánistánu poté, co islamisté při bleskové ofenzivě potřebovali na získání kontroly nad celou zemí jen několik dní. Dosavadní afghánská vláda se podle něj nedokázala Tálibánu postavit a zhroutila se překvapivě rychle, a spojenci proto nyní budou muset počítat se zvýšenou hrozbou mezinárodního terorismu. Britský ministr zahraničí Dominic Raab vzkázal Tálibánu, že nesmí zneužít Afghánistán k přípravě teroristických útoků na západní státy. Západ se podle něj musí pokusit o umírnění radikálního hnutí.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov řekl, že vnímá slibné signály ze strany Tálibánu, který podle něj dává najevo ochotu vést dialog s různými afghánskými silami. Stejně to vidí i Turecko.

Německo naopak kvůli vládě Tálibánu přerušilo rozvojovou pomoc i veškerou další státní finanční podporu Afghánistánu, převody peněz zastavily i další státy. Společnost Facebook potvrdila, že bude nadále blokovat obsah související s radikálním islamistickým hnutím Tálibán, které považuje za teroristickou organizaci.

Stažení amerických vojsk ze země, které vedlo k převzetí moci Tálibánem, kritizoval čínský ministr zahraničí Wang I. Bývalý prezident USA George Bush mladší, který rozhodl o americké invazi do Afghánistánu v reakci na teroristické útoky z 11. září 2001, uvedl, že stažení vojáků byla chyba. Bývalý sovětský lídr Michail Gorbačov, který v roce 1989 nařídil stažení sovětské armády z Afghánistánu po deset let trvajícím neúspěšném vojenském tažení, řekl, že působení Severoatlantické aliance v zemi bylo odsouzeno k nezdaru od samého počátku.

Americký prezident Joe Biden prohlásil, že je odhodlán ponechat jednotky USA v Afghánistánu, dokud nebudou evakuováni všichni Američané, i kdyby to znamenalo zachovat vojenskou přítomnost v zemi po 31. srpnu. 

Český prezident Miloš Zeman řekl, že USA odchodem z Afghánistánu ztratily prestiž světového lídra a NATO vyvolává pochybnosti o oprávněnosti své existence, protože dramaticky selhalo.

Autor: ČTK, čer, fry, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video