Brusel chce půjčit Řecku sedm miliard z unijního fondu. Ručit budou i Češi | E15.cz

Brusel chce půjčit Řecku sedm miliard z unijního fondu. Ručit budou i Češi

řecko
řecko
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Navzdory odporu zemí mimo eurozónu včetně Česka navrhla Evropská komise řešit okamžité finanční potřeby zadluženého Řecka ve výši sedmi miliard eur půjčkou ze staršího krizového fondu EFSM. Ten v minulosti společně vytvořily všechny země Evropské unie a za půjčky z něj také všechny unijní státy ručí. Podle premiéra Bohuslava Sobotky je postoj vlády k návrhu odmítavý. Evropská exekutiva však hledá způsob, jak země mimo eurozónu od případných negativních dopadů ochránit.

„Obavy zemí mimo euro slyšíme, chápeme a hledáme způsoby, jak je vyřešit,“ řekl místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis. Mezi zvažovanými možnostmi je podle něj varianta určitého využití zisků Evropské centrální banky (ECB) z řeckých dluhopisů či financování přes evropský rozpočet. „Nemohu jít moc do detailů. Jedná se, probírají se varianty,“ prohlásil Dombrovskis.

Podmínkou pro vyplacení peněz z Evropského finančního stabilizačního mechanismu (EFSM) má podle návrhu komise - kromě potřebné formální řecké žádosti - také být, že Atény dnes schválí první reformní kroky dohodnuté na nedávném summitu eurozóny. Návrh zmiňuje chystané změny pravidel daně z přidané hodnoty, úpravy penzijního systému a řízení statistického úřadu.

Půjčka by byla vyplacena v jedné platbě na účet řecké národní banky okamžitě po přijetí příslušného rozhodnutí. Měla by maximálně tříměsíční splatnost. Komise předpokládá její proplacení z peněz, které Řecko získá poté, co se dohodne o třetím záchranném balíku se záchranným fondem eurozóny (Evropský stabilizační mechanismus; ESM).

„Unijní pomoc Řecku prostřednictvím EFSM zajistí finanční stabilitu unie a eurozóny,“ uvedla komise v krátkém písemném vysvětlení svého záměru. Za půjčky z EFSM ručí všechny země EU, nejen státy platící eurem. Česko by tak v případě, že podobný postup bude skutečně realizován, krátkodobě ručilo za 1,13 procenta úvěru, tedy asi za 2,1 miliardy korun.

„Já předpokládám, že ten návrh bude muset být projednáván na radě ministrů financí Ecofin a pozice naší vlády k tomuto návrhu je odmítavá,“ řekl Sobotka. Vláda se podle něj domnívá, že by komise měla hledat jinou cestu řešení. „Protože už na konci roku 2010 byl závěr Evropské rady o tom, že tento mechanismus už nebude po roce 2013 používán. A vzhledem k tomu, že máme rok 2015, tak už by používán být neměl,“ dodal.

Podle Dombrovskise z několika variant řešení problému krátkodobého řeckého financování vyšly jako nejschůdnější možnost dvoustranné půjčky zemi od jiného státu a právě použití EFSM. Přímou půjčku ale nikdo nenabídl. „Protože nebylo jiné lepší řešení, tak zbývající nejlepší variantou postupu je program EFSM. Nebylo to snadné rozhodnutí,“ dodal Dombrovskis. Připustil, že rozhodnutí summitu z roku 2013 znamená politický problém, který také bude potřeba rychle vyřešit.

Summit eurozóny v noci z neděle na pondělí rozhodl, že zadlužené Řecko může začít vyjednávat s ESM o třetím záchranném programu. Podmínkou jsou tvrdé reformy, z nichž první má dnes schválit řecký parlament, a některé další kroky. Jednání o programu ale budou nějakou dobu trvat a okamžité řecké finanční potřeby tak musí být řešeny jiným způsobem.

Proti použití mechanismu EFSM ostře protestuje nejen český ministr financí Andrej Babiš, ale například i jeho britský kolega George Osborne. S návrhem komise musí souhlasit členské země EU kvalifikovanou většinou. Podle diplomatů se státy eurozóny asi budou snažit proces schvalování urychlit, například využitím písemné procedury.

Pavel Páral: Licoměrnost českých eurofederalistů

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video