Brusel možná nařídí doplatit daně v Irsku dalším firmám

Jean Claude Juncker

Jean Claude Juncker Zdroj: ctk

ČTK
Evropská komise zkoumá daňový přístup irské vlády ke zhruba šesti nadnárodním společnostem. Stejně jako u společnosti Apple jde o vyjádření irských úřadů k daňovým povinnostem těchto firem z počátku 90. let. Antimonopolní odbor komise tento týden dospěl k závěru, že Irsko poskytovalo Applu selektivní daňové výhody a že firma musí Dublinu doplatit na daních až 13 miliard eur (více než 350 miliard korun) plus úroky.

Apple důrazně popřel, že by měl v Irsku daňové úlevy, a totéž tvrdí irská vláda. Firma i vláda se proti rozhodnutí Bruselu společně odvolají.

Komise nyní podle irského listu aktivně zkoumá řadu daňových dobrozdání, které irské úřady poskytly počátkem 90. let nadnárodním společnostem působícím v zemi. Zaměřuje se přitom na zhruba šest posudků, které by mohly vést k obdobnému vyšetřování jako v případě Applu, uvedl list bez uvedení konkrétních zdrojů.

Irský ministr financí Michael Noonan řekl, že daňové doporučení vydané v 90. letech Applu bylo v souladu s tehdejšími zákony a že stejné dobrozdání by dostala jakákoli jiná firma. To podle něj znamená, že Dublin žádnou společnost nezvýhodňoval na úkor jiné, takže bruselský úřad pro hospodářskou soutěž nemá pravdu. Co se týče výše firemních daní v jednotlivých zemích, tam Evropská komise žádnou pravomoc nemá, konstatuje Irsko.

Komise nyní oficiálně vyšetřuje daňový postup některých zemí EU vůči dalším americkým společnostem. Zasáhla už proti nizozemskému přístupu k americkému řetězci Starbucks a vyšetřuje údajné daňové dohody Lucemburska se společnostmi Amazon a McDonald's. Postup Evropské komise ve vztahu k americkým společnostem působícím v EU vyvolává ostře odmítavou reakci amerického ministerstva financí.

Šéf Applu Tim Cool označil postup Evropské komise za „politicky motivovanou hovadinu“, což členové komise důrazně odmítli. Vysoce postavení činitelé EU ale agentuře Reuters řekli, že daňová rozhodnutí komise mají skutečně silné politické pozadí. Namířena jsou totiž v prvé řadě proti euroskeptikům, kteří po červnovém referendu o odchodu Británie z EU získali mocný impulz. Komise v čele s Jeanem-Claudem Junckerem se podle těchto činitelů ve snaze vzít „populistům“ argumenty snaží ukázat, že „jedná v zájmu obyčejných lidí“, které staví proti nadnárodním společnostem.

Komisi jde v tomto boji podle zdrojů o samotné přežití a má v tom politickou podporu Berlína a Paříže. Juncker podle informovaného činitele uplatňuje dvojí strategii - jednou z linií boje je tlak na prosazení globálních daňových pravidel pod vedením komisaře pro hospodářské, měnové a daňové otázky Pierra Moscoviciho; druhým nástrojem jsou exemplární tresty pro velké firmy, což je úkol komisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové.

Juncker obhajuje unijní verdikt proti výši daní Applu
Rozhodnutí Evropské komise, že Apple musí Irsku doplatit na daních rekordních až 13 miliard eur (více než 350 miliard korun), vychází z existujících pravidel a faktů a není namířeno proti USA. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který se v Číně účastní summitu skupiny největších světových ekonomik G20.

Spojené státy se proti Bruselu ohradily s tím, že se komise nepřiměřeně zaměřuje na firmy z USA a vytváří jakýsi nadnárodní daňový úřad.